İdrar Dansitesi Ne Anlama Gelir ve Test Nasıl Yapılır?

İdrar dansitesi tahliliidrara özgü olan bir testtir. Bu test uzman hekimler tarafından belli başlı hastalıklardan şüphe durumu ortaya çıktığı zamanistenen bir testtir.

İdrar Dansitesi Nedir, Yüksek ve Düşük Aralıkları

Dansite idrar tahlili, idrara özgü olan bir testtir. İdrarın ne kadar iyi seyreldiğinin belirlenmesine yardımcı olur. Uzman hekimler aşırı hidrasyon geçirilen durumlarda, kalp krizi veya şok gibi bir durum olduğunu düşünürse idrar tahlili dansite uygulayabilir. dansite idrar tahlili uygulamasını kullanılan bazı ilaçlar, havuç ve böğürtlen gibi yiyecekler etkileyebilir. İdrar dansite tahlili sayesinde doktor sağlığınızı kontrol etmesi ve anormallikleri test eder. Doktor idrar numunesi testinde veya idrar tahlili esnasında kontrol edebileceği şey özgül ağırlıktır. İdrar dansite tahlilinde yoğunluğu suyun yoğunluğu ile karşılaştırma yapılır. Bu tahlil sayesinde böbreklerin idrarı ne kadar iyi seyreltiği belirlenir. Çok yoğun şekilde konsantrasyonda olan idrar böbreklerin düzgün şekilde çalışmadığı veya su içilmediği anlamına gelir. Normal idrar dansitesi böbreklerde belli başlı anormallikler olup olmadığını kontrol etmek adına yapılır. Uzman doktor aşağıdaki koşullardan herhangi birisinden şüphelenirse idrar tahlilinde dansite değerleri konusunda ölçüm ister.

 • Aşırı hidrasyon
 • Şok
 • Kalp yetmezliği
 • Diyabet
 • Böbrek enfeksiyonu
 • Böbrek yetmezliği
 • Düşük sodyum seviyesi
 • Yüksek sodyum seviyesi

Bu durumlar var olduğunda birkaç gün içinde bu tahlil ile alakalı tekrar istenebilir. Bu sayede böbreklerin durumu daha net şekilde ortaya koyulur.

Test Nasıl Yapılır, Normal Değerleri Nedir?

İdrara özgü ağırlık testi adına verilecek örnek en azında 1 ila 2 onsluk idrar içermelidir. İdrar tahlilinde en iyi numune alma zamanı idrarın en yoğun olduğu sabah saatleridir. İdrarı hastane tarafından verilen kaba koymak gerekir. Uzman hekim verilen idrarı bekletmeden laboratuvara gönderir. Laboratuvara erken şekilde tahlil için gönderilmesi en iyi sonuçların elde edilmesine olanak sağlar. Laboratuar teknisyeni ışığa verilen idrar numunesini yansıtacak yoğunluğu belirlemek adına refraktometre kullanacaktır. Ölçüm için kullanılan çubuğunun ne düzeyde battığını ya da yüzmekte olduğunu belirler. Doktor muayenehanesinden sonra testin yapılmasının diğer bir faydası da daha detaylı test ve analiz için numuneyi laboratuvara gönderilmesidir. Osmolalite testler de bazen böbreklerin seyreltik durumu bazen de konsantre olması değerlendirilir. Ozmolalite konsantrasyon endeksi olarak kullanılmaktadır. İdrarın osmolalitesini belirlemek doktorun belli başlı koşulları teşhis etmesine destek olur. Normal düzeyde sıvı alan yetişkin bir kişide idrar dansitesi değeri 1.016 ile 1.022 arasındadır. Bu değere sahip olan kişilerin böbreğinin normal çalıştığı söylenir.

Yüksekliği ve Düşüklüğü

İdrar konsantrasyonları durumunu anlamak adına belli bir zaman suyu düzenli içmek gerekir. Bu sayede idrar hafif hale gelir ve iyi nemlendiği için genelde özgül ağırlığı daha düşüktür. İdrarda bulunan özgül ağırlık yalnızca idrardaki rengin görünümüne kıyasla idrarın genel konsantrasyonunun daha kesin bir ölçümünü sunar. Doktor idrar içindeki yoğunluğu ve suyun yoğunluğuna bakar. Başka bir deyiş ile suyun spesifik yoğunluğu 1.000 olmalıdır. İdeal bir şekilde böbrekler normal şekilde çalışıyorsa idrarın özgül ağırlığının sonuçları 1.002 ile 1.030 arasında düşer. 1.010`un üstündeki özgül ağırlık sonuçları hafif düzeydeki dehidrasyonu gösterebilmektedir. Rakam ne kadar yükselirse dehidrate bir o kadar fazla olur. Yüksek idrardaki özgü ağırlık değerleri idrarın içinde fazladan madde bulunduğuna işaret eder. Örneğin:

 • Bakteriler
 • Kristaller
 • Beyaz kan hücreleri
 • Kırmızı kan hücreleri
 • Bilirubin
 • Protein
 • Glikoz
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Böbrek hastalığı
 • Kan içindeki fazla madde

İdrar tahlili farklı hücrelerin konsantrasyonunu da ölçer. Beyaz kan hücreleri ölçümünde bir enfeksiyona işaret olabilir. Glukoz intoleransı veya şeker hastalığına işaret edebilir. Diğer idrar tahlilleri çeşitleri, idrar pH tahlilleri, hemoglobin tahlilleri ve keton tahlilleri içermektedir. Bu tahlillerin tamamından elde edilecek sonuçlar doktorların daha doğru ve daha net teşhis koymasına yardımcı olur. İdrardan yapılacak olan özgül ağırlık testi normal idrara çıkışını içermektedir. Herhangi zararlı yan etki ile ilişkili olması mümkün değildir. Bunun yanı sıra idrar yolu enfeksiyonu mevcutsa, idrar yapma esnasında yanma ya da ağrılı bir durumda sansasyona neden olabilmektedir. Yapılan tahliller sonucunda çıkan sonuca ve koyulacak olan tanıya göre uzman hekimler detaylı şekilde tedavi ile alakalı planlama yapar. Bu planlama doğrultusunda hareket etmek sağlıklı şekilde bir yaşam sunacaktır.