İdrar Tahlilinde Gebelik Durumu Doğru Çıkma Oranı Nedir?

idrar tahlilini yapmak için adet dönemi üzerinden 1 ya da 2 hafta geçmesi gerekir. Ayrıca bu testin nasıl yapılması gerektiği konusunda tüm detayları en ince ayrıntısına kadar bilmek çok önemlidir.

İdrar Tahlilinde Hamilelik Çıkar mı?

İdrar tahlilinden hamilelik anlaşılır mı, bu testi yapmak için aşağıda bulunan adımları takip etmelisiniz;

Ne zaman yapılır; idrar tahlilinde gebelik durumunu anlamak için adet döneminden sonra 1 ila 2 hafta beklemek gerekir. Düzensiz şekilde adet dönemi geçiren kişilerde yanılmalar meydana gelebilir. Hemen hemen 100 tane gebelik yaşayan kadınların 10 ila 20 tanesinde yanlış hesaplama meydana gelebilmektedir. Bundan dolayı idrar tahlilinde gebelik ne zaman belli olur kapsamında adet döneminden sonra sürece dikkat edilmesi gerekir.

Testin tarihini kontrol edin; evde hamilelik idrarı tahlili yapmayı planlıyorsanız, son kullanma tarihini kontrol etmelisiniz. Çünkü yeni hamilelik tahlili her zaman en iyi sonucu verir. Ayrıca hamilelik tahlili sonuçları doğru çıksın diye mutlaka kit ambalajının durumunu kontrol etmek gerekir. Aylar önce bir gebelik kitini evde bulundurduysanız kesinlikle kullanmayın. Bu tarz testler sonuçları doğru şekilde ortaya çıkartmaz.

Testi sabah yapın; gebelik sonuçları doğru şekilde çıksın diye mutlaka sabah ilk idrar ile tahlil yapılmalı ve sonuçları elde edilmelidir. Sabahları HCG değerleri en yüksek düzeyde olduğu için sonuçları da daha net ortaya çıkartır.

İdrarı kullanmak; sabahın ilk idrarını kullanmak için gebelik kitinin numune bölgesine damlatma yapmanız gerekir. İdrar damlatıldıktan sonra birkaç dakika boyunca beklemeniz gerekir. Bazı idrar test kitleri idrar örneğinin bir bardakta toplanmasını ve sopanın birkaç damlasının test edilmesini gerektirmektedir.

Testin talimatlarını okuyun; idrar testi almadan önce kitin üzerindeki talimatları okuyun. Farklı markaların farklı özellikleri bulunur ve nasıl kullanmanız gerektiğini anlarsınız. İdrarın toplanma yöntemi, test çubuğunda idrarın kalma süresi, uzunluğu ve sonuçları için kullanılan simgeler ile diğer etkenler her marka için farklı olabilmektedir.

Sembolleri tanıyın; gebelik nasıl anlaşılır kapsamında sembollerin anlamını bilmek gerekir. Sonuçların analiz edilmesinde sembollerin alamı çok önemlidir.

Zihinsel Anlamda Hazırlanın;

 Hamileliğin test edilmesi sonucu karışık duygular meydana gelebilir.  Sonuçlardan kaynaklı sinir bozucu ya da mutlu olma durumları meydana gelebilir. Testi yapmadan önce zihinsel olarak kendinizi hazırlamanız gerekir. Destek ve korkularından kurtulmak için eşinizle ve yakın arkadaşlarınızla konuşmalısınız.  Sonuç konusunda kesinlikle endişelenmeyin. Gebeliğin doğal bir süreç olduğunu anlamaya çalışın.

Gebelik Tahlilleri ve Sonuçları

Testin yapılmasından sonra kitte çıkacak olan sonuçlar çizgi halinde ya da artı ile eksi şeklinde çıkabilir. Testlerin sonuçlarını değerlendirmek adına mutlaka kitlerdeki açıklama kılavuzları detaylı şekilde okunmalıdır.  Gebelik kitinin bekleme süresi genellikle bir ila beş dakika aralığındadır. Ancak bazı testlerin doğru sonuca ulaşması için on dakikaya kadar süreceği söylenir. Bu sürelerden kaynaklı olarak kadınların bazıları panik yapabiliyor. Bu paniğin yapılmaması gerekir. Bekleme süresi bittikten sonra mutlaka şeritlerin kontrolünü yapın.  Semboller alınan markalara göre değişkenlik gösterir. çubukta görünen ikinci satır olumlu bir sonuç olduğunu gösterir.

  • Birinci çizginin yanında görünen soluk bir çizgi mevcutsa bu durum olumlu olarak düşünülebilir. Bu testin idrarda HCG izleri aldığını göstermektedir.
  • Çok hafif ve kesin olmayan çizgiden emin değilseniz, bir tekrar testi yapmak gerekir. Bunun için ertesi sabaha kadar beklemek gerekir.

İdrar testi sonucunda olumlu sonuçlar elde edildiyse mutlaka uzman hekime randevu almak gerekir. Uzman hekim idrar testinin onaylamak adına mutlaka kan testi yapılmasını ister ve çoğunlukla sonuçlar yine olumlu çıkar. Yapılan test sonuçları negatifse bu durumda moral bozmamak gerekir. Evde yapılacak olan gebelik tahlili sonuçları doğru şekilde yapıldığı sürece % 97 ila% 99 oranında doğru çıkar. Bazı testlerden doğru sonuçları elde edemediyseniz ve mide bulantısı, yorgunluk ve meme hassasiyeti gibi detaylar yaşıyorsanız mutlaka uzman bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir. Kadın doğum uzmanı bu süreçte yapılacak olan testleri yapar ve sonuçları hakkında bilgi verir.