İdrarda Lökosit Yüksekliği Hangi Sebeplerden Dolayı Meydana Gelir?

İdrar içinde bulunan lökosit yüksekliğinin birçok nedeni bulunur. Bu nedenlerden kaynaklı olarak uzman hekimler tanı koyar. Tedavi süreci ise dikkatli geçirilmesi gereken bir dönemdir.

İdrarda Lökosit Yüksekliği Neden Meydana Gelmektedir?

Normal yaşamda ve gebelikte idrarda lökosit yüksekliği belli başlı birçok nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu nedenler arasında;

Mesanede enfeksiyon ve tahriş

İdrar yolu enfeksiyonu idrarda lökositlerin en yaygın görülmesinin nedenleri içinde yer alır. Bu sistem böbrekleri, mesaneyi, üreterleri ve idrar yollarını içermektedir. Enfeksiyonların çoğunluğu alt idrar yollarını ve mesaneyi içerir. Bakteriler uretra yolu ile idrar yoluna girer ve mesane içinde çoğalmaya başladığı zaman ortaya çıkar. Kadınlarda bu sorun erkeklerden daha fazla gözlemlenir. Lökosit yüksekliği idrarda gözlemlendiği zaman tedavi edilmezse böbreklere yayılabilir. Bundan dolayı ciddi sorunlar yaşamak kaçınılmaz bir hale gelir. Ayrıca idrarda eritosit ve lökosit yüksekliği normal yaşamda, gebelikte böbreklere zarar verebilir.

Böbrek taşları

Gebelikte ve normal yaşamda böbreklerde meydana gelen taşlar lökosit yüksekliği sorununa işaret eder. İdrar doğal olarak çözünmüş mineral ve tuzları içermektedir. İdrarında mineraller ve tuz değeri yüksek seviyede olan kişilerde taş gelişme riski altındadır. Üretraya girmiş olan taşlar idrarın hareketine müdahale edebilir. Bu tıkanıklık, bakterilerin oluşmasına ve bir enfeksiyona neden olabilir.

Böbrek enfeksiyonu

Böbreklerde var olan enfeksiyonlar idrarda daha yüksek beyaz kan hücresi oranları oluşturabilir. Bu tarz enfeksiyonlar idrar yollarında başlar ve böbreklere kadar yayılır. Vücudun diğer bölgelerinde bulunan bakteriler kan dolaşım yolu ile böbreklere yayılması da mümkün duruma gelir.

Üriner Sistem Sorunu

Bir blokaj idrar içinde kan olan hematüri gelişmesine yol açabilmektedir.Tıkanıklıklar travmaya bağlı olabilir, tümörler, böbrek taşları veya diğer yabancı maddelerden kaynaklanabilmektedir.

İdrar Tutmak

İnsanların sık şekilde idrarını tutması ve bunu alışkanlık haline getirmesi sorun yaşamaya neden olur. Uzun süre boyunca idrar tutmak mesaneyi zayıflatabilir ve boşaltılmasını zorlaştırır. İdrar mesane içinde çok uzun süre yükselirse, bakterilerin ortaya çıkmasına neden olur. Enfeksiyonlar idrarda lökosit yüksekliği sorununa neden olur.

Diğer Nedenler

  • Aşırı düzeyde egzersiz ve zorlu egzersiz
  • Bazı ağrı kesiciler
  • Kan hastalıkları
  • Kanserler
  • Böbrek, mesane ve prostat kanseri

Tedavi Süreci

Lökosit ve erirsosit ile alakalı değerlerin yüksekliği ile alakalı tanının koyulmasından sonra gerekli tedavi süreci başlar. Tanı koyulması için hasta olan kişiler 3 şekilde muayene edilir. Görsel muayene, dip testi ve mikroskobik muayene olarak uzman hekim gözlemler. Testin ilk aşaması idrar örneği olabilir.

  • Görme: Teknisyenler idrarda görünüm ile alakalı inceleme yapar.Bulanıklık veya olağandışı bir koku enfeksiyona ya da farklı bir soruna işaret edebilir.
  • Dipstick testi: Bir anormalliği tespit etmek için idrar içine kimyasal şeritlerle birlikte ince plastik bir çubuk yerleştirilir. Şerit üstünde bulunan kimyasallar, belli başlı maddeler varsa çubuk renk değiştirir.
  • Mikroskopik muayene: İdrarın damlaları mikroskopta incelenir. Lökosit yüksekliği mevcutsa enfeksiyonun belirtisi olabilir.

İdrarda lökositler için yapılacak tedavi enfeksiyonun nedenlerine bağlı olarak değişir. Enfeksiyon olan vakalarda antibiyotikler genelde bu sorunu çok çabuk ortadan kaldırır ve temizler. Daha ciddi olan enfeksiyonlar antibiyotikler ile ortadan kaldırılamayacağı için derinlemesine tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bazı durumlarda ise hastaneye kaldırma durumu gerekli olabilir.  Uzman hekimler özellikle kanser sorunu olan hastalarla, ciddi düzeyde tıbbi problemleri olanlarla ve hamile kadınlar ile tedavi seçenekleri bakımından daha detaylı ilgilenmelidir. İdrar yolu ve böbrek hastalığı yaşayan bazı hastalarda yaşam tarzında da değişimler yapılması şarttır. Yaşam tarzı değişikliğinde düzenli su tüketmek, gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durmak mutlaka yer alır. Asetaminofen, ibuprofen veya reçeteli diğer ilaçlar da var olan ağrıların hafifletilmesine yardımcı olabilir. Tedavi ve iyileşme sürecinde mutlaka uzman hekimlerin tüm söylediklerine dikkat edilmesi gerekir. Bu detaylar daha kolay ve daha hızlı iyileşme sağlayacaktır. Kısa süre içinde iyileşme sağlamak sağlık açısından çok önemlidir. Bunun içinde düzenli şekilde ilaçların kullanılması ve aksatılmaması gerekir.