İdrar Tahlilinde Kan Hangi Hastalıklar Sonucunda Görülür?

İdrarda kan görülmesi: idrar yolu enfeksiyonları, mesane kanseri, böbrek hastalıkları, prostat hastalıklarından kaynaklanabilir. Tahliller Özel ya da devlete bağlı hastane ve sağlık ocaklarında yapılır.

İdrar Tahlilinde Kan Çıkması


İdrarda Kan Görülmesi

Yapılan idrar tahlili sonuçlarında gözle görülen ya da mikroskobik cihazı yardımıyla bakıldığı zamanlarda kan görülmesi birçok hastalığın habercisi olacaktır. Bu nedenle de kanamanın tespit edilmesi sonucunda neden olduğu hastalığın araştırılması gerekmektedir. Sıklıkla idrar yollarında olan enfeksiyon sonucunda, böbreklerde taş meydana gelmesi gibi durumlarda idrarda kan görülmektedir.

Kişinin idrar yaparken yanmasının olması, ağrı duyması ve çok koyu renkte olan kırmızı ya da kahverengi renklerde idrara çıkması durumu birçok hastalığın belirtisi olacaktır. Bu nedenle de daha çok idrar sonuçlarında eritosit görülmesi sonucunda hastanın kum döktüğü şeklinde yorumlanacaktır. Bu hastanın tanı konulması için bir aşama olacaktır. Daha sonrasında ise hastalığın nedeni ve tedavisi için diğer tetkikler incelenmelidir. Çoğu durumlarda bir daha kan ve idrar tahlili istenerek başka sonuçlara bakılmaktadır.

Kişinin tüketmekte olduğu meyve ve sebzeler ya da kullandığı ilaçlar, zehirlenme gibi durumlarla karşı karşıya kalması sonucunda ve kan sulandırıcı iğne ya da hap kullanması gibi durumlarda kişinin idrar rengi koyu olacaktır. Bu renk değişiminin kan ile karıştırılmaması gerekmektedir. Eğer ki yapılan test sırsında eritrosit miktarı 5’ten daha çok olması durumunda kişilerin idrarında kan olduğu anlaşılacaktır.

İdrar tahlilinde birçok hastalığın tanısının konulabildiği gibi, aynı zamanda da uyuşturucu kullanan bir kişinin idrarında pozitif çıkacaktır. Tahlil esnasında eğer ki uyuşturucu madde aranıyorsa o zaman ortaya çıkar.

İdrar Tahlilinde Kan Görülmesinin Nedenleri

Eritrosit miktarının 5’ten fazla olması durumunda idrarda kan görülmesi sonucunda şu hastalıklar sonucunda kişilerin idrarında eritrosit miktarında artma olacaktır.

 • İdrar yolunda taş olması;
 • İdrar yolu enfeksiyonu;
 • Böbrek hastalıkları;
 • Nörojen mesane;
 • Glomerulonefrit;
 • Prostat büyümesi;
 • Travma;Böbrek kisti;
 • Böbrek üstü bezinde kist;
 • Böbrek kanseri;
 • Mesane kanseri;
 • İdrar yolu kanseri;
 • Damar problemleri;
 • Aşırı egzersiz yapılması;
 • Hematolojik sorunlar;
 • Ateşli rahatsızlıklar.

İdrarında kan gören kişinin ilk olarak ne gibi şikayetleri doktora söylenmelidir. Enfeksiyonu olup olmadığı anlaşılması gerekiyor. Bunun için yüksek ateş, idrar sırasında hem ağrı hem de yanma, mide bulantısı gibi durumların olması halinde doktora belirtilmesi gerekiyor. Ayrıca bu durum kullanmakta olduğu hastalıklar sonucunda da yaşanacak olduğundan kişilerin mutlaka hastalıkları içerisinde neden olduğu tam olarak anlaşılması amacıyla şikayetlerinin belirtilmesi ve doktorun öğrenmesi çok önemli olmaktadır.

Eğer idrar sırasında yanma ve ağrının da olması söz konusu olduğunda kişilerin idrar tahlilinde lökosit değerine bakılacaktır. Lökosit bulunması sonucunda idrar yolu enfeksiyonu olduğu anlaşılacaktır.

İdrar Tahlili Anlamları

Dansite: SG olarak tahlil sonuçlarında karşımıza çıkacaktır. İdrar bölümünde yapılacak bu testin soğutularak yapılması çok önemlidir. İdrarın yoğunluk miktarına bakılacaktır.

pH: Normal referans aralığında olmalıdır. 7.4 en yüksek ve 4.6 en düşük olmaması durumunda pH değeri anormal olarak adlandırılacaktır. Sürekli kusmak ya da alkali olan maddelerin tüketilmesi bu hastalığın oluşmasında neden olacak bir sorun olur.

Lökosit: Yapılacak tetkik sonucunda Lökosit çıkması neticesinde kişilerin patolojik olarak bir sorun olduğuna işaret edecektir. İdrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklar sonucunda ortaya çıkar.

Nitrit: Sağlıklı insanlarda bulunmamaktadır. Bulunması durumunda nedenleri arasında bakteri olduğu anlamına gelecektir.

Protein: Sağlıklı bir insanın idrarında protein atımı 150 mg geçmemelidir. Fazla olması durumunda böbreklerde sorun olacağına işaret edecektir.

Glukoz: Negatif olması sonucunda normal olarak kabul edilecektir. Pozitif çıkması nedenleri şeker hastalığı gibi durumlar sonucunda ortaya çıkar.

Keton: Görülmesi daha çok hastanın açlığı ile ilgili olacaktır. Bir de diyabet hastasında görülmektedir. Keton miktarı belli bir seviyeyi aşması sonucunda yüksek ateş gibi durumlar ortaya çıkar.

Ürobilinojen: Normal değeri <1’den daha küçük olması gerekmektedir. Yüksek çıkması anormal bir sağlık sorununa, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların ya da böbrek sorunlarının olduğu anlamına gelecektir.

Bilirubin: Sağlıklı bir insanda olmayacaktır. Negatif olması normal kabul edilir. Pozitif olması durumunda sağlık sorunu olduğunu belli eder.

İdrarda Kan ve Mesane Kanseri

İdrarda kan görülmesi eğer ki Hematuri kaynaklanması kişinin mesane kanseri olduğuna işaret etmeyecek başka nedenlere işaret edecektir. Fakat bazı kişilerin mesane kanseri yaşaması sonucunda idrarlarında kan gelmektedir. Koyu kırmızı ya da kahverengi renkte olan idrar yapan bir kişinin diğer testlere tabi tutulması ve mesane kanserinden şüphelenmesi sonucunda doktor tarafından başka tetkikler de istenebilir. Hastanın mesane kanserinden şüphelenen doktor hastanın kanser olup olmadığını anlayabilmek için başka belirtiler de olması gerekmektedir. Sık sık idrara çıkacak ve tam olarak idrarını yapamayacak, ağrı duyması gibi nedenler de olacaktır. Mesane kanseri idrar tahlili yapıldığı zaman tam olarak tanı konulmamış olsa bile kişilerden şüphelenebilir. Bu durumda kanser hücresi araştırılmalıdır.

İdrar Tahlili Ücretleri

Özel hastanelerde ya da devlet hastanelerinde idrar tahlilileri ve kan tahlilleri yapılmaktadır. Devlet hastaneleri SGK güvencesi altında olan kişilerden yaptırmakta olduğu tahlillerin fiyatları için ücret ödemeyecektir. Bazı özel hastanelerde ise yapılan kan ya da idrar tahlili sonucunda ücret ödemesi söz konusu olabilir. Bazı istenen tahliller SGK güvencesinde olan bir kişinin özel hastanelerde yaptırırken herhangi bir ücret ödemez ya da bir miktar fark ödemek zorunda kalabilir.

Tahlil Adı Ücreti
İdrarda Mesane kanserinde 767,34 TL
Uyuşturucu testi 63 TL
Tam idrar tahlili 21 TL
İdrar Kültürü 52 TL

Bu ücretler her hastane için farklı olabilir.