Gebelik Dönemi İçinde Lökosit Yüksekliği Neden ve Niçin Yaşanır?

Gebelikte lökosit yüksekliği varsa viral enfeksiyon ve bakteri olduğuna işaret ediyor olabilir. Lökosit fazlalığı bağışıklık sisteminden tutunda vücudun birçok bölgesini etkileyebilmektedir.

Hamilelikte Lökosit Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Lökosit değerleri yapılacak olan kan sayımları testi ile ortaya çıkar ve bağışıklık sisteminin durumunu ortaya çıkartır. Gebelikte lökosit yüksekliği mevcutsa viral enfeksiyon ve bakteri olduğunu göstermektedir. Lökosit fazlalığı bağışıklık sistemi, kan ve otoimmün sistem bozukluklarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. Gebelikte lökosit yüksekliği sonucunda lokalize inflamasyon, baş dönmesi ve baş ağrısı sonuçları fazlasıyla yaşanır. Hamilelikte lökosit yüksekliği hücre sayısı çıkması oldukça yaygın bir durumdur. Gebelikte anne vücudu, bağışıklık sistemi, anneyi ve doğmamış bebeğini desteklemek adına kendini ayarlamaya çalışır. Beyaz kan hücrelerinin yani lökositin üretimi anne adayının artan fizyolojik stresi sebebiyle doğum zamanı yaklaşmaya başladığında daha çok artar.  Bundan kaynaklı olarak gebelikte beyaz kan hücrelerinde artış, ateş, kilo kayıpları, kanama ve bayılma meydana geldiğinde mutlaka uzmana başvurulması gerekir. Bu durumların fiziksel ve görsel anlamda kontrol edilmesinden sonra uzman hekimler gebelikte lökositin yüksekliği kontrolünü isterler. Yapılan detaylı tarama testlerinden sonra gebelikte bu sorunların altında yatan nedenler araştırılır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre tedavi süreci başlar. Ayrıca tedavi kapsamında beslenme konusuna da fazlasıyla dikkat edilmelidir. Düzenli, doğal ve sağlıklı beslenme ile gebelikte lökosit değerleri yüksekliği ortadan kaldırılabilir. Uzman hekimin söylediği detaylara dikkat edildiği sürece değeler pozitif duruma dönüşmesi mümkündür. Zaten gebelikte değerlerin kaç olduğu ile alakalı olarak ve çıkması gereken seviyeler ile alakalı olarak uzman hekimler her daim anne adayını takip altında tutar. Yani gebelikte yaşanan her olumsuzlukta mutlaka uzman kadın doğum doktoru ile her türlü detayı paylaşmak gerekir.

Hamilelikte Değerleri Kaç Olmalı

Hamilelikte ve normal yaşamda beyaz kan hücrelerine yani lökositlerdeki yüksek duruma sahip olmak her daim endişe kaynağı olmayabilir. Lökosit testlerine WBC testleri adı da verilir. WBC değerlerinin normal olan aralıkları kaç olmalı, bu değerler laboratuardan laboratuara göre değişkenlik göstermektedir. Değişkenlik göstermesinin en önemli nedeni kullanılan cihazlardır. Laboratuarlarda genelde mcL başına 4.500 ila 10.000 arasında seviyeler değişkenlik gösterir. Hamilelerde üçüncü trimester dönemde WBC değeri mcL başına 12.000 ila 18.000 arasında olabilmektedir ve halen bu sayılar normal kabul edilir. Yani hamilelerde değerler kaç olmalı konusunda uzman kadın doğum doktoru yorumlama yapmalıdır. Hamilelerde normal olarak sayılan değerler;

  • Gebelik 1. Trimester dönem; 5.7 – 13.6 x 109 / L
  • Gebelik 2. Trimester dönem; 5.6 – 14.8 x 109 / L
  • Gebelik 3. Trimester dönem; 5.6 – 16.9 x 109 / L

WBC sayısı aralı dışına çıkarsa panik yapmak için herhangi neden bulunmayabilir ama hala bu konuda endişeleriniz mevcutsa o zaman kadın doğum uzmanına / doktoruna danışmanız gerekir.

Tedavi Süreci

Tedavi süreci kapsamında önemli bir hastalık mevcutsa tüm planlama uzman hekim tarafından detaylı bir şekilde yapılır. Bu detayların hepsine aksatmadan uymak en önemli detaydır. Ayrıca tedavi sürecinde mutlaka beslenmeye de dikkat edilmesi gerekir. Besleyici gıdaların tüketilmesi yüksek olan değerlerin düşmesi konusunda yardımcı olur. Yaban mersini ile yaban mersini suyu tüketilmesi özellikle enfeksiyon tarzındaki sorunların yapışıp kalmasını ortadan kaldırır. Bunların tüketilmesi ile enfeksiyonlara karşı bir astar oluşur. Başka hastalıkların oluşmasına neden olabileceğinden kaynaklı fazla düzeyde şeker içeriği bulunan yaban mersini suyu içmekten kaçınmak gerekir. Bu konuda uzman kadın doğum doktorundan mutlaka görüş alınmalıdır. Karbonat ve su karışımı içmek boşaltım sisteminde var olan pH’ın değişimine olanak sağlar. Bu sayede enfeksiyonlara sebep olabilecek olan bakteriler daha kolay şekilde atılır. C ve B vitamini var olan besinlerin tüketimini yapmak özellikle enfeksiyonları etkili bir şekilde atma konusunda yardım eder. Ayrıca bu sayede sağlıklı bağışıklık sistemine de sahip olmak da mümkün hale gelmektedir. Sağlıklı yaşamak hem hamilelikte hem de normal süreçte en önemli detaydır.