Hamilelikte PLT(Trombosit) Düşüklüğü Nedir? Ne Kadar Olmalı?

Hamilelik Döneminde PLT düşüklüğü, Trombosit değerleri, Gebelik döneminde PTL neden düşük çıkıyor? Trombosit alt ve üst değerleri nelerdir? Nasıl Önlenir?

Hamilelikte PLT düşüklüğü birçok anne adayının korkulu rüyası haline geliyor. Trombosit ya da Platelet düşüklüğü olarak adlandırılan bu hormonel düzensizlik kanamaların pıhtılaşmasını geciktiren en önemli unsurdur.

Hamilelikte PLT (Trombosit) Değeri

Trombosit değeri genel anlamda insan sağlığını etkileyen unsurlar arasındadır. Bu aşamada hamilelik gibi hassas ve psikolojik bir dönemde yaşanacak PLT düşüklüğü ve yüksekliği hem anne adayına hem de doğacak çocuğa zarar verebilir. PLT değeri kaç olmalı diye merak eden anne adayları için verilen istatistiki bilgiler şu şekildedir. Aşağıdaki tabloda PLT yüksekliği ve düşüklüğü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hamilelikte PLT (Trombosit) Değeri Her 10/mm³ için olması gereken değer
Normal Erişkinler 165.000 ile 415.000 arası
İlk Hamilelik 174.000 ile 391.000 arası
İkinci Hamilelik 155.000 ile 409.000 arası
Üçüncü Hamilelik 146.000 ile 429.000 arası

Bu istatistiklere göre gebelikte Trombosit düşüklüğü teşhisi konulması için 150.000’den aşağıya düşmesi gerekir. Fakat birçok kişi için bu mümkün olmaz. Aksine ortalama 10/mm³ için 50.000 trombosit seviyesine gelinceye dek gözle net belirtiler gözlemlenmeyebilir. 30.000 yüksekliği ve 10.000 altı değerler içinse müşahede ve tedavi sürecinin başlaması elzemdir.

Gebelikte PLT Değeri Neden Düşük Çıkar?

Gebelikte Trombositopeni sebepleri arasında birçok farklı patolojik neden bulunabilir. En basitinden gebelik öncesi bir rahatsızlık, gebelik esnasında oluşabilecek bir sağlık problemi ya da genetik bir hastalık bu aşamada teşhis edilebilir. Hamileyken PLT değeri düşük çıkan kadınlara üç farklı teşhis konulabilir.

 1. Hamilelik Trombositopeni

Yaklaşık %5 oranında görülen ve çoğunlukla hiçbir belirti dahi göstermeyen genel bir Trombosit düşüklüğüdür.

 1. Hamileliğe Bağlı Trombositopeni

Gebelikte PLT değeri düşük çıkarsa ilk olarak Hellp sendromu ve Preeklampsi gibi durumlardan şüphelenilir. %15 ile %50 arasında net teşhis oranı vardır.

 1. Hamilelik Öncesi Trombositopeni

Gebelikte teşhis edilmesine rağmen gebe kalınmadan evvel var olan bir rahatsızlığa bağlıdır. Örneğin İdyopatik Trombositopeni teşhisi konulmamış olsa da gebe kalınabilir. Bu durumda çocuk Trombositopenik teşhisi ile doğmuş olsa da kalıcı bir rahatsızlık kalmayacaktır.

Hamilelik Döneminde PLT Düşüklüğünün Nedenleri?

Hamilelikte Trombosit düşüklüğüne sebep olabilecek çok sayıda etken bulunuyor. Bunlar arasında sendromlar, geçirilmiş kronik rahatsızlıklar, alışkanlıklar ve yaşam standartları dahi sayılabilir.

 • Lösemi ve benzeri Hematolojik rahatsızlıklar
 • Alkol tüketimi
 • Virüs olarak bulaşan enfeksiyonlar
 • Trombosit değerini düşüren etken maddeli ilaç kullanmak
 • B12 eksikliği
 • Karaciğer ve dalak rahatsızlıkları
 • Kanser başta olmak üzere Kemoterapi gibi ağır tedavilere maruz kalmak
 • Trombosit üretiminin yetersizliği
 • Kan hacminin trombosit oranına kıyasla fazla çoğalması

Gebelikte PLT Düşüklüğü Nasıl Önlenir?

Kanın pıhtılaşmasını sağlayan Trombosit değeri insan hayatı için son derece önemlidir. Bu sebeple gebelikte PLT değeri nasıl ideal seviyede tutulur sorusu sıklıkla gündeme gelir. Trombosit düşüklüğü ile karşı karşıya kalmamak için PLT düşüklüğü neden olur sorusunun cevabını önemsemeliyiz.

Vücudunuzda oluşan en ufak bir morluk dahi gebelik döneminde Trombosit değerinde anomaliye işaret olabilir. Diş eti kanaması, tükenmişlik hissiyatı, kanın pıhtılaşmaması, burun kanamaları ve vücudun farklı bölgelerinde şiddetli kanamalar görüldüğünde kesinlikle uzman bir doktora muayene olunmalıdır.

Hamilelikte PLT Düşüklüğünün Tedavisi

Hamilelerin PLT düşüklüğü tedavisi için korkmaları gereken bir durum söz konusu değildir. Keza hamile kadınlar ve hamile olmayan kadınlar aynı tedavi metoduna maruz kalırlar. Hamilelik süresince belirtilerden bir ve birkaçını gören herkesin erken teşhis için doktora görünmesi gerekir.

Tedavi sürecinin öncesinde Hamilelikte Trombosit değerini korumak için belirli adımlar atılır. Önlemler alınarak kan pıhtılaşmasını sağlayan Trombosit seviyesi olması gereken noktaya yükseltilir. Bu aşamada doğuma bir ay kaldığında önlemlerin tamamı alınmış olur. Doğumda aşırı kanama riskinin önüne geçilir ve sorunsuz bir biçimde doğum gerçekleştirilir.