İdrar Tahlilinde Bakteri Görülmesi

İdrar tahlilinde bakteri oluşması daha çok kadınlarda görülen ve gebelikte de sıklıkla rastlanacak bir hastalıktır. Birçok bakteri antibiyotiğe karşı dirençlidir. Bol bol su içmeleri gerekmektedir.

İdrarda Bakteri

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) böbreklerden, idrar yollarından ya da mesaneden kaynaklanacak bir sorundur. Enfeksiyon daha çok alt idrar yolları ya da mesane ile yakından ilgili olmaktadır. Daha çok kadınlarda görülmekte, enfeksiyon çok ağırlı olması çok ağrılı bir süreçtir. Bakterilerin böbreklere yayılması sonucunda kişilerde ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir

Vücutta bulunan atık maddelerin, atılması dışa atılması amacıyla olmasına rağmen çok steril olmaktadır. Normalde bakıldığı zaman herhangi bir bakterinin olmaması gerekmektedir. Böbrek tarafından üretilecek olan idrar daha sonradan mesaneye oradan da idrar yoluyla dışarıya atılacaktır. Böbreklerin, mesane ya da idrar yollarına bulaşacak olan bakterilerin birikmesi, üremesi sonucunda sayısı artacak ve burada çoğalması sonucunda dışarıya atılacak olan idrarda testi yapılması durumunda bakteriler görülecektir.

Bakterilerin daha çok kadınlarda görülme nedenlerinden biri de anüs ve vajinanın birbirlerine yakın olması ve bağırsaklarda bulunan bakterilerin vajinaya bulaşması sonucunda idrar yolu enfeksiyonlarının gelişmesine neden olacaktır.

İdrarda Görülen Bakteriler

Bakteriler mesane ya da böbreklerde oluşması durumunda kişilerde çok fazla belirti olmayabilir. Mesane de iltihaplanma sonucunda görülmesi durumunda sistit olan kişilerde idrarını yaparken yanma meydana gelecektir.

Mikroorganizma Sonda Ucu %
Staphylococcus epidermidis 13 33.3
Staphylococcus Aureus 6 15.4
Enterokoklar 1 2.6
Escherichia coli 4 10.3
Klebsiella spp 2 5.1
Pseudomonas Aeruginosa 2 5.1
Candida 8 20.5

Staphylococcus epidermidis: İdrar tahlilinde görülen bir bakteri türü olmaktadır. Stafilokoklar türünden olmaktadır. İdrarda salkım halinde görülmektedir. 

Staphylococcus Aureus: Gram pozitif olan bir bakteri türü olmaktadır. Bu bakteri idrar kültüründe görülmesi sonucunda karbonkül, endokardit ya da besin zehirlenmesi gibi sorunlara yol açacaktır. 

Enterokoklar: Mikroorganizmalar gıdalardan daha çok kişilere bulaşabilmektedir. İdrar tahlilinde görülmekte olan bakteriler ciddi sorunlara yol açacaktır. İdrar tahlilinde tek ya da zincirler halinde bulunurlar. 35 derece sıcaklıkta ürerler. 

Escherichia coli: Bağırsaklarda bulunan bakterinin idrar yollarına bulaşması sonucunda çoğalacaktır. Bu durumda da İdrar yolları enfeksiyonlarına neden olacaktır.

Klebsiella spp: Antibiyotiğe direnç göstermekte olan, bakterinin pnömoni gibi bir akciğer hastalığına neden olacak idrar tahlilinde ortaya çıkacak bir bakteridir. 

Pseudomonas Aeruginosa: Steril ortamlarda da oldukça kolay bir şekilde üreyebilecek suyun içerisinde günlerce yaşayabilen bir bakteri türü olmaktadır. Bakteri birçok antibiyotiğe karşı dayanıklı olmaktadır. 

Candida: Bir mantar olmaktadır. Çok hızlı bir şekilde çoğalacak, daha çok bağışıklık sistemi kişilerde güçsüz olması durumunda ortaya çıkacaktır. 

Yukarıda var olan bakteriler insanların yedikleri ya da içtikleri sonucunda kana karışması sonucunda enfeksiyonun böbrekler ya da kan mesaneye ulaşması durumunda idrar yolu enfeksiyonunun oluşumuna neden olacaktır.

Hamilelikte İdrar Yolu Bakterisi

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonlarının olması çok fazla görülmektedir. Gebelikte 6. haftalıkta görülmeye başlayabilir. 22 ve 24. haftalar içerisinde ortaya çıkmaktadır. Gebelikte kadınların birçoğunda idrarı taşımakta olan idrar yollarında genişleme doğum gerçekleşene kadar devam edecektir. İdrar akışında kadınlarda hızlanmanın oluşması sonucunda üriner staz meydana gelecektir. 

İdrar tahlilinde glukoz çıkması çok yükselecektir. Bakterilerin üremesi bu konuda hızlanmasına neden olacaktır. Östrojen ve progesteron hormonu da şeker ile birlikte bakterilerin çoğalmasına neden olacaktır. Hamile kadınlarda da idrar kültür testi yapıldığı zaman Escherichia coli mikrobunun değeri çok yüksek olacaktır. 

İdrar yolu enfeksiyonu yaşamakta olan hem anne adayında hem de bebeğin etkilenmesi değişmektedir. Yapılan incelemeler gösteriyor ki idrarda bakteri olması sonucunda yaşanan enfeksiyon neticesinde gebe kadında yüksek tansiyon ya da anemi gibi hastalıkların olduğu ve düşük yapması ya da erken doğuma neden olacaktır.

İdrarda Bakteri Tedavisi

Yapılan idrar tahlilinde ya da idrar kültür tahlilinde bakteri sayısının görülmesi ve fazla olması durumunda antibiyotik tedavisine başlanacaktır. Fakat burada ki bakterinin hangisi olduğu tahlilde görülmeli ve bakterinin direnç göstermeyecek olduğu kişilere antibiyotik tedavisi başlanmalıdır.

Bakterinin idrarda çıkması sonucunda kişilerin bol bol su içmeleri tavsiye edilecek, idrar da bulunan bakterilerin alınan su ile atılması sağlanacaktır. İdrar da bakteri oluşması durumunda kişilerin sık sık idrara çıkması da gerekmektedir. Pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmeli ve alkollü içecekler ya da kafeinli içecekleri çok fazla tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Özellikle kadınların tuvalet temizliğine çok önem vermeleri ve tuvalet kağıdını arkadan öne doğru temizlemeyip, tam tersi olarak kişisel temizliğini yapmaları gerekmektedir. 

Kaynaklar