Trombosit (PLT)

PLT testlerinde kan pıhtılaşması dahil birçok hastalık teşhis edilebilir. Trombosit değerleri her yaşa göre değişiklik gösterir. Referans aralıkları ve sonuçları hakkında bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

PLT yani Trombosit değerlerinin bilinmesi için kan tahlili yapılması şarttır. PLT değerleri ve sonuçları yaş aralıklarına göre farklılık gösterebilmektedir.

PLT düşüklüğü meydana geldiğinde neden kaynaklandığı konusunda tanı uzman tarafından koyulur. Bu tanıdan sonra sorunun şiddetine ve genel sağlık durumuna göre tedavi planlaması yapılır.

PLT neden yükseliyor, Trombosit yükselme nedenleri, kandaki trombosit farklılıklarının sebepleri nelerdir? Kemik iliğindeki PLT yüksekliğinin sebebi?

Hamilelik Döneminde PLT düşüklüğü, Trombosit değerleri, Gebelik döneminde PTL neden düşük çıkıyor? Trombosit alt ve üst değerleri nelerdir? Nasıl Önlenir?

Trombosit düşüklüğü ve yüksekliği altında yatan nedenler aydınlatıldıktan sonra tedavi ile alakalı sürece başlanmalıdır. Tedavi kişiye, yaşa ve hastalığa göre değişir.

Kan içinde normal düzeyden daha düşük trombosit değerlerin bulunması bir sağlık bozukluğuna işaret eder. Bundan kaynaklı olarak uzman hekimler ek testter ve tetkikler isteyecektir.

Trombosit İnsan cildinde yara, kesik ya da kırık meydana geldiğinde bir araya gelir ve var olan kanamanın durması adına pıhtı oluşturmaya başlar. Yani insan vücudunda oldukça önemli göreve sahiptir.

Trombositlerin kan içinde dolaşan, ana işlevleri kan pıhtısı oluşturmak olan küçük sitoplazmik fargmanlardır. Kişi vücudunda normal değer aralıklarında olması gerekir.

Vücutta kesilen bir bölgede meydana gelen kanamanın durması adına trombositler hasar gören damara ve bölgeye yapışır. Bu da kan pıhtısına neden olur ve kanama durur.

Bazı durumlarda insan vücudu bu işlemlerin sıralarını kaybeder ve eski olan hücreleri yok etmeden yenilerini üretmeye başlar. Bundan kaynaklı olarak da trombosit hücrelerin yüksekliği oluşur.

Trombosit kanama esnasında kanın pıhtılaşmasına olanak sağlayan hücrelerin parçalarıdır. Trombosit oranlarının düşük seviyelerde olması kanamaya yatkınlık sağlar.

Trombositin düşüklüğünü ortadan kaldıracak olan yiyecekler düzenli şekilde tüketilmesi gerekir. Ayrıca bu konuda uygulanacak olan kürlerin de düzenli ve aksatılmadan uygulanması şarttır.