İdrar Testinde Protein Düzeylerinin Pozitif Çıkması Nedenleri ve Tedavisi

İdrar testinde protein değerlerinin pozitif çıkması özellikle vücudun önemli bir organı olan böbreklerde sorun olduğuna işaret edebilmektedir.

İdrarda Protein Pozitif

İdrarın içerisinde gözlemlenen protein alınan örnekte çıkan aşırı protein anlamına gelmektedir. İdrarın protein içerip içermediğini gözlemlemek için idrar tahlili yapılması gerekir. İnsan vücudunda bulunan idrarın içinde düşük düzeydeki proteinler oldukça normal durumları işaret eder. Yalnız tam tersi pozitif çıkması hastalık esnasında ve egzersiz yapan gençlerde normal bir durumken, bazı kişilerde sorunlara işaret edebilir. Durumun pozitif çıkması böbreklerin hastalanmasının bir belirtisi olabilmektedir. İdrar içinde pozitif proteinüri gözlemlenmesi birçok etken kaynaklı olabilir. Testin ilk sonucu her daim baz alınmaz. Uzman bu testin tekrarlanmasını isteyebilir.

Nedenleri

İdrar tahlilinde proteinin pozitif çıkmasının en yaygın olan nedenleri arasında yüksek tansiyon ile diyabet yer alır. Bu iki hastalıkta böbreklerin zarar görmesine neden olur. Bu hastalıklar dışında proteinin kişinin idrarına sızmasının diğer nedenleri arasında;

 • Sürekli ya da geçici bir hastalıktan kaynaklı olarak kullanılan hastalıklar
 • Geçirilen travmalar
 • Enfeksiyonlar, vücudun herhangi bir alanında meydana gelebilir.
 • Toksinler
 • Bağışıklık sisteminde meydana gelen bozulmalar

İnsan vücudunda proteinin artması sonuçların pozitif çıkması konusunda etkilidir. Sonuçları etkileyen diğer nedenler arasında;

 • Aile geçmişinde böbrek hastalığı olması
 • 65 yaşını geçmek
 • Şişmanlık ve sürekli kilo alımına devam etmek
 • Preeklampsi
 • Yaşanılan bölge

 Yapılan idrar tahlili sonucunda protein çıkarsa uzman bir daha test yapılıp yapılmaması konusunda detay verecektir. Çünkü bazı kişilerde bu sorun geçici olabileceğinden dolayı tahlilin tekrarlanması gerekebilir. Uzman herhangi bir hastalık ile alakalı endişe duyuyorsa 24 saatlik idrar tahlili yapılmasını ve bunun yanında farklı tetkiklerin yapılmasını da ister. Özellikle diyabet hastası olan kişiler için uzman hekimler her sene birkaç kez idrarda protein kontrolü yapılmasını ister. İdrarda yeni gelişmiş olan veya artan düzeylerde protein varsa diyabetik böbrek hasarının en erken belirtisi olabilir. Bunun için özellikle diyabet hastası olan kişiler bu kontrolleri ve tahlilleri kesinlikle aksatmamalıdır.

Test Sonucunun Anlamı

Yapılan testin sonucu bir hastalık mevcut değilse genelde negatif çıkar. Bu durum idrarın içerisinde protein maddesinin olmadığı anlamına gelmektedir. Herhangi bir test esnasında fark edilen bu sorun fiziksel anlamda stres, duygusal stres, soğuk algınlıkları, enfeksiyonlar, aşırı düzeyde yapılan egzersizden kaynaklı olarak geçici şekilde de meydana gelebilmektedir. Bu durumlar düzgün bir hale getirildikten sonra testin yeniden yapılması gerekir. İdrar içinde bulunan protein oldukça ciddi bir sorunun işareti de olabilmektedir. Tipik şekilde belirgin şekilde belirtiler olmadan belli bir süre boyunca 3 adet pozitif çıkan idrar örnekleri çoğu zaman 24 saat toplanan idrarda baz alınarak ilave tetkikler ile hasta takip altına alınabilir. İdrar içinde artan protein düzeyleri insanların en önemli organı olan böbreklerde sorun yarattığı için her daim dikkatli olunması gerekir. Artış olan değerler farklı hastalıklarında işareti olabilmektedir. Uzman hekimler bu sorunun altında yatan nedenlerin belirlenmesi konusunda yardımcı olur. Diğer testler ile birlikte yapılan proteinin yüksekliği aşağıda bulunan hastalıklara işaret edebilir.

 • Mesane kanseri
 • Amiloidız
 • Kalp yetmezliği
 • Ağır metal zehirlenmesi
 • Diyabet
 • Multipl miyelom
 • Hipertansiyon
 • Gebelerde preeklampsi
 • İdrar yollarında oluşan enfeksiyonlar
 • Lupus

Tedavisi

Değerlerde meydana gelen sorunlar spesifik bir duruma işaret etmez. Bundan dolayı sorunun altında yatan nedenin belirlenmesi gerekir. Bu belirleme dâhilinde var olan hastalığın kontrol altına alınması tedavinin en önemli detayıdır. Tedavi altına zamanında alınmayan kronik böbrek sorunları zaman içinde böbreklerde yetmezliklere sebep olabilmektedir. Test sonucunda hafif düzeyde yükselme varsa bunun için tedavi sürecinin başlatılmasına gerek yoktur. Tedavi kapsamında ilaç kullanımı genelde yüksek tansiyon hastası olan ve diyabet hastası olan kişilere reçete edilmektedir. Aşağıdaki ilaçlar en sık reçete edilen ilaçlar arasında bulunur.

 • ARB’ler, reseptör bloke edici olan ilaçlar
 • ACE inhibitörler

Hipertansiyon ya da şeker hastası olan kişilerde uygun olan tedaviler, uygun olan zaman dilimleri içinde yapılır. Bu tedavilerin zamanında yapılması böbrek hasarlarının oluşmasının da önüne geçer. Tedavi sürecinde hastaların uzmanın reçete ettiği ilaçları düzenli kullanması gerekir. Ayrıca uzman hekimlerin söylediklerine dikkat etmesi ve kontrol zamanlarını kesinlikle aksatmaması gerekir. Gebelikte tedavi de tamamen bebeğe ve anneye zarar vermeyecek şekilde planlanır. Gebelikte anne adaylarının tedavi konusunda daha özenli şekilde davranarak hareket etmesi gerekmektedir.

Protein Negatif

İdrar tahlili sonucunda protein negatif çıkarsa bu durum oldukça normal bir durma işaret eder. Zaten insan vücudunda bulunan idrarın içerisinde bu maddenin bulunmaması gerekir. Negatif sonuçların çıkması özellikle böbreklerin gereken fonksiyonları yeterli şekilde yerine getirdiğine işaret etmektedir. İdrarların içinde eser miktarda proteinin bulunması sonucu oldukça sık şekilde karşılaşılan bir sonuçtur. Bu sonuç geçici bir hastalığın yani akut bir hastalığın var olduğuna işaret etmektedir. İnsanların çoğunda özellikle kış aylarında soğuk algınlığı durumu olduğu zaman eser düzeyde protein tahlil sonuçlarında ortaya çıkabilir. Bu tarz sorunlarda hasta uzman hekim tarafından reçete edilen ilaçları düzenli şekilde tükettiğinde durum normal seviyelere döner. Soğuk algınlıkları yaşayan hasta ilaçlarını düzenli şekilde içmeyi ve uzmanın söylediklerini yerine getirmeyi en doğru şekilde yapmazsa farklı hastalıklara sebebiyet verebilir.