HS CRP Testi Nedir, Bu Testin Yapılması Neden Gerklidir?

Enfeksiyondan ya da inflamasyonun başlamasından sonra saatler sonra salgılanmasından ötürü ESR`den daha hızlı değişmektedir. Bu değişimin düzeyini ölçmek için hs crp testi yapılır.

HS CRP Nedir ve Yüksek Değerleri

C-reaktif protein (CRP) testi de iltihaplanmayı ölçmeye yarayan bir testtir. CRP genellikle karaciğer tarafından üretilir. Enfeksiyondan ya da inflamasyonun başlamasından sonra saatler sonra salgılanmasından ötürü ESR`den daha hızlı değişmektedir. crp vücudun tamamlayıcı olan sistemi ile etkileşim kurarak bağışıklık sisteminde önemli rol oynar. CRP spesifik değildir, yani vücudunuzdaki iltihaplanma yeri hakkında doktorunuza bilgi veremez. CRP testi spesifik değildir, yani insan vücudunuzdaki iltihaplanma yeri hakkında doktorunuza bilgi vermemektedir. CRP miktarı insan vücudunun yaşadığı iltihaplanma derecesine ilişkin bir fikir verebilir. Özellikle hastalıklarda ve yaşanabilecek olan iltihapların izlenmesinde uzman hekimler tarafından sık şekilde kullanılan bir testtir. Hs crp değerlerinin seviyelerin düşük olması halinde uzman hekim iltihaplanmadan şüphelenmez. Aktif inflamasyonlu lupuslu hastalığı olan kişilerde düşük bir crp değeri görülebilir. Birisi kalp krizi, cerrahi operasyon veya enfeksiyon geçirdikten sonra hs crp yüksekliği görülebilir. Bu yüksekliklerin altında yatan nedenler ve sebepler uzman hekim tarafından detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Yapılacak olan araştırmalar sonucunda gerekli tedavi planlaması işlemine başlanılması gerekir.

Yüksek Hassasiyetli C-Reaktif Protein (HS CRP); yüksek duyarlılık testi (yüksek hassasiyetli C-reaktif protein veya HS CRP) testi değerleri çok önemlidir. Çünkü bu konuda yapılmış olan çalışmalar lupus hastalarında daha yüksek ateroskleroz seviyeleri olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra HS CRP lupus hastalarında lupus aktivitesi veya kişinin kalp krizi riski dışında birçok şeyi işaret edebilir.  Hs crp testi yapılabilmesi adına koldaki bir damardan kan alınır. Kan antiserum ismi verilen bir madde ile karıştırılır. Antiserum maddesi crp algılama özelliği olan bir madde içermektedir.

Sonuçların Yorumlanması

C-reaktif vücuttaki kan litresi başına miligram CRP cinsinden (mg / L) ölçülmektedir Düşük bir C-reaktif protein seviyeleri yüksek olan protein seviyesinden daha iyi anlama gelir. Çünkü hasta vücudunda daha az iltihaplanma olduğunu gösterir. Bundan dolayı;

 • 1 mg / L`den daha düşük değer, düşük kardiyovasküler hastalık riski taşımaya işaret eder.
 • 1 ile 2.9 mg / L arasında olan değer orta düzeyde kardiyovasküler hastalık riski taşımaya işaret eder.
 • 3 mg / L`den büyük değer, yüksek düzeyde kardiyovasküler hastalık riski taşımaya işaret eder.
 • 10 mg / L`nin üzerindeki değer vücutta belirgin düzeyde iltihaplanmaya işaret eder.

10 mg / L`den büyük crp değerleri aşağıda bulunan sorunlar işaret edebilir;

 • Bir kemik enfeksiyonu veya
 • Otoimmün artrit parlama
 • İBH
 • Tüberküloz
 • Bağ dokusu hastalığı veya lupus
 • Kanser
 • Lenfoma
 • Pnömani
 • Enfeksiyon

Ayrıca crp değerlerini doğum kontrol ilacı kullanımı yapmakta fazlasıyla yükseltebilir. Bunun yanı sıra diğer enflamasyon belirtileri de hasta olan kişilerde kesinlikle anormal düzeyde olabilir. Gebelikte artış gösteren crp değerleri komplikasyonlar için bir işaret olabilir, ama crp ile gebeliğin rolünü tam olarak anlamak için daha fazla çalışma gerekmektedir. Yani uzman hekim bu konuda farklı testler ile sorunun kaynağı konusunda detaylı şekilde araştırma yapar. İltihaplanma sorunu yaşayan kişilerde crpnin değerleri ile direk olarak kalp ile alakalı sorunları değerlendirmek mümkün değildir. Yapılacak olan testin sonuçları ve alınan diğer sonuçlar ile toplu şekilde değerlendirme yapılması gerekir. Bu değerlendirmeler neticesinde gerekli tedavi süreci planlaması yine uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Tedavi kapsamında uzman hekimlerin tüm söylediklerine dikkat edilir ve ilaçların tamamı düzenli bir şekilde kullanılır. Bu sayede daha sağlıklı bir adım atılmış olur.