İdrarda Tahlilinde Eritrositlerin Sayıları Hangi Aralıkta Olmalıdır?

Eritrositler insan vücudundaki asıl görevi oksijenin dokuya taşımaktır. yapılan testler sonrasında değerlerinde ve şekillerinde meydana gelen farklılıklar bazı hastalıklara işaret edebilir.

İdrarda Tahlilinde Eritrosit Değeri Kaç Olmalı?


İdrar İçinde Eritrosit Örnekleri

Eritrositlerin yani kırmızı kan hücrelerinin ana işlevi oksijenin dokuya taşımaktır. Sayılarında veya şekillerde meydana gelecek olan değişiklikler birçok soruna işaret edebilir. Sağlıklı şekille insan vücudunda yer alan eritrositler disk şeklinde, özlü, girintili bir hücredir. Kırmızı kan hücreleri hemoglobininin de yüzde 90`lık kısmını oluşur. Bu hücreler meydana geldikten 120 gün sonra dalakta parçalanır. İnsanların kan dolaşımında yaklaşık olarak 24 ila 30 trilyon eritrosit bulunur ve saniyede yaklaşık olarak 2 milyon üretilir. Kan içindeki eritrosit sayısında meydana gelen değişiklikler çeşitli hastalıkları ve eksiklikleri gösterebilir. Eritrosit sayısı tam kan sayımı testi ve idrar ile ölçülür. Bundan dolayı öncelikli olarak makine ile ölçülür ve anormallikler mevcutsa mikroskobik şekilde değerlendirilmeleri yapılır. Çıkan sonuçlar rapor halinde verilir ve uzmanlar tarafından yorumlanır. İdrar tahlilinde eritrosit değerleri yaşa göre değişkenlik göstermektedir. Eritrosit idrar tahlil sonuçları kadın ve erkeğe göre de farklılıklar gösterir. Normal referans aralıkları;

Yaş Aralığı

Referans Değeri(milyon/mm3)

Normal aralık değeri alt sınırı

3,90-5,50 milyon/mm3

 Prematüre

3,90-5,50

 0-7 gün

4,00-6,60

 7 gün- 1 ay

3,90-6,20

 2-3 ay

3,00-5,40

3,10-4,50

 4-6 ay

3,10-4,50

 7 ay-3 yaş

3,70-5,30

 4- 5 yaş

3,90-5,30

 6- 12 yaş

4,00-5,20

 13- 15 yaş erkek

4,50-5,30

 13- 15 yaş kadın

4,10-5,10

 15 yaş üstü erkek  

4,50-5,90

 15 yaş üstü kadın      

4,00-5,20

Çok Yüksek Değerler

Eritrosit idrar tahlili sonucunda değerlerde artış meydana gelmişse kan içindeki oksijen içeriğinde düşüş ya da enfeksiyon meydana gelmiş olabilir. Akciğer ya da kalp ile alakalı hastalıklardan bir tanesi bile meydana gelmiş olabilir. Eritrosit değerleri de sigara içen kişilerde ve güçlü bir sıvı kaybı yaşayan kişilerde artabilir. Özellikle böbrek hastalığı olan kişilerin vücutlarında çok fazla kırmızı kan hücresi bulunur ve bazı hastalıklarda kemik ilikleri tarafından çok sayıda eritrosit meydana getirir. İdrarda eritrosit görülmesi sonucunda;

 • İdrarda kan gözlemlenir.
 • Semptomlar ortaya çıkar.
 • Büyük ya da küçük kan kayıpları sonucunda meydana gelebilir. Önemli kan parametreleri ve karaciğer değerleri kontrol edilmelidir.
 • Enfeksiyonlar ve kanser tarzında hastalıkların kontrolü yapılmalıdır.

Kişi vücudunda artan oksijen ihtiyacına sinyal vermekte olan kırmızı kan hücrelerinin artmış olan üretimi fiziksel eğitimler, spor ile alakalı performans ya da yüksek irtifalı alanlarda uzun süreli kalışlarda ortaya çıkabilir. Bu detaylar idrarda eritrosit görülmesi sonucunu ortaya çıkartabilen etkenler arasında yer alır. Özellikle spor yapan kişilerin almış oldukları doping ilaçları idrarda eritrosit görülmesi sonucunu sık şekilde ortaya çıkartır.

Çok Düşük Değerler;

İdrar testinde düşük değeri ile karşımıza çıkan eritrosit aşağıdaki neden ve sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir.

 • Aşırı sıvı alımı, bu etken zaman içinde seyreltme etkisi yaratır.
 • B 12, folik asit ya da demir eksiklikleri, özellikle vejetaryen diyetler
 • Büyük düzeyde meydana gelen kan kayıpları
 • Anemi
 • Tümör
 • Kemik iliği ile alakalı hastalıklar
 • Hemoliz yani kırmızı kan hücresinde meydana gelen hastalıklar

İdrarda eritrosit görülmesi ürogenital sistemi malign değişikliklerine, üriner sistemdeki taşlara ve mesane iltihabına da işaret edebilir. İdrarda eritrosit testinde kan çıplak gözle her daim görülebilir şekilde değildir. Değerleri ve tetkiki için idrarda eritrosit testi şeritlerinin kullanılması gerekir. Bu şeritler en küçük miktarları bile tespit edilebilir. Eritrosit sayısının normal aralık değerlerinden sapması oldukça farklı sorunlara neden olabilir. Değer gün içindeki saate ve laboratuvara bağlı olarak geniş çapta değişkenlik gösterebilmektedir.  Bu kaynaklı olarak eritrositlerin testinde yorumlama ve fiziksel açıdan meydana gelen rahatsızlıklar mutlaka uzman tarafından değerlendirilmelidir.