İdrarda Eritrosit Yüksekliği Neden Kaynaklı Olarak Ortaya Çıkar?

İdrar içinde eritrosit yüksek düzeyde görülmesi vücutta kısa süre içinde tıbbi teşhis gerektiren bazı patolojik değişiklikler ve enfeksiyonların var olduğuna işaret eder.

İdrarda Eritrosit Yüksekliği Ne Anlama Gelmektedir?


Erirrositler ( RPC) Yüksekliği

İdrarda eritrosit görülmesi genelde insan vücudunda kısa sürede tıbbi teşhis gerektiren bazı patolojik değişiklikler ve enfeksiyonların olduğuna işaret eder. Genelde idrarda eritrosit çıkması lökositler ve proteinler tüm vücudun ve iç organların ne durumda olduğuna dair bir veri elde edilmesidir. Eritrositler kişi vücudu ile iç organların oksijene karşı doyumunu yerine getirmekte olan kan plazmasında yer alan kırmızı hücrelerdir. Bu hücreler vücuttaki karbon dioksiti taşır ve bu sayede solunum fonksiyonu sağlanır. İdrar da eritrosit değerlerinin yüksek görülmesi her daim bir hastalığın ya da enfeksiyonun göstergesi olmayabilir. İdrarda eritrositlerin görülmesi sorunu antikoagülanlar, sülfonamidler ve üropropin tarzında ilaçların alımından da kaynaklanır. Fazla ve aşırı düzeyde yapılan egzersizler sonucunda da yüksek görülmesi kaçınılmaz bir hal alabilir. İdrar içinde eritrosit ile alakalı sorunların görülmesi ile alakalı endişeleriniz varsa mutlaka uzman hekime danışmanız gerekir. Bu değerlerin yüksek seviyelerde çıkması bir soruna direkt olarak işaret etmez ama olabilecek bir hastalık hakkında uzmanın veri elde etmesine katkı sağlar. Hastalıkların teşhis edilmesinde farklı testler ile birlikte değerlendirilir.

Yüksek Eritrositler Tehlikeli midir, Neden Kaynaklanır?

İdrarda eritrosit yüksekliği görülmesi neden kaynaklandığına göre tehlike oluşturabilir. Nedenin belirlenmesine göre de tedavisi yapılır. Bu değerlerin yükselmesinin belli başlı nedenleri bulunur. Bu nedenler hastalığa göre tehlikeli, tedavi edilebilir ya da edilmez diye uzman hekim tarafından yorumlanır. Yüksek eritrosit değerlerinin görülmesi nedenleri arasında;

  • Hemofili, bu sorun meydana geldiğinde kanın pıhtılaşma özelliği önemli ölçüde azalır. Bundan kaynaklı olarak kan plazmasının sentezi bozulmaya başlar ve eritrositler idrara girer.
  • İdrarda eritrosit yüksekliği meydana gelirse trombositopeni gibi bir hastalığa işaret edebilir. Trombositlerin kan seviyelerinde keskin bir düşüş karakterize edebilir, eksikliği böbreklerin aracılığı ile süzülerek idrar içine nüfuz etmesine katkıda bulunan kan damarlarındaki pıhtılaşma sürecini bozar.
  • Vücut zehirleri ve zehirlenme böbreklerin içinde bulunan kan hücrelerinin geçişi için glomerüllerinin geçirgenliğini arttırmaktadır. Bu durum vücuda farklı toksinlerin ve zehirli maddelerin girmesinden kaynaklı meydana gelir. Bunun etkilerinden dolayı idrar içinde yüksek eritrosit içeriği gözlemlenir.
  • Ürolitiyaz, Böbrek taşlarının oluşumu ile alakalıdır. Böbrek taşları yaralanmalara neden olabilir. Bunun sonucunda değişmeden kalan kan kırmızı cisimciklerinin idrarına girmesi ortaya çıkar.
  • Piyelonefrit hastalığı, Görünümü böbrekleri etkileyen ve kırmızı kan hücrelerinin idrar içine olanak sağlayan iltihaplanma sürecini provoke eden bulaşıcı bir bakteri ile ilişkilidir. Bunun sebebi böbrek kanalları yolu ile ve kan yolu ile sızabilen diapedez tarzında bir olgudur.
  • İdrar ile yapılacak olan analizi sonrasında birçok eritrosit varlığı gözlemlenirse, bu hidronefroza bağlı olabilir. Bu sorun ile birlikte idrar çıkışları rahatsızlık meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak da böbrekler damar sistemine daha fazla zarar vererek eritrosit biriktir ve genişler.

Acil Nedenler

  • Sistitin var olması üriner sistemde bir enflamasyon sürecinin meydana geldiğini, bunun sonucunda da kanın idrar içine girdiğini gösterir.
  • İdrardaki eritrositler mesanenin dışarıdan gelmiş olan travmatik etkilere maruz kaldığını gösterebilir. Bu etkiler sonucunda kanamalar meydana gelir ve belli bir hasar oluşur. Bundan dolayı da eritrosit yüksekliği gözlemlenir.
  • Böbreklerde meydana gelen malign tümörler, gelişme sürecine giren bu tümörler kan damarlarını yok edebilirler. Bundan dolayı hafif düzeyde kanama meydana gelir. Bu kan zamanla akan idrar içine girerek kırmızı kan hücrelerinin içeriğinde bir artışa sebep olur.

Özellikle acil durumlarda sorunun neden kaynaklandığı kısa süre içinde belirlenmelidir. Bu belirlenmenin ardından hemen gerekli tedavi süreci planlaması uzman hekimler tarafından yapılır. Tedavi süreci kapsamında hastanın her türlü detaya uyması ve ilaçların düzenli kullanılması gerekir. Tedavi sürecindeki detaylara dikkat edildiği sürece daha sağlıklı bir yaşama kavuşmak mümkün hale gelir. Aksi takdirde içinden çıkılması zor olan ve uzun tedaviler gerektiren bir süreç hastayı bekler.