İdrar Tahlili Askorbik Asit Pozitif Çıkmasının Nedenleri

Günlük alınan C vitamin oranının fazla olması sonucunda idrar tahlilinde Askorbik Asit değerleri 20 mg üzerinde olması durumunda böbrek ya da idrar yollarında taş oluşumuna neden olacaktır.

İdrarda Askorbik Asit

İdrar tahlilinde askorbik asite bakılması idrar yolu enfeksiyonlarının ve idrar yollarında taş olup olmadığını anlayabilmek amacıyla yapılmaktadır. Bu asit vücudumuz içerisinde enfojen olması sonucunda okzalata dönüşecektir. Bunun sonucunda alınan gıdalar neticesinde kişilerde okzalata emiliminin artması sonucunda böbrek taşının oluşmasına neden olacaktır. Bunun araştırılması için doktor tarafından idrarda askorbik asit yani Vitamin C olup olmadığına bakılacaktır. Günlük olarak bir insan eğer ki sigara içmiyorsa C vitaminini 60 mg olarak alması gerekmektedir. Eğer bir kişi sigara tüketmesi sonucunda alacağı C vitamini 100 mg olması gerekmektedir. 

C vitamini suda erimekte olan bir vitamin olmaktadır. Kişiler aldıktan sonra 2 ya da en fazla 4 saat içerisinde idrar yolu ile atılacaktır. Askorbik asit idrarda fazla olması durumunda idrarın rengi koyu olacaktır. Deri de sararma ve saçlarda kırılma sıklıkla görülecektir. İdrar tahlilinde askorbik asit çıkması durumunda C vitamini fazla alınmasına eğer ki C vitamini fazla alınmamasına rağmen çıkması durumda ise kişilerde böbrek taşı ya da idrar yollarında taş olduğuna işaret edecektir.

C vitamini istenmesi durumunda bu vitaminlerin hem ısıya aşırı duyarlı olması hem de ışığa karşı duyarlı olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de soğuk bir bölgede numune saklanır ve 4 saati geçirmeden test yapılması gerekmektedir.

C vitamini kişilerin safra asitlerinin kolesterole dönüşmesinde önemli rol oynaması ile bilinmektedir. Antioksidan özelliği olmakta ve bağışıklık sisteminin artmasını sağlamaktadır. 

İdrarda Askorbik Asit Fazlalığı

Test yapılacağı zaman mutlaka 24 saat öncesinde alkol ürünleri ya da tütün ürünlerini kullanmamanız gerekmektedir. Bu testin yanlış çıkmasına neden olur. Bol C vitamini içeren gıdalar alınmamalıdır. Mümkünse testi yaptırmadan 8 saat öncesinde aç olmanız ve bol su tüketmeniz önerilmektedir. İdrarda askorbik asit fazla olması durumunda, idrarın kokusunda da değişiklik olmasına neden olacaktır.

Testin Adı Normal Değeri
Askorbik Asit 4,8 – 20 mg/dl

Askorbik asit ( C vitamini) vücut tarafından üretilebilen bir vitamin olmamaktadır. Bu nedenle de yenilen gıdalar vasıtasıyla alınacaktır. C vitamininin karaciğer tarafından metabolize edildikten sonra fazlası böbrek tarafından atılacaktır. C vitamininin idrarda normal değerlerin çok üzerinde olması sonucunda böbrek taşına işaret edebilir. Bu durumda farklı testleri doktor tarafından istenecektir. Böbreklerde yoğun olarak eliminasyon süreci başlaması sonucunda oluşur. Ayrıca böbreklerde ya da idrar yolu enfeksiyonlarında da yükselme meydana gelecektir. İdrar tahlili içerisinde 20 mg/dl daha fazla çıkması, herhangi bir vitamin ilacı kullanmaması durumunda kişilerin böbreklerinde taş olduğuna işaret edecektir. Kişilerin çok fazla C vitamini alması her ne kadar idrar ile atılacak olsa da yemeklerde aldığı C vitamini vücutta aşırı bir şekilde demir artışına neden olacaktır.

İdrarda Askorbik Asit Nedenleri

Çok yüksek miktarda idrar tahlilinde çıkması sonucunda kişilerde sıklıkla sindirim rahatsızlığının olmasına neden olacaktır. İdrarda yüksek çıkmasının nedenleri arasında gıdalarda C vitamini almak yerine takviye olan vitaminler kullanmaktan da kaynaklanacaktır. Kişilerde ishal oluşumu ve mide bulantısı olmasına sıklıkla neden olur. Reflü hastalığının oluşmasına neden olacağından çok fazla C vitamini almak vücutta depolanmaz ve idrarla atılacak olmasından sorunların oluşmasına neden olur. C vitamini fazla olması durumunda kişilerin sık sık idrara çıkmalarına neden olacaktır. Fazla olması sonucunda sıklıkla şunlar görülecektir:

  • Böbrek taşı;
  • İdrar yolu taş oluşması;
  • İdrar yolu enfeksiyonları;
  • Koyu ve kokulu idrar.

Fazla alınması sonucunda oksalat daha çok idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Eğer ki oksalat atılmayıp bununla birlikte bazı minerallerde kişilerin tüketmesi durumunda insanların böbreklerinde taş oluşmasına neden olacaktır.

Böbreklerde bulunan oksalat miktarında ciddi oranda artış olmasına neden olacağı için gün içerisinde çok fazla tüketmenin de zararlı olduğu unutulmamalıdır. İdrar tahlilinde pozitif çıkması durumunda kişiler takviye vitamin alımını durdurmalıdır. Alkol ya da sigara gibi alışkanlıkları bırakmalı ve gün içerisinde bol bol su içmeleri her zaman için C vitaminini düşürme konusunda yardımcı olacaktır.

Kaynaklar