Hematoloji tahlilleri

MPV testi, kişinin kanındaki trombositlerin hacmini belirleyen bir testtir. MPV düşüklüğü ve yükseliği gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Genellikle değerlerdeki düşüklüğe çeşitli viral enfeksiyonlar sebep olmaktadır.

MPV, kişinin kanında bulunan trombositlerin büyüklüğünü gösteren bir değerdir. Kan testi sonucunda belirlenir. MPV yüksekliği, kandaki MPV miktarının normalin daha üzerinde olduğunu göstermektedir.

Nötrofil, bir tür beyaz kan hücresidir. Beyaz kan hücrelerinin yaklaşık olarak %70’ini oluşturan nötrofiller, vücudumuzun herhangi bir bölgesinde iltihaplanma olduğunda bölgeye ilk ulaşan hücrelerdir.

Tam kan sayımı parametrelerinden olan Platelet  Distribution Width yani PDW kan trombositleri ve kan pulcukları hakkında bilgi almak için uygulanan bir tetkiktir.

Kan içerisindeki trombositlerin birbirlerine olan uzaklıklarını ve büyüklüklerini ölçen PDW testinin normal değeri 9.0- 14.0 fl arasında olmalıdır.

Kan içinde meydana gelen MPV yüksekliği sorunu birçok nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların ne olduğunu belirlemek adına ek testler ve tahliller de yapılmalıdır.

Monositler insan vücudu için oldukça önemli bir hücre olduğundan dolayı yüksekliği ve düşüklüğü meydana geldiği zaman en kısa süre içinde uzman bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Monosit yani mono düşüklüğü sorunu birçok sebepten kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunların belirlenmesi için uzmanlar ek tahlil ve testler ister ve bunlara göre tanı koyulur.

Akyuvarlar vücudumuzun bağışık sistemi için hayati öneme sahip materyallerdir. Bu değerlerin düşüklüğü zamanında müdahale edilmezse ciddi enfeksiyonlara karşı vücudu savunmasız bırakabilir.

Çağımızın çaresi bulunmayan hastalığı kanserin teşhisindeki en önemli değer Sedimantasyon yüksekliğidir. Sedimantasyon normal değer aralıkları nelerdir? Yüksek çıkması durumunda hangi hastalıkların riskini taşıyoruz?

Monosit değeri çok yüksek olduğu zaman bu duruma tıp dilinde monositoz adı verilir. Yüksek değerlerin ortaya çıkması belli başlı hastalıklardan kaynaklandığı için uzman tarafından altta yatan neden belirlenir.

MCH tahlili sonrasında değerlerin yüksek veya düşük çıkma nedenleri nelerdir? MCH normal değerleri ne olmalıdır? MCHC yükseliği neyi ifade etmektedir?

Monositler bakteri, virüs ve mantarları savuşturmaya yarayan beyaz kan hücresidir. Monositler bağışıklık sisteminde bulunan en büyük beyaz kan hücresi olarak görev yapar.