idrar Tahlilinde Nitrit’in Pozitif Çıkmasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

İdrar tahlilinde idrar yollarında enfeksiyon nitrit ölçümü ile gerçekleştirilir. Normalde idrarda nitrit bulunmaz. Enfeksiyon varsa yapılan testlerde pozitif çıkacaktır.

İdrarda Nitrit Pozitif

İdrar tahlilleri bir çok hastalığın tanı ve doğru tedavisinde önemli bilgiler veren yöntemlerdendir. Özellikle enfeksiyon kökenli hastalıklarda oldukça net veriler elde edilmesini mümkün kılmaktadır. Ölçülen verilerdeki artış ve eksiklikler hastalığın cinsi ve ilerleyişi ile ilgili verileri gözler önüne serer. Nitrit de ölçümler sırasında bakteri ve enfeksiyon seviyesini belirlemede önemli bilgiler veren verilerden biridir. 

İdrar yollarında bir çok enfeksiyon sinsice dağılım gösterebilir. Bu nedenle enfeksiyonlar ilerledikçe idrarda bulunan nitratları nitrite dönüştürür. Sağlıklı bir bireyin idrar tahlili sonuçlarında nitrite rastlanmaz. Yapılan tetkiklerde bu değerlerin pozitif çıkması hastanın idrar yollarındaki mikrobik bir enfeksiyonun habercisi olarak karşımıza çıkacaktır. 

İdrar yolları enfeksiyonlarının büyük bir bölümü mesane içerisindeki kalıntıların barındırdığı bakterilerin üremesiyle ortaya çıkmaktadır. Bakteriler genellikle başlangıç seviyesinde ciddi sıkıntılar vermediğinden teşhiste geç kalınabilir. Bu enfeksiyonların bir kısmı detaylı kan testlerinde tespit edilebilse de çoğunlukla en net veriler idrar tahlillerinde elde edilir. Bu nedenle idrarda nitrit tespit edilmesi önemli bir enfeksiyonun başlıca belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İdrar tahlillerinde özellikle idrar yolu enfeksiyonların tespiti oldukça kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu değerlerin doğru analiz edilebilmesi sonuçların akıbeti açısından önemlidir. Bazen laboratuvar ortamlarında gerekli ısı şartlarının sağlanamaması idrarda nitrit görülmesine sebep olabilir. Çünkü oda sıcaklığında bir süre bekletilen numunede bakteri üremesi devam edecektir. 

Neden Olan Faktörler ve Belirtileri

Her idrar yolu enfeksiyonu nitrit oluşumuna neden olmaz. Escherichia coli gibi bazı enfeksiyonlar ise az miktarda bulunan nitratı nitrite dönüştürme özelliğine sahiptir. Bu durum beraberinde bir çok enfeksiyon ve hastalığa neden olabilir. Bu nedenle ortaya çıkan belirtilerin zamanında ve doğru olarak analiz edilebilmesi gereklidir. Hastaların bir çoğu belirtileri hafife alarak doktora gitmekte geç kalmaktadır. Geç teşhis sonucu idrar yollarındaki enfeksiyonun artmasıyla içeride ve genital bölgede ciddi lezyonlar oluşabilir. Bu nedenle hastaların mutlaka bir uzmana başvurmaları ve vakit kaybetmeden tedavi programına başlamaları gerekmektedir. 

İdrar tahlillerinde nitrit görülmesinin en temel nedenlerinden biri iltihaplardır. İdrar yollarındaki iltihaplanmalar genital bölge hijyenine dikkat etmemek, böbrek taşı veya böbreklerde kum ve prostat gibi nedenler ile ortaya çıkabilir. Bu iltihaplanma zamanında tedavi edilmediğinde ciddi enfeksiyonlara yol açabilmektedir. İdrarda kan tespiti de enfeksiyonların başlıca nedenleri arasındadır. 

Belirtilerin en gözle görülebilecek olanları idrarda kandır. Nitrit oluşumu nedeniyle meydana gelen kanlanma gözle görülebilecek kadar fazla olacaktır. Diğer nedenler ile kanama olabilir ancak bu kanamalar genellikle ancak laboratuvar ortamında mikroskop ile görüntülenebilir. İltihaplanma kökenli nitrit yüksekliği bulunması sonucunda çoğunlukla idrar yaparken zorlanma ve bununla birlikte yanma hissi ortaya çıkmaktadır. İdrarın renginin değişmesiyle birlikte normal olmayan bir koku da gözlenecektir. Bunların yanı sıra sıtma, terleme, kusma ve enfeksiyon nedeniyle yüksek ateş de görülebilecek belirtiler arasındadır. Hastaların küçüklükten gelen yanlış tuvalet alışkanlıkları da enfeksiyonların oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra cinsel aktivitelerde hijyene gereken ihtimamın sağlanmaması enfeksiyon oluşumuna neden olan temel faktörler arasındadır. 

Tedavi Yöntemleri

Ortaya çıkan belirtiler neticesinde ve yapılan tahlillerdeki nitritin seviyesine bağlı olarak öncelikle hastalığın ortaya çıkış nedeni araştırılacaktır. Belirtileri taşıyan hastaların vakit kaybetmeden bir üroloji uzmanına veya dahiliye uzmanına giderek tahlil yaptırmaları gerekmektedir. Tanının ardından hastanın yaşına ve hikayesine bağlı olarak uzman hekim tarafından en uygun tedavi belirlenecektir. Hastaların doktorun tavsiye ettiği tedaviyi belirtiler ortadan kalksa da belirtilen sürenin sonuna kadar uygulamaları gerekmektedir. 

Hastalığın tedavisi güçlü antibiyotikler ile yapılacaktır. Antibiyotiklerin cinsi ve dozajı uzman hekim kontrolünde belirlenmeli ve hekimin önerdiği dozdan fazla yada eksik kullanılmamalıdır. Aksi takdirde olumsuz yan etkiler veya tedaviden istenilen sonucun alınamaması muhtemeldir. 

Hastalığın tedavisi ilaç tedavisi olarak uygulanacaktır. Ancak ilaçların yanı sıra hastaların beslenmelerine, hijyene ve su tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Özellikle iltihap kaynaklı semptomların saptanmasından sonra hastanın su tüketimini arttırması gerekecektir. Günde 3 veya 4 litre arası su tüketmesi enfeksiyonun kolay atılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca ilaçların yanı sıra bitkisel yöntemlerden de faydalanmakta fayda olacaktır. Yaban mersini tüketimi alternatif tıp uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Hastalara tedavi amaçlı temel olarak antibiyotik ilaçlar verilecektir. Ancak uygulanacak tedavide değerlerdeki artışa neden olan faktörlerin analizi önemli rol oynamaktadır. Böbrek taşı gibi bir sorundan kaynaklanan bir artış söz konusuysa tedavide bu soruna yoğunlaşılacaktır. Antibiyotik tedavisinin yanı sıra metabolizmayı destekleyici ilaçlar, ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler de semptomlara göre hastaya verilecektir.