Kan ve İdrar Tahlili Aç Karnına Mı Yapılır?

Böbrek fonksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıkları tanımlamak için verilecek idrar örneğinin ve kan tahlillerinin aç karnına verilmesi kesin sonucun çıkmasını sağlayacaktır.

İdrar Tahlili Yapımı

İdrar testi verileceği zaman aç karnına olması daha doğru tanı olmasını sağlayacaktır. Çünkü test yapılacağı zamanlarda kişilerin idrarına renk değişiminin olmasına neden olur. Bu nedenle de ağır gıdalar tüketmek idrarda renk değişikliği olmasına neden olacaktır. Tam idrar tahlili yapıldığı zaman hastanın hastalığının tanısını koymak için yapılan incelemedir. İdrar tahlilinin sıklıkla yapılması idrar yollarında var olan enfeksiyonlar, böbrek hastalıklarının teşhisi ya da diyabet gibi hastalıkların tanısını koymak amacıyla uygulanacak olan bir laboratuvar testi olmaktadır.

Ayrıca idrar örneği vermeden önce kişilerin egzersiz yapmaması gerekmektedir. Kadınların eğer ki adet dönemi içerisinde oldukları zaman bunu doktorlarına söylemeleri gerekmektedir. Adet oldukları zaman doktor tarafından testin daha sonradan yapılmasını isteyebilir. İdrar sonuçlarına göre doktor tarafından sonuçların anormal çıkması neticesinde idrar kültürü testi isteyebilir. Bunlar daha çok böbreklerde taş olması ya da idrar yolu enfeksiyonlarının tanısını koymak amacıyla istenmektedir.

İdrar örneği verirken uygulamanız gereken bazı metotlar olmaktadır. Bunlar idrar tahlilinde tam sonuçların çıkmasında çok önemli olmaktadır. İlk olarak ellerinizi temizlemek için yıkamalısınız. Genital bölgenizi temizlemeli ve hastane tarafından verilen steril kabın içerisine bir miktar idrar yapmalısınız. İdrar kabının kapağı kapatılmalıdır. Laboratuvar görevlisine idrar tahlilini analiz etmek için verilmelidir.

İdrar yaptıktan 30 dakika içerisinde tahlili teslim etmeniz gerekmektedir.

İdrar Tahlili Açıklamaları

İdrarın rengi çok önemli olmaktadır. Renginin açık sarı olması normal olarak kabul edilmektedir. Anormal derecede renginin koyu olması diye adlandırılmaktadır. Bunun nedenlerinden bazıları kişinin kullanmakta olduğu ilaçlar, yenilen gıdalar idrarın renginin değişmesinde önemlidir. Koyu kahverengi ya da kırmızı renk olması idrar yollarında da kanama olacağı anlaşılacaktır.

Görünümünün berrak olması normal olarak adlandırılırken görünümünün yoğun ve bulanık olması anormal olarak adlandırılacak ve idrar yolu enfeksiyonuna işaret edecektir.Ayrıca köpüklü idrar yapılması da idrar yolu enfeksiyonlarına işaret edecektir.

Bilirubin normalde idrarda bulunmamaktadır. Eğer kişilerde sarılık gibi bir hastalık olması durumunda anormal olacaktır.

Dansite Normal seviyesi 1,005 ile 1,030 arasında olması normal olarak kabul edilmektedir. Anormal olması sonucunda bu değerler dışında olması durumunda dehidratasyon, renal arter darlığı gibi hastalıklar sonucunda farklı çıkacaktır.

pH değeri normalde 4,6 ile 8,0 arasında değişmektedir. Bu değerler arasında olmaması durumunda ise anormal olarak adlandırılmaktadır. pH değerinin anormal olması kişilerin uzun süre aç kalması ya da susuz kalması durumunda ya da bir takım ilaç kullanımı sonucunda kişilerde yüksek çıkacaktır.

Protein yapılan idrar tahlilinde negatif çıkması gerekmektedir. Eğer pozitif olarak çıkması durumunda böbrek hasarının olmasına işaret edecektir. Daha çok gebelik döneminde olan kadınlarda protein idrarda görülmesi normaldir.

Glikoz sağlıklı bir kişinin idrarında glikoz olmamalıdır. Negatif çıkması normal olarak kabul edilmektedir. Glikoz eğer ki idrar tahlilinde görülmesi durumunda karaciğer hasarının olduğuna ya da diyabet hastalığının olduğuna işaret edecektir.

Ketonlar normal değer negatif olması gerekmektedir. Eğer ki uzun bir süre aç kalan kişilerin vermiş olduğu idrarda anormal çıkması olacağı gibi karbonhidrat ile beslenen kişilerde ya da yüksek ateşi olan kişilerde anormal görülmektedir.

Kan Tahlilinin Açıklamaları

Kan testlerinin doğru sonuç vermesi için kişinin aç karnına kan tahlili yaptırması gerekmektedir. Kan tahlilinde sıklıkla şikayete bağlı olarak testler yapılmaktadır. Kan tahlilinde istenen Hemogram, Biyokimya, Koagulasyon testleri, Hormon testleri kişilerden istenmektedir.

Hemogram testi en sıklıkla istenen kan testi olmaktadır. Kişinin aç karnına testi vermesi gerekmektedir. Doktor tarafından şüphelenilen enfeksiyon hastalığının tanısını koymak ya da hemogram testi kansızlık gibi bir durumun olduğunu tespit etmek için yapılmaktadır. Ayrıca cerrahi operasyon öncesinde ve sonrasında da istenmektedir. Hemogram tahlilinde şu sonuçlar çok önemlidir:

Biyokimya testleri birçok testi içermektedir. Bunların içerisinde Glukoz, Karaciğer fonksiyon testleri olan ALT, AST, GGT, Trigliserit, Kolesterol gibi testlerin sonuçlarını verecektir. Ayrıca böbrek fonksiyonlarını da ölçmek amacıyla yapılacak bir test olmaktadır.

Koagulasyon testleri yapılması daha çok APTT ve PT gibi testler olmaktadır. Pıhtılaşma sorunu olması durumunda ve daha çok ameliyat öncesinde yapılacak kontroller için yapılmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarından ameliyat olan kişilerin bu testi rutin olarak yaptırması gerekmektedir.

Hormon tahlilleri en sık istenen tahliller olup kişinin hormonlarını ölçmek amacıyla yapılacaktır. Bunlar THS, FHS, ST3, Progesteron ya da Prolaktin gibi hormonlar olabilir. Bu testler sonucunda kişilerin tiroid hastalığı ya da menopoz gibi durumlarının ölçmek amacıyla istenecektir. Hormon testleri sıklıkla Endokrin ve Metabolizma hastalıklarının tanısını koymak amacıyla istenmektedir.