Kan Tahlili Sonucunda WBC Değerleri Olması Gereken Aralığı Nedir?

Wbc normal değerler gizli enfeksiyonların ve teşhis edilmemiş tıbbi hastalıkların algılanması konusunda yardımcı olur. Düşüklüğü ve yüksekliği belli başlı sorunlara işaret etmektedir.

Kan Tahlili WBC Değerleri Ne Kadar Olmalı?

Beyaz kan hücreleri yani WBC’ler insan vücudunu işgal etmiş olan bakterilere, mikroplara ve virüslere karşı savaşırlar. Wbc normal değerler gizli enfeksiyonların ve teşhis edilmemiş tıbbi hastalıkların algılanması konusunda yardımcı olur. Wbc değeri nedir kapsamında insan vücudunda beyaz kan hücrelerinin sayısını ölçen bir testtir denilebilir. Bu testler genelde tam kan sayımı ile birlikte yapılır. İnsan vücudunda birkaç çeşit beyaz kan hücresi bulunmaktadır. Kan içinde bu hücre çeşitlerinden genelde belli yüzdeler bulunur. Bazı sorunlardan kaynaklı olarak wbc referans aralığı değerleri sağlıklı aralıktan düşebilir veya artabilir. Lökosit olarak da adlandırılan normal wbc değerleri bağışıklık sisteminin en önemli bir parçasıdır.  Bu hücreler insan vücudunda bulunan bakterilere saldırır, enfeksiyonlar ile mücadele ede, virüsleri ve kişi vücudunda bulunan mikropları yok etmeye çalışır. WBC kemik iliği ile birlikte kan dolaşımı boyunca dolaşmaktadır. Beş büyük beyaz kan hücresi türü bulunur:

  • Bazofiller
  • Monositler
  • Eozinofiller
  • Lenfositler
  • Nötrofiller

Kandaki wbc değerleri normal seviyelerden daha yüksek ya da daha düşük olursa bu sorunların altında yatan sebepler araştırılmalıdır. WBC değeri vücuttaki gizli enfeksiyonları tespit edebilir, kan bozuklukları, immün yetersizlikler, ottoimmün hastalıkları ortaya çıkma konusunda yardımcı olabilir. Ayriyeten laboratuvar ortamından yapılacak olan bu tahlil radyasyon ve kemoterapi etkinliğinin izlenmesine yardımcı olur.

Kanda WBC Normal Değerleri

Kanda WBC değerleri ortalama bir aralıkta bulunmalıdır. Lökosit kan mikro litresi başına 3,500 ila 10,500 beyaz kan hücresi (mcL) arasındadır. Bebekler de genelde yaşlandıkça kademeli olarak dışarıya çıkarılan çok sayıda WBC ile doğmaktadır. Yaş ve kan mikro litre başına lökosit normal değerleri aşağıdaki gibidir.

Yaş Kanda beyaz kan hücreleri
Doğumdan hemen sonra 9,000 ila 30,000
1 ila 7 gün arası 9,400 – 34,000
8-14 gün arası 5,000 ila 21,000
15 gün – 1 ay arası 5000 ila 20.000
2 ila 5 ay arası 5000 ila 15000
6 ay ila 1 yıl 6,000 ila 11,000
2 yıl 5000 ila 12000
3-5 yıl 4,000 ila 12,000
6 ila 11 yaş 3,400 ila 10,000
12-15 yıl arası 3,500 ila 9,000
Yetişkinler 3,500 ila 10,500

Kan içinde olması gereken WBC değerleri normal aralıklarda olmalıdır. Bu normal aralıklar laboratuara göre değişkenlik gösterir. Kan hacminde diğer ortak bir ölçüm kübik milimetre veya mm3’tür. Mikroliter ve kübik milimetre aynı miktardır. WBC’leri meydana getiren hücre çeşitleri genel beyaz kan hücre sayısının normal bir yüzdesine düşmektedir. Genel değerleri de WBC türlerinin normal yüzdeleri genellikle aşağıdaki aralık arasında olmalıdır;

WBC Tipi Genel BBC sayımının normal yüzdesi
Nötrofil Yüzde 45 ila 75
Lenfosit Yüzde 20 ila 40
Eozinofil Yüzde 7’den az
Monosit Yüzde 1 ila 10
Bazofil Yüzde 3’ün altında

Normal referans aralıklarından daha yüksek ya da daha düşük WBC değerleri, altında yatan bir durumun belirtisi olabilmektedir. Bu hastalıklardan ve sorunlar kaynaklı olarak bazı semptomlardan vücutta gözlemlenebilir. Zaten değerlerin düşük ya da yüksek çıkması sonucunda uzman hekimler detaylı şekilde altında yatan nedenleri araştırır. Bu nedenlerin ne olduğunu anlamak adına uzmanlar mutlaka ek testler ve tahliller isteyecektir. Bu testlerin ve tahlillerin sonucundan çıkmasından sonra gerekli olan yorumlamalar detaylı şekilde ve hepsi birlikte uzman tarafından yapılmalıdır. Bu sonuçlar dâhilinde gerekli olan tedavi açısından planlamalar yapılır. Bu planlamalar dâhilinde hareket etmek önemli bir detaydır.

Anormal WBC Değerleri Belirtileri

Düşük ya da yüksek olan WBC değerleri oluştuğunda bazı kişiler de belli başlı semptomlar meydana gelir. Bu semptomlar her hastada meydana gelmeyebilir. Yaygın şekilde gözlemlenen belirtiler arasında;

  • Ateş
  • Vücut ağrıları
  • Baş ağrısı
  • Titreme

Yukarıda bulunan belirtiler genelde düşük değerler meydana geldiğinde ortaya çıkmaktadır. Yüksek değerleri genelde hastada semptomlara sebep olmaz. Altta yatan hastalıkların kendi semptoları ortaya çıkabilir. Tam kan sayı ile birlikte yapılan bu tahlil sonuçlarında sorun çıkarsa uzman hekimler detaylı fiziki muayene de yaparlar.