Hamilelik Dönemi İçinde CRP Değerleri Neden Yükselmektedir?

Hamilelik dönemi içinde crp değerlerinin yükselmesinin belli başlı birçok nedeni bulunur. Bu nedenler uzman doktor tarafından araştırılır. Tanıya göre gerekli tedavi süreci başlatılır.

Gebelikte CRP Yüksekliği Neden Meydana Gelmektedir?

İnsan vücudu normal yaşamda ve hamilelikte karaciğerde reaktif protein (CRP) üretir. Bu proteinde meydana gelen düşükler ve yükselmeler bir sorun olduğunu ortaya çıkartır. Kan içinde meydana gelecek olan iltihaplanmalar gebelikte crp yüksekliği meydana gelmesine neden olur. Gebelikte bir kadın inflamatuar bir rahatsızlıktan muzdarip olursa, CRP seviyeleri normalden daha yüksek olur. Bu değerleri etkileyen birçok neden bulunmakla ile birlikte uzman hekimler inflamasyonu ve bazı durumlarda enfeksiyonu ölçmek için kan değerleri kullanmaya devam eder. Testin genel niteliği nedenleri ile CRP, en yaygın kan testleri için en sık bakılan testtir. Gebelikte normal değer aralıkları;

  • Negatif Gebelik Yetişkin: 0,2 ila 3 mg / dL
  • Gebelik Trimester Bir: Uygun Değer Yok mg / dL
  • Gebelik Trimester İki: 0,4 ila 20,3 mg / dL
  • Gebelik Trimester Üç: 0.4 ila 8.1 mg / dL

CRP preterm doğum veya preterm membran rüptürü sorunu olan hamile kadınlarda subklinik enfeksiyon tanısının koyulmasında kapsamlı şekilde detay veren bir testtir. Bunun yanı sıra, CRP testinin kullanımı bu komplikasyonlar ile gebeliklerde incelenme yapmadan önce ve normal gebelik etkilerin belirlenmesi konusunda da yardımcı olur. CRP testi ile 22 haftalık gebelikten ve doğumdan önce komplikasyonları olmayan sağlıklı gebelerde sık şekilde yapılarak olası sorunların ortaya çıkmasına olanak sağlar. crp yüksekliği olması her hamile olan kadında meydana gelmez. Bu tamamen kapılacak olan enfeksiyona bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Özellikle karın ağrısı, şişkinlik ve yeme sorunları ile kendini belli eden bir sorundur. Bu tarz sorunlar yaşayan hamile kadınların uzman hekime başvurması sonucunda yapılacak olan kan testinde değerlerin yüksekliği meydana çıkar. Yüksek değerleri neden kaynaklandığı kesinlikle uzman tarafından belirlenmelidir.  Bu belirlemenin sonrasında gerekli olan tedavi anne ve bebek sağlığı göz önüne alınarak yapılır. Hamile olan kadının kendi başına ya da sağdan soldan kulaktan duyma ilaçları ve bitkisel karışımları kullanmaması gerekir. Kulaktan dolam işlemlerin uygulanması hem bebeğin hem de anne adayının zarar görmesine neden olur.

Bebeğe Zarar Verir Mi?

resim-158

Crp değerlerinin tek başına yüksek seviyelere çıkması çok fazla anlam taşımayabilir. Anne adayında herhangi bir sorun bulunmuyorsa ve şikâyetler mevcut değilse testlerin belli aralıklar ile tekrarlanması istenir. Crp yükselmesi üst seviyelerde ise anne adayına verilecek olan ilaçlar fayda sağlayacaktır. Bu süreçte annenin kesinlikle kendi bildiğine ilaç kullanımı yapmaması gerekir. Aksi takdirde bebek zarar görebilir. Bundan dolayı uzman kontrolü dışında bir işlem yapmak uygun değildir. Bu süreçte anne adayı kesinlikle uzmandan her türlü bilgiyi almalıdır. Gerekirse uzman ile detaylı şekilde konuşması gerekir. Plasentanın kireçlenmesi de crp yükselmesine neden olur. Bu süreçte bebeğin zarar görmemesi adına belli başlı testler ve tetkikler yapılması gerekir. Özellikle bebeklerin kalp ritimlerin dinlenmesi ve bebeklere hayati anlamda destek sağlayan organlara gitmekte olan damarlarında doppler ile incelenmesi gerekir. Gebelik döneminde fazla kilosu olan kişilerde ve hareketsiz yaşam süren kişilerde değerlerde yükselmeler oldukça sık oluşur. Bundan kaynaklı olarak da uzman hekimler egzersiz önerilerinde bulunabilir.  Ayrıca beslenme konusunda da dikkatli olunması gerekmektedir. Haftada 2 ya da 3 porsiyon Omega 3 bakımından zengin olan balıkların tüketilmesi gerekir. Oleik asit bakımından zengin olan zeytinyağı crp değerlerinin düşmesi adına etkilidir. Özellikle yemeklerinizde ve salatalarınızda kullanabilirsiniz. Yer fıstığı, ceviz, kaju, ay çekirdeği, badem, muz ve yeşil yapraklı olan sebzeler değerlerin düşmesi konusunda önemli düzeyde destek sağlar. Ayrıca hamilelik dönemi içinde yetersiz düzeyde uyku da seviyelerin yükselmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı yeteri kadar uyumak ve dinlenmek gerekir. Bu detayların hepsinden uzman hekimin haberi olmalıdır. Hatta bu konuda gerekli tavsiyeleri kendisi verebilir.