İdrarın İçinde Eritrosit Değeri Kaç Olması Gerekmektedir?

İdrarda kanın var olup olmadığına bakmak adına yapılan teste eritrosit testi denir.Normal şartlar altındayken eritrositler isimlendirilen kırmızı kan hücreleri idrarda bulunmamaktadır.

İdrarda Eritrosit Değeri Kaç Olmalı ve Normal Değerleri Nelerdir?

 İdrar testinde kırmızı kan hücreleri idrarın içinde bulunan eritrosit yani RBC varlığının belirlenmesine olanak sağlayan laboratuvar testidir. Bu sayesinde idrarda kanın var olup olmadığına bakılır. Normal şartlar altındayken eritrositler isimlendirilen kırmızı kan hücreleri idrarda bulunmamaktadır. Hastalıkların bazılarında üriner sistem ya da böbreklerden kan karıştırma sorunu ortaya çıkar. Bundan dolayı idrar tahlilinde kırmızı kan hücreleri pozitif çıkar. İdrarda çok fazla kan mevcutsa çıplak gözle kırmızı renk görülebilir. Bu kanlı idrara tıp alanında hematüri adı verilir. İdrar içinde kırmızı renk değişikliği meydana gelebilir ya da gelmeyebilir. İdrarda kırmızı kan hücreleri var ama renk değişikliği olmazsa bu duruma \”mikroskopik hematüri\”  adı verilir. İdrardaki kan çıplak gözle belirlenemez, bundan kaynaklı bazı laboratuvarlarda testlerin yapılması gerekir.  Kırmızı kan hücreleri test şeritleri, mikroskopi veya otomatik analizörler ile belirlenmektedir.

 Böbrek, mesane ya da idrar yolu enfeksiyonları ağrılı idrar, ateş ve yanma idrara çıkma sebep olabilir. Diğer hematüri belirtileri içinde de sık idrara çıkma, karın ağrısı ve dizüri meydana gelir.

Erosit Değeri Kaç Olmalı

Eritrosit değeri cinsiyete ve yaşa göre değişir. Cinsiyet ve yaş bakımından normal olarak kabul gören değerler;

Yaş

Normal Değerler

Normal kord değeri

90-5,50 milyon/mm3

Prematüre bebeklerde

3.90-5,50 milyon/mm3

Bebeklerin ilk bir haftası

4,00-6,60 milyon/mm3

İlk haftadan ve 1 ay arası

3,90-6,20 milyon/mm3

4.-5. ve 6. aylarda

3,10-4,50 milyon/mm3

7. ay ile 3 yaşa kadar

,70-5,30 milyon/mm3

4 ve 5 yaşında çocuklarda

3.90-5.50 milyon/mm3

6 yaş 12 yaşına kadar

4,00-5,20 milyon/mm3

13 yaş ile 15 yaş arası erkeklerde

4,50-5,30 milyon/mm3

13 yaş ile 15 yaş arası kızlarda

4,10-5,10 milyon/mm3

15 yaşından büyük erkeklerde

4,50-5,90 milyon/mm3

15 yaşından büyük kadınlarda

4,00-5,20 milyon/mm3

İdrarda Eritrosit Nedenleri

 • Mesane enfeksiyonu
 • Böbrek kanseri
 • Mesane kanseri
 • Böbrek enfeksiyonu
 • Orak hücre anemisi
 • Kuvvetli egzersiz
 • Uyuşturucu: Aspirin, penisilin, heparin
 • Prostat kanseri
 • Prostat büyütme
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Travma
 • Prostatit
 • Üretrit

Kırmızı kan hücresi idrar testi için alınacak olan idrar örneği kullanılmaktadır. Bu örnek günün herhangi bir saatinde verilebilir ve rastgele bir örnektir. Verilecek olan idrar testi için orta derecede tutulan örnek uygundur. Hastanın ilk idrarını tuvalete akıtması gerekir. İdrarın tam olarak orta kısmı numune kabına toplamalıdır. Bu sayede orta dereceli idrar örneği verilir. Kadınlar üretra çevresindeki labia ve cildini temizlemek adına ıslak bir mendil kullanabilir. Bu test öncesinde hasta hazırlanmasına gerek yoktur. Yapılan test sonrasında idrarda hiç kırmızı kan hücresi bulunmazsa bu sonuç negatif anlamına gelir ve idrarda kan bulunmadığı anlamını taşır.

İdrarda RBC ve WBC varlığı idrarın içindeki hücre miktarına göre rapor edilecektir. Kırmızı kan hücrelerinin var olması pozitif olarak bildirilebilir;

 • +, ++, +++ ( 3 artı işaret idrarın içinde daha çok eritrosit anlamına gelmektedir. )

Uzman hekimler pozitif test sonuçlarından sonra ek testlerin yapılmasını mutlaka isterler. Bu testler idrarın içinde bulunan kanın ana nedenini teşhis etmek adına bazı kan testleri veya yeni bir idrar tahliyesi olabilir. Tıbbi muayene sonuçları ile birlikte, idrarda kanın sebebi için bir tedavi planlanacaktır.

İdrarda Artan RBC’ler Sonrasında Neler Yapılmalı

İdrarın içinde yüksek düzeyde çıkan RBC’lerden kaynaklı olarak uzman hekimler altında yatan sebebi araştırmak adına ek testler ister. Bu testlerin sonuçları ve önceki sonuçlar neticesinde gerekli tedavi planlaması yapılır. Birçok kişide idrar pH`sı hesaba katılmaktadır. 5.5`in altında olan pH, idrarla RBC ve WBC`nin varlığına yol açmış üretra ile mesanenin duvar kısımlarına zarar verecek tekrarı olan ürik asit taşlarına sebep olabilir. Taşların olup olmadığını anlamak adına Ultrason taraması yapılır ama bu işlemde küçük taşlar gözlemlenmeyebilir. Nedeni tam anlamı ile değerlendirmek için tam bir BT taraması gerekebilmektedir.

Bu tarz testlerin sonuçları genelde enfeksiyon olarak ortaya çıkmaz. Bundan dolayı direk olarak soruna antibiyotik başlanmamalıdır. Ayrıntılı muayeneler sonucunda gerekli tedavi planlama işlemi yapılmalıdır.