İdrarda Hemoglobin Pozitif Çıkmasının Nedenleri

Kanda ki hemoglobin fazla salgılanması sonucunda, böbreklerden kan süzülürken fazlası idrar ile dışarıya atılır. Bunun sonucunda da idrar tahlilinde görülür. Altında yatan bir hastalık bulunmaktadır.

İdrarda Hemoglobin


İdrar Tahlilinde Hemoglobin Görülmesi

İdrar renginin sürekli olarak koyu renkte olması ve yapılan idrar tahlili içerisinde hemoglobin pozitif çıkması sağlıklı kişilerde görülmez. Ancak anormal bir durum olması durumunda idrar tahlilinde pozitif olarak görülecektir. İdrarda şayet hemoglobin miktarının pozitif olarak çıkması durumunda buna hemoglobinüri adı verilecektir. Kişilerde sıklıkla rastlanan alyuvarların sonucunda oluşacak hasar neticesinde hastalıkların oluşması sonucunda hemoglobinuri hastalığına rastlanacaktır. 

İnsanlarda Hemoglobin bulunması akciğerlerin bütün organlara oksijen taşıması ve karbondioksidin dokulardan akciğere tekrardan dönmesi sonucunda kan içerisinde bulunan kırmızı kan hücrelerinde görülen bir protein olmaktadır. Kanın kırmızı renkte olması hemoglobin olması kırmızı rengi almasını sağlayacaktır. Kanda hemoglobin yükselmesi durumunda, kan böbrekten süzülürken fazlasının idrar yolu ile atılması sonucunda yapılacak test pozitif çıkması mümkündür.

İdrarda Hemoglobin Nedenleri

Sağlıklı olan bir kişinin idrarında hemoglobin bulunmamaktadır. Bu nedenle de yapılan testin sonucunda negatif çıkacaktır. Pozitif çıkmasının nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Akut glomerülonefrit;
  • Yanık;
  • Böbrek kanseri;
  • Hemolitik üremik sendrom;
  • Piyelonefrit;
  • Anemi;
  • Trombotik trombositik purpura;
  • Tüberküloz.

Testin pozitif çıkması sonucunda RBC değerinin de 0 – 2 rbcs / hpf aralığında olması gerekmektedir. Eğer ki yapılan test sırasında RBC bulunması durumunda idrar yollarında ki sistemde bir kanama olduğuna işaret edecektir. Serbest hemoglobin testi sonucunda idrarın görünümünün normal olması gerekmektedir. Yoğun koyu rengi olması durumunda yukarıda ki hastalık olacağına işaret edecektir.

Altında yatan böbrek enfeksiyonu olması durumunda Bir bakteri oluşması durumunda idrar yoluna girecektir. Bunun sonucunda da enfeksiyon oluşur. Böbrek enfeksiyonu olması sonucunda kanama meydana gelebilir. İdrar tahlilinde kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin görülecektir.

Böbrek enfeksiyonu ya da idrar yolu enfeksiyonu olması durumunda yan kısımlarda ağrı, idrar yaparken ağrı, titreme ya da mide bulantısı görülecektir.

İdrarda Hemoglobin Pozitif Çıkması

Hemoglobinüri oluşmasının bir nedeni böbrek tümörleri sonucunda gerçekleşecektir. Tümörler oluşması durumunda böbreğin fonksiyonları bozulacaktır. Bunun sonucunda kanı yeterli miktarda süzme işlemi gerçekleşemeyecektir. Ayrıca kistler de hemoglobinüri oluşmasına neden olacaktır. Böbrek tümörü oluşması sonucunda koyu kırmızı renkte idrar olacaktır.

Hemolitik üremik sendrom hastalığı kısaca HUS adı verilmektedir. Bu sindirim sistemi ile alakalı bir hastalık olmaktadır. Sindirim sisteminde olan toksinler alyuvar hasarının oluşmasına neden olacak ciddi bir durumdur. İnsanların kırmızı kan hücrelerinin toksin sonucunda hasara uğrayacaktır. Bu şekilde de kan dolaşımında görülür. Böbrekler de kanı filtre yapmayacaktır. Eğer ki kanda salınması durumunda hemoglobin idrar içerisine girecektir.

İdrarın çok koyu renkte olması, daha çok kırmızı ya da kahverengi renklerde görülecektir. Bu koyuluk sonucunda alyuvarların bulunması sonucunda oluşur. Kişilerde idrar yanması ve idrar yolu enfeksiyonlarının oluşması sonucunda yanma ve idrara çıkamama gibi bir durum söz konusu olur.

Yapılan idrar tahlilinde hemoglobin rastlanması ve bu testin istenmesi kişinin sürekli olarak terlemesi, yüksek ateşe sahip olmaları, halsiz hissetmeleri ve geçmek bilmeyen baş ağrısı ve baş dönmesi sonucunda bu test istenecektir. Ayrıca bu testin yüksek çıkmasının nedenleri arasında kişinin aşırı egzersiz yapması neticesinde ya da çok fazla soğuk içerisinde kalması sonucunda da idrarda hemoglobin değerleri yükselmiş olacaktır.

Kişilerde hemoglobinüri oluşması durumu bir hastalık olarak adlandırılmamalıdır. Yapılacak olan idrar testi sonucunda hemoglobinüri görülmesi bir hastalığın sonucunda meydana gelecektir. Bu nedenle de idrar tahlilinde hemoglobin görülmesi durumunda tedavisinin altında yatan hastalığın tedavisi sonucunda idrar sonucunda hemoglobin görülmeyecektir.

Yapılan idrar testi sonucunda pozitif çıkması durumunda üroloji uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. İdrar renginin koyu olması sonucunda ve diğer belirtiler de bulunması sonucunda kişinin vakit kaybetmeden doktora giderek altında yatan neden bulunmalı ve tedavisinin gerçekleşmesi gerekmektedir.