İdrarda Yassı Epitel Yüksekliği Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Zaman zaman yapılan idrar testlerinde çıkan sonuçlar hastaları tedirgin edebilir ve tıbbi terimler kafa karıştırabilir. İdrar testlerinde epitel hücrelere rastlanması son derece doğal bir durumdur.

Epitel Hücre

Çeşitli idrar testlerinde epitel hücrelere rastlanması son derece doğal bir durumdur. Özellikle yassı epitel hücreler, idrarda daha çok bulunmaktadırlar. İdrar tahlilinde, incelenen idrarın her bir birim alanında 20 adet epitel hücre görmek normal olarak karşılanır. Bazı rahatsızlıklara bağlı olarak birim alana yayılan yassı epitel hücre sayısı daha yüksek olabilmektedir. Normal oranın üzerinde görülen yassı epitel hücreler çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. 

İdrarda Yassı Epitel 

Kişinin idrarında normal oranın üzerinde yassı epitel hücrenin görülmesinin pek çok farklı sebebi olabilir. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilir;

  • Hijyen Sorunu,
  • İdrar Yolu İltihabı,
  • Menopoz,
  • Kanser,
  • Böbrek Hastalıkları


İdrarda epitel yüksekliği

Normalin üzerinde görülen yassı epitel hücreler yukarıda sıralanan tüm durumların habercisi olabilmektedir. 

Hijyen Sorunu: Zaman zaman bireylerde hijyen problemi nedeni ile normalin üzerinde epitel hücreye rastlanabilir. Herhangi bir hastalık olmamasına rağmen, kişinin kendi hijyen ve temizliğine dikkat etmemesi durumunda bu sonuç testler karşımıza çıkabilir. Bu durumun giderilmesi için hastanın kendi genital temizliğine son derece özen göstermesi gerekmektedir. Genital bölgenin florasını bozmadan, o bölgeyi düzenli olarak temizlemeli ve vücuduna uygun iç çamaşırları kullanmalıdır. 

İdrar Yolu İltihabı: Bu tip iltihaplar, vücudun üreta bölgesinde başlamaktadır. Daha sonrasında ise idrar torbasına doğru ilerleyebilmektedir. Bu ilerleme esnasında, iltihap idrar torbasının iç yüzeyinde yer alan epital hücreleri dökebilir. 

Menopoz: Menopoza giren bayanlarda östrojen seviyesinin düştüğü görülmektedir. Bu düşen östrojen seviyesi ile birlikte bayanların idrarlarında henüz olgunlaşmamış yassı epitel dokulara rastlanabilmektedir. Bu durum herhangi bir hastalığın habercisi değildir. Fakat bazı bayanların menopoza gireceklerinin veya girdiklerinin işareti olabilir. 

Kanser: Çok nadir de olsa görülen yüksek dozdaki yassı epitel hücreler, kanser hastalığının belirtisi olabilirler. Fakat bu durum son derece nadir rastlanan bir durum olduğundan dolayı ilk başta diğer şüpheler için tedavi yoluna girilmektedir. 

Böbrek Hastalıkları: Çeşitli böbrek hastalıklarında, idrar üretiminden sorumlu olan ve böbrekte yer alan tübüllerden yassı epitel dokuların koptuğu görülebilir. Bu durumda kişinin böbrek hastası olduğundan şüphelenilir ve çeşitli böbrek testleri yapılır. Alınan diğer sonuçlara göre gerekli tedavi yöntemi uygulanır. 

Tedavi

İdrarda görülen epitel son derece normaldir ve bir sorun teşkil etmez. Asıl sorun olan bu epitel hücrelerin oranlarıdır. Yüksek oranda görülen epitelin sebepleri bulunarak çeşitli tedavi yöntemlerine başvurmak gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin rahatsızlığı ilerleyerek daha ciddi boyutlara ulaşabilir. İdrardaki epitel oranın düşmesi için öncelikle yüksekliğin sebebi belirlenmelidir. 

İdrar yolu iltihabı ve genital kirlilik gibi durumlarda hastaların bol bol su içmeleri gerekir. Sürekli olarak su tüketip idrara çıkmak hem epitel hücrelerin azalmalarını hem de iltihapların dışarıya atılmalarını sağlayacaktır. Yaban mersini suyu içerek de bu süreç hızlandırılabilir. Fakat bu suyun doğal olmasına dikkat etmek gerekmektedir. İdrar yolu iltihabı gibi durumlarda genellikle ilerleyen evrelerde doktorlar antibiyotik tedavisi uygulamaktadırlar. Bu antibiyotik tedavisinden sonra iltihap ile alakalı şikayetlerin biteceği gibi aynı zamanda idrardaki yassı epitel hücreler de azalmış olacaktır. 

Kirlilik ve hijyen ile alakalı ihmallerden dolayı idrarda görülen yüksek orandaki yassı epitel hücreyi normale döndürmek için ise kişisel hijyene özen gösterilmesi ve kullanılan iç çamaşırlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Şayet, görülen oranın sebebi herhangi bir böbrek hastalığı ise; hastaya böbrek ile alakalı farklı testlerin uygulanması gerekebilir. Daha sonrasında konulan teşhis doğrultusunda kesin bir tedavi yöntemine yönelinmelidir. Tedavi esnasında sık sık idrar testi yapılıp hastanın durumunda bir gelişme olup olmadığı da gözlemlenmelidir. 

Diğer durumlarda ise; (kanser, böbrek yetmezliği vs.) cerrahi bir müdahale gerekmektedir. Hastanın gerekli tetkikler yapıldıktan sonra ameliyat olması gerekebilir.