İdrar Kültür Testi Nasıl Yapılır ve Normal Değerleri

Böbreklerde, mesane ya da idrar yollarında herhangi bir bakteri ya da mikrobun var olduğundan şüphelenen doktor tarafından idrar kültür testi ister. Sonuç pozitifse antibiyotik tedavisine başlanır.

İdrar Kültür Testi

İdrar kültürü testi idrar içerisinde oluşan mikropları ve bakterilerin var olup olmadığını kontrol etmek amacıyla uygulanacak bir test olmaktadır. Böbrek ve mesane içerisinde oluşan herhangi bir enfeksiyon olması durumunda bu enfeksiyon idrar yolundan başlayacaktır. İdrar kültürü doktor tarafından istenmesinin nedenleri arasında var kişilerde var olan bakterileri tanımlanabilmektir. Bu bakteriler yapılan araştırmalar gösteriyor ki kadınlarda daha çok bulunmaktadır. Kadınların üretra kısımları daha kısa olması ve anüse yakın olması nedeniyle oluştuğu ve ayrıca bağırsakların bakterilere neden olduğu da bilinmektedir. İdrar yollarında oluşan bakteriler mesane, üreterler ve böbreklere kadar ulaşması durumunda bu organlarda enfeksiyon olmasına neden olacaktır. Kültür testinin aç karnına yapılması gerekmektedir.

İdrar kültür testinin istenme nedeni daha çok şunlar olmaktadır.

  • Karın bölgesinde ağrı;
  • İdrar yaparken yanma;
  • Yüksek ateş;
  • Gebelikte;
  • Sık sık idrara çıkma;
  • İdrar yaparken zorlanma;
  • İdrarda kan gelmesi.

İdrar Testinin Yapımı

Doktor tarafından istenecek olan idrar kültürü devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde ve özel hastanelerde yapılmaktadır. Sağlık ocaklarında bu test yapılmamaktadır. Aile hekimine şikayetleriniz doğrultusunda gitmeniz durumunda sizleri devlet hastanesine yönlendirecektir. Kültür testi SGK kapsamında olduğundan sağlık güvencesi olan kişilerden herhangi bir ücret alınmadan yapılmaktadır. Sağlık güvencesi olmayan kişiler 50 TL ve 100 TL fiyatları arasında değişen ücret ile yapılabilmektedir.

İdrar kültür testinin yapılması bir bardağa kişinin sabah uyandığı zaman yapacağı ilk idrarını ile bakılacaktır. Bu kültür testini yaparken mutlaka genital organın silinerek temizlendikten sonra kişinin idrarını verilen bardağa yapması gerekmektedir. İdrar kültür testi yaptıktan sonra ellerinizi bol suyla yıkamalısınız.

Bebeklerde idrar kültürü alınacağı zaman bunun için özel olarak üretilen idrar torbaları bulunmaktadır. Çok küçük çocuklar ve bebeklerin idrar yapabilmesi için bu idrar toplama torbaları kullanılmaktadır. Bu torba bebeğin genital bölgesine yapıştırılır. Bebek idrar yapmaya başlaması durumunda idrar torbasına akacak ve bu şekilde toplanan idrar laboratuvara gönderilecektir.

Bazı kişilerde idrar kültür testinin yapılması bardağa idrarını yapması ile olmayacak ve sonda kullanımıyla idrar örneği alınması sonucunda gerçekleştirilecektir. Bunun için üretra ya da kişinin mesanesine kateter konulur. Bunu sağlık çalışanı yapmalıdır. Alınan numune temiz bir kaba konulur.

İdrar yapmakta zorlanan ya da alınan numunenin tam olarak sonuçları vermemesi ve kirlenmiş olması durumunda hastanın mesanesinden bir iğne yardımıyla Suprapubik aspirasyon denilen bir yöntem ile idrar numunesi alınacaktır.

Testin sonucu ortalama 2 ile 3 günde çıkmaktadır. Laboratuvar altında büyütülme işlemi bir laboratuvar teknisyeni tarafından yapılacaktır. Alınan idrar damlası mikroskop altında bakılarak idrarda herhangi bir mikrop olup olmadığına bakılacaktır. Burada önemli olan bakteri ya da mikrobun olması durumunda boyutları, şekilleri ve renginin hangi olup olmadığı incelecektir. Bunun sonucunda da not alacaktır.

İdrar kültür tahlili içerisinde mikroskop altında bakılması sonucunda zararlı olan herhangi bir mikrop çıkmaması durumunda testin sonucu negatif olacaktır. Eğer ki yapılan inceleme sırasında mikrop olması durumunda pozitif olarak adlandırılacaktır.

Hamilelikte İdrar Kültür Testi

Hamilelikte idrar kültür testinin ayrı bir önemi olmaktadır. Doğum öncesinde herhangi bir şikayeti olan anne adayının bu testi yapmasını kadın doğum uzmanı isteyebilir. Hamilelikte bazı dönemler içerisinde birden fazla istenmesi söz konusu olabilir. Hamilelik esnasında herhangi bir enfeksiyon yaşamanız durumunda ve bunun tespiti için çok önemli olmaktadır. Tedavisinin yapılabilmesi ve oluşabilecek komplikasyonları yok etmek amacıyla istenecektir. Erken doğum olmasına neden olacak bazı enfeksiyonları tespit etmek amacıyla bu test hamilelikte istenecektir.

İdrar Kültürü Test Sonuçları

Hastadan alınan numuneler laboratuvara gönderilecektir. Bu numuneler petri kabına konulacak ve idrarda herhangi bir bakterinin ya da enfeksiyonun olup olmadığına bakmak için öncelikle çoğalması için mikropları üremesi sağlanacaktır. Daha sonrada büyütülerek bakılacaktır.

İdrar kültüründe çoğaltma yolu sonucunda bakterilere bakılacaktır. Bunun için birkaç günde test sonuçları çıkacaktır. Alınan idrar numunesinin mikroskop altında incelemesi yapılacaktır. Eğer ki kişinin idrarında bakteriler pozitif olması durumunda ve başka organizmaların olması sonucunda pozitif olarak değerlendirilecektir. Bu bakteriler ve organizmaların olduğu anlaşılacaktır. İdrar kültürüne bakacak olan laboratuvar teknisyeni tarafından enfeksiyonun hangi bakteriden kaynaklandığı ve hangi mikropların enfeksiyona neden olduğu açık bir şekilde çıkacaktır. Testin sonucunda pozitif çıkması neticesinde tahlili isteyen doktor tarafından mikropları öldürmek amacıyla hastaya antibiyotik ilaç reçete edilecektir. Antibiyotiğin daha çok verilmesi, bakterinin antibiyotiğe duyarlı olup olmaması sonucunda karar verilecektir.

Mikroorganizmalar Sonda Ucu Saysıı (n) %
Staphylococcus epidermidis 13 33.3
Staphylococcus aureus 6 15.4
Enterokok 1 2.6
E. Coli 4 10.3
Enterobacter Spp. 3 7.7
Klebsiella Spp 2 5.1
P. Aeruginosa 2 5.1
Candida 8 20.5

İdrar yolu enfeksiyonu daha çok koloni şekilde yaşamakta olan escherichia coli enfeksiyonu neden olmaktadır. Testin sonuçlarında ayrıca kişilerde candida adı verilen bir mayanın da olduğu ortaya çıkabilir. Bu durumda hastanın antibiyotik tedavisine başlaması gerekmektedir.

Yapılan test sonucunda verilecek olan raporda Kontaminasyon yazması demek, hastanın herhangi bir organında mikrop karışımının olduğu anlamına gelmektedir. Kontaminasyon yazması durumunda testin tekrar istenmesi ve sonuçların belli olması gerekecektir.

İdrar kültüründe en sık rastlanan bakteri escherichia coli olmaktadır. Bu durum hastanın kalın bağırsaklarında bulunan bir mikrop olmaktadır. Çıkması sonucunda enfeksyion olduğu anlaşılacak ve bazı durumlarda test tekrar istenebilir ya da doktor tarafından antibiyotik başlanabilir.