Kan Tahlilinde Gebelik Ne Zaman Ortaya Çıkar ve Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Gebelik durumunun anlaşılması adına yapılacak olan ve en doğru sonucu veren kan testidir. Bu testin sonucunun alınmasından sonra mutlaka uzman kadın doğum doktorunun yorumlaması gerekir.

Kan Tahlilinde Gebelik Ne Zaman Doğru Şekilde Çıkar ve Sonuçlanır?

Gebelik tahlili idrar ve kan tahlili olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Yapılacak olan bu testte de embriyonun rahimdeki rahim dokusuna bağlanması sağlandıktan hemen sonra ortaya çıkan yaygın şekilde \”gebelik hormonu\” olarak isimlendirilen Hcg adlı bir hormonuna dikkat ederek hamilelik tespit edilir. Kan tahlilinde hamilelik Hcg miktarının ölçülmesi ile anlaşılır. Çıkacak olan gebelik tahlili sonuçlarına göre fetusun yaklaşık haftası ile alakalı hesaplama yapılır. Diğer testlerin tam aksine kan tahlilleri ile gebeliğin normal bir şekilde gelişip gelmediği de ortaya çıkartılır.

HCG değerleri yalnızca implantasyondan sonra hemen kanda saptanabilir. Döllenen yumurtanın rahime bağlanmasından sonra yumurtlamadan ortalama 7-9 gün sonra 6-12 gün arasında gerçekleşmektedir. Gebelik ile alakalı net sonucu almak için idrarda yeterli düzeyde HCG bulunması gerekir. Güncel gebelik test kitleri ile gebelik hormonu HCG idrarda 3-4 gün daha erken bir süre içinde tespit edilebilir. Yumurtlamadan 9 ila 15 gün sonra idrarda seyreltilebilecek ya da idrar içinde yeterli düzeyde HCG bulunmadığı zaman anlaşılması için beklenmelidir. Hcg değerleri hamilelik yaşayan bir kişi ile hamilelik yaşamayan kişiler arasında farklılık gösterir. Hamilelik yaşayan kadınlar daha yüksek çıkar. kan tahlili nasıl yapılır;

Kan tahlili hastanede ya da laboratuarda sağlık ekibi tarafından yapılır. genelde koldan yapılan testte koldan damar bulmak zor ise el üzerinden test uygulaması yapılmaktadır. Koldan yapılacak kan tahlili işlemlerinde kolun üst kısmına elastik bir bant takılır. Bu bant sayesinde kolda bulunan damarlar belirgin bir hale getirilir. Ardından antiseptik bir malzeme ile kan alınacak olan bölge temizlenir. Temizleme işleminin bitmesinden sonra iğne damarın iç kısmına yerleştirilir ve kola takılan elastik bant olduğu yerden çıkartılır. İğnenin arka kısmına kanın alınması için tüp takılır. Alınan kan içinde HCG`nin ne kadar olduğunu belirlemek için laboratuara gönderilir. Her laboratuarın kendine göre sonuçları çıkarma süresi vardır, bu nedenle hemşire ile sonuçları ne zaman alırız diye sormak gerekir.

Sonuçların Alınması

Kan testi adet döneminin geçmesinden sonra uygulanan bir testtir. Bu test sayesinde kadınlar anne adayı olup olmadığı ile alakalı olarak detay verir. Kan testi gebeliklerde düşük ve ektopik sorunun olup olmadığını belirlemek adına da kullanılır. Bu testler için HCG miktarı belirli bir sınırın üstündeyse özellikle de seviye en az 5 mIU HCG ise pozitif sonuç elde edilir. Yapılacak olan işlemlerde hamilelik testleri için kandaki hormonun kesin miktarı ölçülür. Çıkan sonuçların tamamı uzman kadın doğum doktoru tarafından yorumlanır ve netice belirlenir. Bu test her şeyin doğru şekilde ilerleyip ilerlemediğinden emin olmak adına hamilelik boyunca tekrarlanır. Gebeliğin ilk dört haftasında HCG değerleri her iki günde bir olmak üzere iki katına çıkar. Bunun yanı sıra 6 ila 7 haftalık olan gebeliklerde HCG değerleri aslında 3 katına 1/2 günde iki katına çıkabilmektedir. HCG değerleri en doğru bir şekilde iki katına çıkmazsa gebelik risk altındadır ve uzman kadın doğum doktoru anne adayına gerekli riskleri ve detayları anlatır. Kan testi diğer testlere göre bir avantajdır ve oluşabilecek olan hataların önüne geçer. Eğer çıkan sonuçtan emin değilseniz ve aklınızda soru işaretleri bulunuyorsa ikinci bir test gerçekleştirmeniz gerekir. Bazen kişilerin testi çok erken dönem içinde yaptırmasından kaynaklı olarak da negatif sonuçlar ortaya çıkar. Hcg değerleri gebeliklerin 10 haftası boyunca düzenli bir şekilde artar. bu döne içinde yapılan işlemler doğru sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır. Hormonun seviyesinin yükselmesi ile bazı kadınlar erken dönem içinde hamilelik belirtilerini yaşadığını bile söylemektedir. Bu belirtiler aslında gebelikler ile alakalı olan uzmanlar tarafından bağdaştırılmaz.