Hormon Tahlilleri Neden Yapılır ve Nelerin Ortaya Çıkmasına Olanak Sağlar?

Hormonlarda bulunan sıkıntıların ortaya çıkartılması adına hormon testleri yapılır. Bu testler sayesinde gerekli olan tedavi süreçleri başlar ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olunulur.

Hormon Tahlilleri Nasıl Yapılır ve Hazırlığı Süreci Nasıldır?

Kadın Hormon Testleri

Adet döngüsünde ya da fizik muayenede düzensizlikler tespit edildiğinde kadınlara hormonal test uygulanması önerilmektedir. Bunun dışında aşağıda bulunan hormon testleri bazı hastalıkların tespiti içinde yapılır. Östrojen ve progesteron seviyeleri, Anti-Müller Hormon (AMH), Inhibin B, Testosteron, FSH ve LH seviyeleri, diğer androjenler, tiroid testleri ve Prolaktin seviyeleri de dâhil olmak üzere birçok hormon tahlili yapılır.

Anti Mulleren Hormon ( AHM )

Anti Mulleren hormon, yumurtalık tarafından üretilen, yumurtalık rezervini ve bir döngünün doğurganlığı adına erişilebilir yumurtaların varlığını yansıtan hormondur. Doğurganlık ile alakalı potansiyelini değerlendirmek amacı ile yapılan bir testtir. Hormon tahlili kapsamında yüksek değerler büyük yumurtalık rezervine sahip kadınlarda ya da polikistik over hastalarında görülür.

İnhibin B

Inhibin B kadının adet döngüsünün 1., 2. ya da 3. Günleri içinde test edilebilen, yumurtalık tarafından üretilen hormondur. Yumurta rezervi ile yumurta kalitesini meydana çıkartır. Değerler bir döngü içinde ve döngülerin arasında dalgalanabilir.  Inhibin B oral kontraseptifler ile bastırılır. Kullanımları tüm kadın doğum uzmanları tarafından evrensel şekilde kabul edilmemektedir.

Östrojen

Östrojen hormonu uterusa bağlanmış olan kan açısından zengin mukus membranı konusunda ve endometriyum gelişimini uyarmak konusunda önemli düzeyde ölçüde sorumludur. İnsan vücudunda yer alan 3 adet östrojen formları bulunur; estradiol (E2), estron ve estrioldir. Düşük düzeydeki östradiol değerleri folliküllerin sağlıklı bir yumurta içermediğini gösterebilmektedir. Menstrüel döngü esnasında östrojen değerleri değişime uğradığı için birkaç gün içinde ölçülmektedir.

Progesteron

Progesteron başarılı olan implantasyon adına kritik yumurtlamadan sonraki süreçte üretilen bir hormondur. Progesteron hormonu tahlili tahmin edilmekte olan ovulasyondan 4 ile 9 gün sonrası ya da ovulasyonun olup olmadığını belirlemek adına LH dalgalanmasından sonra gerçekleştirilmektedir. Progesteronun tahlili sonrası hormonun düşük bulguları ovülasyon ya da anovülasyon eksikliğini yani yumurtlamanın başarısızlığı, sonlandırılması veya bastırılması hakkında bilgi verir. Bu bilgiler ışığında gerekli olan tedavi planlaması yapılır. Tedavi kapsamında kadının uzman kadın doğum doktorunun tüm söylediklerini dikkate alarak hareket etmesi gerekir.

Diğer Hormon Testleri

FSH VE LH Seviyeleri

Folikül Uyarıcı Hormonu (FSH) ve Lüteinizan Hormon (LH) ovaryumun fonksiyonunu kontrol etmektedir. Bu hormon tahlilleri genelde menstrüel sikluslarında anormallik göstermek olan ya da normal yumurtlamayan kadınlar için önerilmektedir. Bu tahlil sayesinde var olan sorunlar aydınlatılarak gerekli tedavi sürecine başlanılır.

Testtesteron ve Diğer Androjenler

Adrenal bezler ve yumurtalıklar genellikle testosteron da dâhil olmak üzere az miktarda androjen (erkek hormonu) üretmektedir. Androjenler aşırı düzeyde üretilirse normal ovülasyon etkilenebilmektedir. Aşırı androjen endikasyonları yağlı cilde, akneye ve aşırı kıl büyümesi sebep olabilir. Özellikle aşırı kıllanma yaşayan kadınlarda bu sorun fazlasıyla gözlemlenmektedir. Tedavisi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterdiği için bireysel olarak planlanır.

Tiroid Testleri

Tiroid hormonu hamile kalma, doğurganlığı, doğum sonrası sağlığı, sağlıklı hamileliği, başarılı emzirmeyi ve hatta bebek sağlığını korunması ile alakalı olan durumları bile etkiler. Tiroid uyarıcı hormonu (TSH) tiroid bezinde var olan etkilemekte olan herhangi bir sorunu ortaya çıkartmak adına test edilir. Pigment bezleri tarafından üretilmekte olan TSH öncelikli olarak ölçülür. Ölçülmesinin nedeni tiroid fonksiyonunun tiroid hormonundan daha hassas olmasından kaynaklıdır. Yapılan ölçümlerden çıkan değerler uzman doktor tarafından yorumlanır.

Proklatin

Aşırı düzeydeki prolaktin Hiperprolaktinemi olarak adlandırılan bir duruma neden olur. Düzensiz ovülasyon, menstrüasyon, menstrüasyon bulunmaması ve Galaktorya (emzirilmemiş kadın tarafından anne sütünün üretimi) dâhil olmak üzere üreme işlev bozukluklarında çeşitlenmelere neden olabilir. Bunun açığa çıkması da bu hormonun değerleri ile alakalıdır. Bu tarz sorunlarda da uzman doktorun söylediklerine dikkat edilmesi gerekir. Tedavi sürecinde dikkatli davranmak ve ilaçları düzenli kullanmak sağlık açısından gereklidir.