İdrar Tahlili Nerelerde ve Nasıl Yapılmaktadır?

İdrar tahlilleri, sağlık ocaklarında ve hastanelerde yapılmaktadır. Adet gören kadınların ve antibiyotik kullanan kişilerin idrar örneği vermemeleri gerekmektedir. İdrar laboratuvarda test edilir.

İdrar Tahlili


İdrar Numunesi

İdrar tahlilleri özel hastanelerde ya da devlete bağlı olan hastanelerde, üniversite hastanelerinde ve sağlık ocağında bulunan laboratuvar bölümlerinde yapılmaktadır. İdrar tahlilinde doktor tarafından ne istenmişse ona bakılmaktadır. İdrar örneğinin alınması için laboratuvardan bir numune kap alınması gerekmektedir. İdrar örneği verileceği zaman ilk olarak ellerin yıkanması gerekmektedir. Ardından genital bölge bir peçete ile silinmelidir. Verilen numune kabın içerisine istenilen miktarda idrar yapılır. Genital bölge tekrar silinir ve eller yıkanarak alınan idrar örneği numune kabını almış olduğunuz laboratuvar görevlisine teslim edilmelidir. İdrar tahlili ilgili bölümün laboratuvarında test edilerek doktor tarafından istenilen değerlere bakılması gerekmektedir.

Antibiyotik ilacı kullanan bir kişinin tahlil sonuçları hatalı olacaktır. Bu nedenle de kullanmakta olduğu antibiyotik bittiği zaman yaklaşık olarak 5 gün sonrasında idrar örneği verebilir. Eğer antibiyotik kullanıyorken idrar yaptırmak zorunda kaldıysa, hastanın mutlaka kullandığı antibiyotik ismini doktora bildirmesi gerekmektedir.

Kadınların adet döneminde çok önemli olmadıkça idrar tahlili istenmemektedir. İdrar tahliline bakılırken, idrarın rengi çok önemlidir. Adet kanaması idrar rengini değiştirecek olmasından dolayı tercih edilmemektedir.

İdrar Tahlilinin Verilmesi

  • Eller yıkanmalıdır;
  • Genital bölge ıslak bez ile silinmeli ve sonrasında kurutulmalıdır;
  • İdrarın yarısı tuvalete yapılmalıdır;
  • Kalan yarısı verilen kabın dışına kaçmayacak şekilde numuneye yapılır;
  • Geri kalan idrar tuvalete yapılmalıdır;
  • İdrar kapağının kapağı kapatılır;
  • Genital bölge kuru peçete ile silinir;
  • Eller tekrardan yıkanır;
  • Numune laboratuvara götürülür.

Laboratuvara teslim edilen idrar örneği, laboratuvarda bulunan özel cihazlar yardımıyla ve teknisyenin idrar numunesini incelemesi sonucunda doktor tarafından istenilen değerlere bakılacaktır. En çok istenen idrar örnekleri şunlardır:

Random idrar örneği: Mikroskobik incelemelerin yapılması ve idrarın tam analizinin yapılması için alınan bir idrar örneği ve testi olmaktadır. Günün herhangi bir saatinde alınacak olan ve sadece rutin olan bir idrar örneği olduğundan günün herhangi bir saatinde verilmesi uygun olacaktır. Aç ya da tok karnına olmak fark etmeyecektir.

Sabah idrarı: Hastanın sabah uyanır uyanmaz ilk yapacak olduğu idrar olmaktadır. Sabah alınan ilk idrar olduğu için bunun için hasta uykusundan uyanır uyanmaz bu örneği vermelidir. Bunun için hastanın yatmadan hemen önce idrarını normal tuvalete yapmalıdır. Uyumalı ve sabah kalktığı zaman hastaya laboratuvar tarafından verilecek olan örnek numune kabına idrar yapması gerekmektedir. Laboratuvara vermesi gerekiyor.

Açlık İdrarı: Bu idrar sadece sabah verilmelidir. Diğer test gibi sabah ilk yaptığınız idrar değildir. Aç karnına olmanız ve günün herhangi bir saatinde vermeniz yeterli olacaktır.

2 saatlik idrar örneği: Yemek yenir. Ardından idrar yapılır. Daha sonradan herhangi bir şey yenmemelidir. Yemek yedikten sonra 2 saat geçmesi beklenir ve yapılan idrar örneği olacaktır.

Glukoz tolerans idrar testi: Hastaya kan testi olarak şeker yükleme testi yapıldığı sırada kan alındıktan daha sonra verilen numune kabına idrar yapılması uygun olan test olmaktadır.

Orta akım idrar: Hastanın idrarında bakteri olup olmadığını anlamak için bakılan bir test olmaktadır. Genital bölgenin temizliği bu test için çok önemli olmaktadır. Bunun için laboratuvar görevlisi tarafından verilecek olan test numuneleri ve temizlik malzemeleri söylendiği şekilde yapılmalıdır.

Pediyatrik idrar örneği: Bu yöntem sayesinde kız çocukları ya da erkek çocukları için idrar örneği alabilmek amacıyla üretilen idrar yapacakları kabın genital bölgeye yapıştırılması sonucunda idrar örneği alınır. Henüz tuvaletini söyleyemeyen çocukların özel bir torba içerisine yapacakları idrar olmaktadır.

Gebelik Testi: Kadınların en çok sabah saatlerin hormonları yoğun olmaktadır. Bu nedenle de gebelik testi bayanlara yapılacaksa daha çok ilk yapılan idrar olması tercih edilmektedir.

İdrar Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Numune kabının hem kuru hem de temiz ayrıca daha önceden kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir. İdrar örneği verdikten sonra özel numune kabının ağzı dikkatli bir şekilde kapatılması gerekmektedir. İdrar numune kabının üzerinde hastanın bilgileri bulunmalıdır. Çok zaman kaybetmeden idrar verilmesi gereken laboratuvara götürülmelidir. Çünkü idrar analizinin yapılması, idrarın yeni verildiği zaman ve üzerinden zaman geçmediğinde sağlık ocaklarında ya da hastanelerde yapılması gerekmektedir. Eğer ki oda sıcaklığında tutulması sonucunda idrar bozulacaktır. Bunun sonucunda da mikroskobik inceleme sırasında sonuçların hatalı çıkmasına neden olacaktır. İdrar tahlili için hangi sonuçlara bakılacaksa idrar o kadar yapılmalıdır. Genellikle en az 5 ml ve en fazla 12 ml idrar yapılması gerekmektedir. Yenidoğan ve çocuklarda 5 ml idrar yeterli olacaktır. Sonuçlarına hemen bakılamayacak olan idrar örneklerinin özel buzdolabında saklanması gerekmektedir.