İdrarda pH Yüksekliği Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

İdrar tahlilinde pH değerinin yüksek olması kişinin çok fazla et ve ürünlerini tüketmesi sonucunda ya da idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar sonucunda yüksek çıkması mümkündür.

İdrarda Ph Yüksekliği


İdrar Tahilinde pH

İdrar tahlilinde bakılan pH değeri idrarda bulunan asit ve alkali analizini yapan bir test olmaktadır. Ağrısız olan bir testin yapımı ise oldukça basit olmaktadır. Birçok hastalığın tanısını koymak konusunda yardımcı olacaktır. Yaptığınız diyet ya da aldığınız ilaçların idrarınızın asidik ve bazik özelliklerini etkileyecek olduğunu bilmelisiniz. Örneğin birçok kişinin yaptırdığı idrar tahlili içerisinde çok yüksek ya da çok düşük sonuçlar vermesi demek vücudunda böbrek taşının oluşma ihtimalinin olacağı anlamına gelecektir. İdrar testi içerisinde pH değerine bakılması ve düşük ya da yüksek bir sonuç vermesi böbrek taşınızın olduğu anlamına gelebilir. İdrar da yapılan pH testinin kişinin sağlığı ile yakından alakalı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca vücut içerisinde olup bitenler hakkında da çok önemli ipuçları verecektir.

İnsanlarda böbrek taşı meydana gelmesi sonucunda idrar yaparken böbreklerin ve idrar yollarının normal bir şekilde çalışmasını engelleyecektir. Böbreklerin ağrımasına neden olur. Bu taşlar çok asitli ya da bazik yani alkalin bir ortam oluşturması sonucunda doktor tarafından böbrek taşı oluşma ihtimalini belirlemek amacıyla yapılan bir test oluyor.

Bazı kullanılmakta olan ilaçlar idrar içerisinde asidik bir hal oluşmasına neden olacaktır. İdrar yolu enfeksiyonu olması durumunda da testin sonuçları değişecektir.

İdrar testi vereceğiniz zaman pH değerini ölçerken mutlaka bazı konularda dikkat etmeniz gerekmektedir. İdrar tahlilinden önce protein ağırlıklı beslenmeniz tahlilin sonucunu etkileyecektir. Bu nedenle de idrar tahlilini daha çok aç karnına vermeniz de fayda olacaktır. Testin normal bir şekilde çıkabilmesi için kişilerin gün içerisinde en az iki litre su tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Verecek olduğunuz numune öncesinde mutlaka gential organınızı temizlemeniz gerekmektedir. Bu sonuçlarda etki edecektir. İdrarın ilk kısmını tuvalete yapmalısınız. Size verilen numune kabına yeterli miktarda idrar yapın. Numunenin ağzını kapatın ve laboratuvar teknisyenine teslim etmelisiniz.

İdrarda Ph Yüksekliği Sonuçları

Verdiğiniz idrar numunesine bakılacak ve pH değeri 7.0 ile 7.4 arasında olması normal olarak kabul edilmektedir. eğer ki testin sonucu 7.4 pH daha yüksek olması durumunda böbreklerde alkalin olduğu anlamına gelecektir. Daha düşük olması ise böbreklerde asidik oranının olduğu anlamına gelecektir. İdrar tahlili sonucunda eğer ki pH değerinin yüksek olması durumunda şu nedenler göze alınmalıdır:

  • Mide asitleri;
  • Böbrek yetmezliği;
  • Böbrek boru asidozu;
  • Pilorik tıkanıklık;
  • Solunum yolu alkalozisi;
  • İdrar yolu enfeksiyonları;
  • Kusma.

Ayrıca kişilerin yapmakta olduğu diyet de idrarda ki pH değerini oldukça etkilemektedir. Etin az olduğu ve meyve ya da sebzelerin yüksek olduğu bir diyet yapmanız durumunda alkalin idrara sahip olma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır. Çok fazla protein tüketen ve et yiyen kişilerin idrara çıktıkları zaman asidik miktarlarının daha çok yüksek olduğu anlaşılacaktır. İdrar pH ‘sı çok yüksek olması ya da çok düşük olması sonucunda doktor tarafından kontrole alınacaksınız. Ayrıca sabah verilen ilk idrar örneğinde her zaman için asidik miktar daha yoğun olmaktadır. İnsanların uyuma esnasında solunumdan dolayı solunum asidozu ortaya çıkar. Bunun sonucunda da yapılacak olan sabahın erken saatlerinde ki idrar örneğinde gerçek sonuçlar ortaya çıkacaktır. Sabah testi yaptırmanız her zaman için tavsiye edilmektedir. 

İdrar pH düzeyinin testiyle ilgili hiçbir yan etki olmaması ve insanların günlük hayatlarını normal bir şekilde devam ettirecekleri de unutulmamalıdır. İdrar tahlilinde ortaya çıkacak olan pH yüksekliğinin sonuçları idrar yolu enfeksiyonu gibi belirtileri sonucunda da meydana geleceği unutulmamalıdır. 

İdrarda pH Yüksekliğinin Tedavisi

İdrar tahlili sonucunda pH değerinin yüksek çıkması durumunda bu bir belirti vermeyecektir. Sizler düşürmek istiyorsanız kırmızı et ya da beyaz et gibi proteinli yiyeceklerden bir süre uzak durmalı ve bu yiyecekleri diyetinizden çıkarmanız gerekmektedir. İngiliz karbonatı pH değerinin düşmesini sağlayacağı için suyun içerisine bir kaşık atarak eritmeli ve bunu her akşam içmeniz fayda sağlayacaktır. Gıda olarak daha çok meyve ve sebze ağırlıklı olarak beslenmeniz gerekmektedir.

Böbrek taşının oluşmasını engellemek amacıyla narenciye ürünlerini tüketmeniz gerekmektedir. Limon ve portakal gibi ürünler daha etkili olacaktır. Meyveleri daha çok aç karnına yemelisiniz. Yemeklerden 4 saat sonra tüketmeniz ve bol su içmeniz doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Koyu yeşil yapraklı olan sebzeler de böbrek sağlığında çok etkili olmaktadır. Bunun için ıspanak ya da marul tüketmeniz pH değerinin normal olmasını sağlayacaktır.