İdrar Tahlilinde Ph Düşüklüğü Nedenleri ve Sonuçları

Ph değeri asit ve bazın ortalamasını temsil eder. İdrardaki pH değerinin ortalama bir seviyede tutulması gerekmektedir. Ph değerinin düşüşü ile vücutta bazı olaylar gerçekleşir.

İdrarda PH Düşüklüğü

Ph değeri asit ve bazın ortalamasını temsil eder. İdrardaki bu değerinin ortalama bir seviyede tutulması gerekmektedir. Bu değer 4,5 ile 7,5 arasında olmalıdır. Eğer idrarınızdaki bu değeri 7 ise değeriniz ne asidik ne de baziktir. Bu değer değeriniz nötrdür. Bu değeri 7’nin altındaysa idrarınız asidik, 7’nin üzerindeyse idrarınız baziktir. O yüzden değeri ortalarda tutmak sağlık açısından oldukça önemlidir.

İsminden de anlaşılacağı üzere idrarınızdaki pH değerinin düşük çıkmasıdır. Yani idrarınız bazik (alkali) özelliğini kaybedip asidik hale gelmesidir. İdrarda pH değerinin düşmesine birden fazla olay neden olabilir. Bu nedenlerden biri C vitamini eksikliğidir. Vücutta bulunan C vitamini yeteri kadar olmadığında idrarınız asidik duruma geçebilir.

İdrarda PH Düşüklüğü Neden Olur?

Protein değeri yüksek gıdalar da idrardaki pH değerini düşürür. Bu nedenle protein değeri yüksek gıdaları tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

Tüm ilaçlar olmasa da bazı asidik özellikteki ilaçlar da idrarda bu değerin düşüklüğüne neden olur. İdrarda ph düşmesi durumunda ilaçları kullanmak için tekrar hekiminize başvurmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Bazı ilaçların yanı sıra bazen hastalıklar da idrarda pH düşüklüğüne sebep olur. Kronik böbrek iltihapları, gut hastalığı, bazı lösemi türleri bu hastalıklardan birkaçıdır.

Kızartma olarak kullanılan her ürün bazik özelliğini kaybeder. Kızartılan ürün et ürünlerinden ise daha yüksek asidik özellik taşır. Sebzeler dahi kızartıldığı zaman bazik özelliğini kaybetmeye başlarlar. Bu yüzden idrar bu değerinin düşük çıkmasına kızartmalar doğrudan etki eder.

Tuz kullanımı aşırıya kaçmadığı sürece bir problem olmasa da fazla kullanımla beraber idrardaki bu değerini düşürür. Asidik özelliğe sahip olmasa da vücutta suyu tuttuğu için idrarın daha az olmasına sebep olur. Vücutta idrar biriktikçe, biriken idrar asidik özelliğini kaybederek bazik hale gelmeye başlar. Bu da idrarda bu değerinin düşmesine işaret eder. Bu yüzden idrarda değer düşüklüğünün olmaması için aşırı tuz tüketiminden kaçının.


Kanda PH – normal değerleri

İdrardaki bu değerinin bir diğer düşürücü etkeni ise asitli içeceklerdir. Asitli içecekler yapısı gereği bazik olmadığı için idrardaki  değerini aşağıya çekerler. Sürekli ve devamlı olarak tüketilen kola gibi asitli içecekler ve alkoller idrardaki bu değeri bazik hale getirir.

Bu değerinin düşmesinden yana sıkıntı yaşıyorsanız bu içecekleri tüketmeyi en aza indirin veya tamamen içmeyi bırakın.

İdrarda PH Değeri Nasıl Yükseltilir?

Bol bol su tüketmenin vücuda olan bir diğer faydası da idrardaki pH değerini yükseltmesidir. Fakat sadece su tüketerek idrardaki bu değerini ortalama seviyeye çıkartamazsınız. Ortalama seviyeye gelmese dahi bol su tüketimi idrardaki bu değerini birazcık yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Et ve et ürünlerini fazla tüketiyorsanız bir süre bundan uzaklaşmanız gerekecektir. Ette bulunan protein oranı fazla olduğu için idrarınızı asidik duruma daha fazla getirir. Et ve et ürünlerinden uzak durmanız, hiçbir şey yapmasanız dahi vücuda yüksek miktarda protein girmeyeceği için  değerinizin düşmemesini sağlar.

İdrardaki pH değeri düzelene kadar bir süre boyunca bol bol sebze tüketin. Yemeklerinizde sebzeleri kullanmak, hatta sadece sebzeli yemek yemeniz idrardaki pH değerini kısa sürede nötre çekmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca kırmızı biber de vücuttaki bu değeri dengelemek için sebzelerdendir.

İdrardaki  değeriniz olması gerektiğinden daha fazla düşük ise potansiyel bir ürik asit böbrek taşı hastasısınız demektir. Bu durumda yine meyve ve sebzeler yardımınıza koşuyor. Mandalina, portakal, limon gibi gıdalar idrarınızın tekrar bazik hale gelmesinde etkili olacaktır ve sizi ürik asit böbrek taşı hastası olmaktan uzaklaştıracaktır. Bu meyveleri yemek yemeden önce tüketmeniz veyahut yemek yedikten 3-4 saat sonra tüketmeniz idrardaki bu değerinin yükselmesi için çok daha etkili olacaktır.

Süt ve süt ürünleri de bu değerini arttırma özelliğine sahiptir. Bu sebepten dolayı eğer değeriniz düşük çıktıysa bu değeri yükseltmek için sebzenin yanı sıra süt ve süt ürünleri de tüketebilirsiniz.