İdrar Kültürü Sonucu Üreme Olmadı Ne Demek?

İdrar kültür testinde üreme oldu ise bu durum  kişide hastalık bulunduğuna  işaret ederken test sonucunda üreme olmaması demek ise herhangi ciddi bir hastalığın olmadığı anlamını taşımaktadır.

İdrar Kültüründe Üreme

Doktorunuz sizden idrar kültürü istediyse araştırmak istediği hastalık genelde bu enfeksiyon ve iltihaplanmasıdır. Bunların dışında taş hastalarından bu kültür testi istenebilir ya da bazı cerrahi müdahaleler öncesinde de kültüre bakılabilmektedir.  Burada araştırılan ,kültürde yani örnekte bakteri olup olmadığı ,zaman içerisinde örnekte bakteri birikip birikmediğini anlamaktır.

Kadınlarda ve erkeklerde farklılık taşıyacak şekilde kültür örneği alınmaktadır. Hatta yatalak veya bilinci kapalı hastalarda ve bebeklerde değişik yöntemler kullanılır.

İdrar kültüründe üreme oldu ise ,zamanla bakteri çoğalmasının hastalığa sebebiyet verecek derecede fazla olması anlamına gelmektedir. Ama öncelikle bunu açıklamak ve bununla ilgili ayrıntılı bilgi vermeden önce kültür testi hastanın durumuna göre nasıl uygulanmaktadır , kültür örneği alırken neler yapılmalıdır bunları açıklayacağız. 

İdrar kültür testinde üreme oldu ise bu durum  kişide hastalık bulunduğuna  işaret ederken test sonucunda üreme olmaması demek ise herhangi ciddi bir hastalığın olmadığı anlamını taşımaktadır.

Kültürde üreme varsa  idrarın örneğinde mililitresinde eşik  miktarından daha fazla  bakteri olduğu  anlamına gelmektedir ve bu enfeksiyon demektir. Aksi durumda ise endişelenecek bir hastalık olmadığı sonucuna varmaktadır doktorlar.

 İdrar Kültürü Sonucu Üreme Olmadı

Kültür alınmadan önce kahvaltı yapılıp yapılmaması önem taşımamaktadır. Doktorunuz bunun aksi bir şey söylemedi ise açlık-tokluk durumunu göz ardı edebilirsiniz.Kültür  alınırken öncelikle hijyen kurallarına çok dikkat edilmelidir. Zaten kültür örneği alınmadan önce görevli size 2 ya da 3 kap ve  bunların yanında da  üzerine hijyeni sağlayacak bir sıvı uygulanmış gazlı bez  verecektir. Bu gazlı bezi idrar örneğini tuvalette kaplara almadan önce cinsel organa iyice silmelisiniz. Bu bölgenin mikroplardan arınması için ve testin sağlıklı bir şekilde sonucuna ulaşılabilmesi için gereklidir. Sonrasında ise idrarınınızı verilen kaplara alın. Örneği almanızın hemen sonrasında kapların ağzını sıkıca hava almayacak şekilde kapatmalısınız.

Boşaltım organları çevresinde ağrı oluyorsa, çok sık idrara çıkma gibi bir durum bulunuyorsa bunlar idrar yolu enfeksiyonu semptomlarına işaret etmektedir. Bu nedenle doktor sizden kültür testi istemiştir. Bu gibi şikayetler sonucu test uygulanması halinde genellikle kültürde üreme oldu  sonucu çıkar ve bu enfeksiyona rastlandığı anlamına gelir. 

Enfeksiyonla karşılaşmanız halinde doktorunuzun önerilerine mutlaka uymanız çok önem taşımaktadır.  Enfeksiyonun olması halinde doktor bazı ilaçlar verecektir . Bu ilaçları doktorun önerisine göre kullanmanız önemlidir. Zira enfeksiyon ihmal edilip tedavi uygulanmaması halinde mesanede ve böbreklerde ilerleyen zamanlarda kalıcılık gösterebilecek hasarlara yol açabilir.

İdrar Kültüründe Üreme Olmazsa Ne Yapılmalı?

Kültürde enfeksiyonla karşılaşılması sonrası testlerde üreme olmayana kadar kültür yaptırmanız gerekmektedir.

Çocuklarda ve süt bebeklerinde de kültür alınmadan önce hijyene çok dikkat edilmesi önem taşımaktadır. Çocuk havaya kaldırılmak suretiyle karın bölgesi aşağıya gelecek şeklide tutularak kap da uygun yerde hizalanır. Çocuğun sırtını görevliler sıvazlayarak tuvaletini yapması sağlanır.

Yatalak hastalarda ve bilinci yerinde olmayan hastalarda ise idrar kesesi içerisine sonda yerleştirilerek örnek alınmaktadır.

Hemen kültür yapılmayacaksa idrarı çabuk bir şekilde buzdolabına koyarlar ve 24 saat bekletilir.

İdrar Kültüründe Bakteri Sayısı Enfeksiyon Tedavisini Etkiler Mi?

Kültürde üreme bulunuyorsa ve bu tek bir tür mikrop sayısında aşırı bir çoğalma şeklindeyse sonuç pozitif çıkmış demektir.  Bu da hastanın enfeksiyon taşıdığı, kültür sonucu üreme oldu anlamına gelir.

Ama bazı durumlarda çok farklı türde mikroorganizmaların üremesi söz konusu olabilmektedir. Bu da kültür kontamine oldu  demektir yani test uygulanırken etraftan mikrop bulaştığı anlamını taşır.

Kültürde bakteri sayısı idrarın mililitresinde 100 Bin veya daha fazla ise veya hastanın idrarında beyaz kürecik sayısı eşik miktarının üzerindeyse ,bu durum kültürün pozitif çıkması yani kültürde bakteri üremesi olduğu anlamını taşımaktadır. Yani enfeksiyon tedavisi uygulanmalıdır.