İdrarda Lökosit Görülmesi Neden Meydana Gelir ve Neler Yapılması Gerekir?

İdrar içinde lökosit görülmesi enfeksiyon ve böbrek ile alakalı sorunların var oldğuna işaret etmektedir. Lökosit yüksekliğinden mutlaka altında var olan neden araştırılmalıdır.

İdrarda Lökosit Görülmesi Nedir ve Referans Aralıkları Kaç Olmalıdır?

Gebelikte idrarda lökosit, bebeklerde idrarda lökosit ve yetişkinlerde idrarda eritrosit ve lökosit neden meydana geldiğinin anlamak çok önemlidir. Lökosit beyaz kan hücrelerinin yani WBC’lerin farklı bir adıdır. Bu hücreler, yabancı istilacılara ve enfeksiyöz hastalıklara karşı vücudu korumak adına çalışan bağışıklık sisteminin bir parçası olarak görev yapar. Beş çeşit lökosit mevcuttur, bunlar;

 • Bazofiller
 • Eozinofiller
 • Lenfositler
 • Monositler
 • Nötrofiller

 İdrarın mikroskobik anlamdaki analizi esnasında bazı beyaz kan hücrelerinin bulunması normaldir. Bunun yanı sıra nitrat içermeyen idrar içindeki yüksek lökosit değerleri, bir hastalık ya da enfeksiyonun varlığına işaret edebilir. Böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonları, diyabet, yüksek tansiyon ve diğer böbrek sorunları da buna neden olabilir. İdrarda lökosit kaç olmalı ve normal değerleri;

 • 1 aylık bebeklerde WBC değerleri 9,40 – 34,00 K/mm3 olması gerekir. 
 • 2 ay 12 ay bebeklerde WBC değerleri 5,00 – 19,50 K/mm3 
 • 1 ve 3 yaş aralığındaki çocuklarda WBC değerleri 6,00 – 17,50 K/mm3 
 • 4 ve 5 yaş aralığında çocuklarda WBC değerleri 5,5 – 15,50 K/mm3 
 • 6 ve 15 yaş arası çocuklarda WBC değerleri 4,50 – 13,50K/mm3  
 • Yetişkinlerde WBC değerleri 500-10.000/mm3

İdrarda Eritrosit Ve Lökosit Görülmesi

İdrar içinde beyaz kan hücreleri belirli koşulların varlığını göstermektedir. İdrar içinde lökositlerle ilişkili olası hastalıkların ayrıntılı bir açıklaması aşağıda verilmiştir.

Mesane enfeksiyonu ve tahrişi; mesanede var olan iritasyon lökositlerin ortak nedeni olarak karşımıza çıkar. Bu durum özellikle kadınlarda daha sık meydana gelmektedir. Kadınların% 10-20`sinde her yıl en az bir kez bu durumu yaşar.

Böbrek taşı; idrar içindeki beyaz kan hücrelerinin sayıları normalden daha yüksek oranda ise böbrek taşlarına işaret eder. Böbrek taşı kalsiyum tuzları içermektedir ve üretranın idrar yoluna müdahale ederek bakteriyel enfeksiyonlara sebep olur.

Böbreklerde enfeksiyon; enfeksiyon (piyelonefrit) idrar içinde oldukça yüksek beyaz kan hücresi oranları meydana getirebilir. Böbrek enfeksiyonları ile ilgili belirtiler bulantı, ateş, yorgunluk, kusma ve şiddetli ağrılardır. Enfeksiyon idrar yolunda başlar ve zaman içinde böbreklere geçer.

Gebelik; gebelikte lökosit yüksekliği durumu oldukça yaygın şekilde gözlemlenir. Yalnız artan beyaz kan hücresi değerleri sık sık görülüyorsa, mesanede enfeksiyon ya da başka bir sorun olup olmadığını ile alakalı olarak uzmana başvurulması gerekmektedir.

İdrar tutma; uzun süreli ve sık şekilde idrarın tutulması mesanenin zayıflamasına neden olur. İdrar uzun zaman boyunca mesanede bırakılırsa enfeksiyon ortaya çıkabilir ve bunun ile birlikte lökosit yüksek değerlere ulaşabilir.

Tedavisi

Uzman hekimler lökosit yüksekliğinin neden kaynaklı olarak ortaya çıktığını belirledikten sonra genelde antibiyotik tedavisi uygulaması önerir. İlaç tedavisinin yanı sıra bu sorun için doğal tedavilerde yapılabilir. Bu tedaviler içinde;

 • C Vitamini; bağışıklık sisteminin güçlenmesine olanak sağlar. Mesane enfeksiyonlarına ile böbrek sorunlarına karşı koruma konusunda destekçidir. Ayrıca bu vitamin böbreklerde meydana gelecek olan taşlarında önüne geçer.
 • Kızılcık; enfeksiyon konusunda ve önüne geçme konusunda bir antibiyotik alternatifidir. Özellikle böbrek taşlarının erime ve düşürülmesi konusunda çok faydalıdır. İdrar içinde bulunan kalsiyum düzeylerinin dengelenmesini sağlar.
 • Altın mühür; en güçlü bitkisel anti mikrobik ilaçlardan biri olarak kullanılır. Bu bitkinin eski dönemlerde sık şekilde kullanıldığı ve antibiyotik yerine geçtiği de kaynaklarda yer almaktadır. Bitki üzerinde halen araştırma yapılmaktadır.
 • Düşük oksalatlı diyetler; oksalat değeri düşük olan diyetler özellikle böbrek taşı konusunda etkilidir. Yüksek oksalat böbrek taşı oluşumunu etkiler. Fıstık ezmesi, badem, susam tohumu, ıspanak, pancar, kuru incir, yerfıstığı oksalat değeri yüksek olan yiyecekler içinde yer alır. Düşük oksalatlı gıdalar arasında soğan, kabak, limon, avokado,  kiraz, Hindistan cevizi, kekik, tarçın, zencefil, sığır eti, yumurta, tavuk ve hindi bulunur.
 • Diğer besinler; böbreklerdeki sorunları azaltmaya olanak sağlayan besinler içinde magnezyum, E vitamini, A vitamini ve B6 vitamini yer alır. Ayrıca enfeksiyonların önüne geçmek içinde probiyotikler tercih edilmelidir.