İdrarda Protein Kaçağı Testi ve Tedavi Süreçleri Nasıl Yapılır?

İdrarda protein kaçağı olan kişilerde belirleme yapmak adına öncelikli olarak test yapılır. Bu test sonucu dahilinde altta yatan nedenler tedavi altına alınır.

İdrarda Protein Kaçağı

Protein vücudun oluşturduğu üç temel kimyasal türden bir tanesidir. Protein diyetin de önemli bir parçasıdır ve beslenme için tüketilen birçok gıdada bulunur. Proteinlerin birden çok işlevi vardır. Örneğin; enfeksiyonlara karşı vücudu korumak için oluşturulan antikorlar proteinlerdir. Kan dolaşımı içinde pıhtılaşmayı yöneten faktörlerden bir tanesidir. Bundan dolayı bu madde kanın sulu olan kısmının önemli bir parçasıdır ve vücut protein kaybetmek istemez. Sağlıklı olan bir böbrek vücut atıkları önlediği zaman protein kan dolaşımında tutulmaktadır. Böbrek hastalığı zaman ya da zarar gördüğü zaman filtrenin hasar görmesi proteinin idrar içine geçmesine neden olur. Böbrekte bulunan filtreye glomerulus adı verilir. nefrotik sendroma neden olan böbrek hastalıklarının çoğuna glomerülonefrit denir. Bu filtrede sorun olduğu zaman idrarın içine protein kaçması olur. Buna da protein kaçağı adı verilir. Sorunun tespit edilmesi için test yapılması gerekir.

Özellikle böbreklerdeki sorunların belirlenmesi adına uzman hekimler idrar örneği ile sayesinde yapılan bir test isteyebilir. İdrardan alınan numune üstünde ilk ölçümler test çubuğu ile yapılır. Uzman hekim herhangi bir hastalıktan ya da böbrek sorunların şüpheleniyorsa test edilecek yerel laboratuara bir idrar örneği (tercihen günün ilk idrar örneği) gönderilir. Bu küçük düzeyde albümin belirlemek ve mevcut protein miktarını ölçmek için oldukça güvenli bir yoldur. Numune özellikle sabahın erken saatlerinde alınmamışsa tekrarlaması istenebilir.

Tedavisi

Protein kaçağı bir hastalık değildir. Bu sorun tamamen bir hastalığın belirtisi ya da işareti olarak meydana gelir. Bundan dolayı da tedavi süreci tamamen altta yatan hastalığın nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Hastalığın ortadan kaldırılması ya da kontrol altına alınması tedavi sürecinin en önemli kuralıdır. Tedaviler zamanında yapılmazsa ya da hiç tedavi uygulaması olmazsa kronik şekilde böbrek yetmezliği ortaya çıkabilir. İlaçlar genelde yüksek tansiyon ile diyabet hastası olan kişilere verilir. Bu kapsamda ACE inhibitörleri ile anjiyotensin bloke edicilerin kullanılması istenir. Diyabet ve tansiyon hastası olan kişilerde tedaviler düzenli şekilde yapılmazsa böbrek hasarları gibi ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalınır. İdrarda protein kaçağı tedavisi kapsamında kullanılan ilaçların bazıları yan etkiler meydana getirir. Bunlar;

 • ACE inhibitörleri kullanan kişilerde kuru öksürük meydana gelir.
 • Anjiyotensin reseptör bloke edicileri (ARB) olarak bilinen ve ACE inhibitörlerine benzeyen etkileri bulunan ilaçlar öksürük ile kan basıncı sorunlarına neden olabilir.
 • ACE inhibitörleri hasta tarafından ani bir şekilde bırakılmamalıdır. İlacın kullanılan dozu azaltılarak ve kademeli şekilde uzman belirlemesi ile bırakılır.

Belirtinin altında yatan hastalık böbrekler ile alakalı ise ilaçlar ile tedavi altına alınabilir. Böbreklerde su tutma sorunu varsa su ve tuz miktarında ayarlamalar yapılarak tedaviye destek olunur. Bazı kişilerin sağlık durumlarında böbreklerin daha çok idrar meydana getirmesi için ilaç kullanımı yapılması gerekir. Yüksek tansiyon ile alakalı bir neden mevcutsa ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalı ve vücuda tuz alımında denge uzmanın dediği şekilde ayarlanmalıdır. Yüksek kolesterol seviyeleri beslenme düzeni ile dengelenebilir. Bu dengenin sağlanması için uzman hastalarına bazı kolesterol dengeleyici ilaçlarda reçete edebilir. Bu ilaçların düzenli kullanımı gerekir. İlaçlar uzmanın önerdiği dozlarda kullanıldığı sürece gerekli tedavi başarı gösterir. Aksi takdirde hastanın sağlıklı bir şekilde yaşaması zordur. Bu tarz durumlarda hastalık daha ciddi sorunların meydana gelmesine sebebiyet verir.

Yaşam tarzı ve beslenme konusunda değişimler tedavinin ilerlemesi ve başarı oranının yükseltilmesi için çok önemlidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken detaylar içinde

 • Bol düzeyde beslenmeye meyve, sebze, tahıl ve bakliyat eklemek gerekir.
 • Kırmızı et tüketimi yerine balık ve tavuk tercih edilmelidir. Özellikle tavuğun doğal olmasına dikkat etmek gerekir.
 • Tuz alımı sağlık açısından en aza indirilmelidir.
 • Bol bol su tüketmek bu sorunlar ve genel sağlık için gereklidir.
 • Düzenli şekilde egzersiz yapmak sağlıklı yaşamak için bırakılmamalıdır.
 • Alkol alımı ve sigara kullanımı bırakılmalıdır.
 • Sağlıklı şekilde kilo vermek için diyete başlanılır. Diyet içinde sağlıklı şekilde beslenmek gerekir.
 • Yaşamda olabildiğince stresten uzak durulması sağlık açısından gerekir.
 • Yemeklerin hemen hemen hepsine soğan ve sarımsak eklemesi yapılması sağlık için oldukça faydalıdır.

Proteinüri, bir semptom veya bir hastalığın öncüsüdür. Önemli olan altta yatan hastalığın belirlenerek tedavi edilmesidir. Tedavi sürecine geçmeden önce uzman hekimler nedenlerin belirlenmesi adına farklı birçok test, tetkik ve görüntüleme işlemlerinin yapılmasını ister. Çünkü teşhis tüm veriler elde edildikten sonra konulacaktır.

Kaynaklar