İdrarda Lökosit Değerleri Kaç Olmalıdır ve Neden Bu Değerler Düşer?

İdrarda lökosit bulunması genelde mesane ile alakalı olan sorunların yaşandığına ve böbreklerdeki sorunlara işaret etmektedir. Bu sorunların belirlenmesinden sonra tedavi süreci başlar.

İdrarda Lökosit Değerleri Kaç Olmalı ve Referans Aralığı Ne Olmalı?

Tam kan hücresi tahlili beyaz kan hücrelerin ve lökositlerin ölçümlerini içermektedir. Kan dolaşımı içinde yüksek düzeydeki lökosit değerleri bir enfeksiyona işaret edebilmektedir. Kan içinde bulunan WBC’ler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır, enfeksiyona ve hastalıklara karşı savaşma konusunda yardımcı olur. Lökositler idrar ile yapılacak olan tahlillerde bulunur. İdrardaki bu lökositlerin değerleri konusunda seviyelerin yüksek düzeyde çıkması sorunlara işaret edebilir. Ayrıca idrarda bulunan lökositler böbrek enfeksiyonlarına işaret edebilmektedir. Mesane ve idrar yollarında var olan enfeksiyonlar, tıkanıklıklar sonucunda gebelikte ve normal yaşamda lökosit yüksekliğine neden olabilir. Özellikle gebelikte enfeksiyonlar daha şiddetli hale gelebilir ve hastalık ile alakalı sorunların ortaya çıkma olasılığını artırır. Gebelikte üriner sisteminizde bir enfeksiyon varsa tedavi olmak çok önemlidir. Bu sorun gebelikte zorlu zamanlara işaret eder. Kişi kendini rahatlatmazsa ve idrarını çok uzun süre tutarsa, mesanedeki bakteri enfeksiyonu gelişme riski artar. İdrarı sürekli olarak tutmak mesaneyi fazla düzeyde zorlar. İdrar mesanede kaldığı sürece bakteri sayıları artar ve mesane enfeksiyonuna neden olma şansını artırır. Komplike olmayan sistit, üriner enfeksiyonu başka bir ismidir. Gebelikte ve normal yaşamda fazlasıyla görülür. Normal lökosit değerleri;

 • 1 aylık bebeklerde değeri 9,40 – 34,00 K/mm3
 • 2 ay 12 ay bebeklerde değeri 5,00 – 19,50 K/mm3 
 • 1 ve 3 yaş aralığı çocuklarda 6,00 – 17,50 K/mm3 
 • 4 ve 5 yaş aralığı çocuklarda 5,5 – 15,50 K/mm3 
 • 15 yaş arası çocuklarda ise 4,50 – 13,50K/mm3
 • Yetişkinlerde 3.500 ila 10.000 K/mm3 lokosit değerleri normal kabul edilir.

Gebelikte idrarda lökosit değeri kaç olmalı ve normal insanda lökosit değeri kaç olmalı konusunda hastaya uzman hekimler hastasına gerekli olan tüm bilgileri verecektir. Lökositlerde yüksek değeri olan kişilerde aşağıdaki belirtiler bulunur;

 • Kokulu idrar
 • Sık şekilde idrara çıkma
 • Renkli idrar
 • Pelvik ağrı
 • İdrar yapma esnasında yanma

Tedavi Süreci ve Sonuçları

Lökosit değerinin yüksek çıkması sonucunda yapılacak olan tedavi kesinlikle bu değere neden olan soruna göre değişir. Herhangi bir bakteri enfeksiyonu tanısı koyulduğunda uzman doktor muhtemelen hastaya antibiyotik kullanılmasını önerir.  Enfeksiyonun tekrarlaması sonucunda spesifik sebeplerin olup olmadığını görmek adına daha uzun antibiyotik rejimi uygulaması yapılabilir ve daha fazla testler yapabilir. Kadınlar için cinsel ilişkiye girdikten sonra antibiyotik kullanmak faydalı olur. Bu kapsamda doktor tarafından önerilmiş olan reçeteli ilaçların kullanılması gerekir. Antibiyotiklerin yanı sıra sıvı alımının daha çok arttırılması da lökositin atılması adına gereklidir.. İdrar yapmak ağrılıysa daha çok su içme konusunda çekingen durumlar meydana gelebilir ama bu detay iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak olan bir destektir. Böbrek taşlarının var olması da lökositlerin değerleri konusunda yüksek değerlere neden olur. Böbrek taşları küçükse içilen su miktarını artırmak bunları temizlemek adına yeterli olacaktır. Taşları düşürme esnasında oldukça acı verici durumlar meydana gelebilir. Büyük olan taşların kırılması içinde ses dalgaları kullanımı yapılabilir. Büyük olan taşların çıkarılması içinde ameliyat gerekir.

Görünüm ve Önleme

Lökositlerden kaynaklı sorun konusunda erken dönemde tanı koyulmuşsa ve tedavi süreci yapılmışsa kısa süre içinde temizlenme gözlemlenir. Böbrek taşları da tedavi edilebilir, iyi huylu olan tümörler ya da üriner sistemdeki diğer büyümeler de tedavi edilebilir, ancak ameliyat ve iyileşme zamanı gerektirebilir. Kanserli büyümeler kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılmasını izlemenin yanında uzun süreli tedavi gerektirir. Üriner sistemde bulunan sorunların taşlardan ve enfeksiyonlardan arındırılması adına su içmek çok önemlidir. Özellikle hasta kişilerin gün içinde su alımı ile alakalı olarak uzman hekimi ile detaylı şekilde konuşması gerekir. Zayıf olan kişilerin veya kalp yetmezliği gibi bir rahatsızlığı olan kişilerin uzman hekimle sıvı alımı konusunda konuştuğunda sınırlamalar gelebilir. Gebelikte ise gün içinde daha çok su içilmesi gerekebilir. Kızılcık suyu içmek ve kızılcık yemek enfeksiyon ile alakalı sorunların önüne geçer. Kızılcık içinde bulunan maddeler mesanenin korunması konusunda yardımcı olur ve bakterilerin idrar yoluna yapışmasını zorlaştırır. Bundan dolayı düzenli ve aksatılmadan şekilde tüketilmesi gerekir.