Gıda İntolerans Testi Nedir? Neden Yapılmaktadır?

Gıda İntolerans testinin ne olduğu, neden yapılmak istendiğini ve yaptırırken ne kadar bir ödeme yapılması gerektiği gibi konuların açıklamalarını bulabilirsiniz.

Gıda İntolerans Testi Nedir?

Sağlığımızı korumamıza yardımcı olan çok sayıda farklı test vardır. Bunlardan birisi de Gıda İntolerans olarak bilinmektedir. Bu testin özelliği yediğimiz gıdaların vücudum içerisinde vermiş olduğu tepkimeleri ölçmektir. Hangisi bize yarar sağlıyor, hangi gıdanın zararı daha fazla bu test ile rahatça öğrenebilme şansınız var. Bu testin bir diğer adı da pinner testi olarak bilinmektedir. Yanlış beslenme nedeniyle kilo alınması, hastalık kapılması gibi sorunları bulmak için kullanılmaktadır. Testi yapan uzman o kişinin beslenme düzeni sağlıklı bir şekilde baştan itibaren tekrar tasarımlama imkanına sahip oluyor. Hangi gıdaların kilo yaptığını, hangilerinin sinirlendirdiğini bu test ile öğrenebilmek mümkündür.  

Gıda İntolerans Testi Neden Yapılmaktadır?

Öncelik bu testi şuan için devlet hastanelerinde yaptırmanın mümkün olmadığı söyleyelim. Test sadece yetkili laboratuvar ve özel hastanelerde yapılmaktadır. İşlem için hastadan bir damla kan alınması yeterlidir. Kan parmak ucundan küçük bir iğne yardımı ile alınabilir. Alınan numune ile işlem kısa sürede yapılarak kişinin bilinen tüm gıdalar ile olan durumu eşleştirilir. Bazı uygulamaların kan almadan dahi yapıldığı ve 30 dakika gibi bir sürede sonuç kağıdının çıktısı alındığı söylenmektedir. Hangisine tepki verdiği bu şekilde gözlemlenebilir. Kanıtlamalı tıp bu uygulamayı kabul etse de geçerliliği olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü yapılan testin sonucunda çıkan IgG sonuçları her zaman doğru sonucu vermemektedir. Bu nedenden dolayı da sağlıklı besinlerin dahi listeden çıkarılmasına neden olabilmektedir. O nedenle 1 haftalık periyotlar ile tekrarlanması tavsiye edilmeli ve diyetten çıkarılan yemeğin etkisi olup olmadığı anlaşılmalıdır.

Gıda İntolerans Testi Kabul Görüyor mu?

Son zamanlarda popülerliği artan ve özellikle fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanların tercih ettikleri bir işlem haline gelmeyi başarmıştır. Ayrıca birçok sporcuda sağlıklı beslenmek ve vücudundan yeterince performans alabilmek için bunu tercih etmektedir. Özel bilim kuruluşları bu işlemlerin bilimsel olarak geçerliliğini açıklasa da yetkili ve güvenilir olarak kabul edilen bilim enstitüleri bu işlemi riskli olarak görmektedir. Çünkü verilerin sağlıklı bir şekilde çıkmaması nedeniyle özellikle belirli bir yaşın altında ki çocuklarda dengesiz beslenmelere neden olabileceği düşünülmektedir. Bu testin güvenilir olmadığını söyleyen ve karşı çıkan kurumlar arasında Amerika Alerji Akademisi, Kanada Alerji Akademisi, Avrupa ve İngiltere bilim enstitüleri yer almaktadır. Ancak bunlara rağmen işlemi tercih eden insan sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Sadece zaman kaybı olmadığını aynı zamanda para ve yanlış bilgi kaybı da yaşanacağı için ret ettiklerini söyleyelim.

Gıda İntolerans Testi Yaptıranlar Kimlerdir?

Ne yesem yarıyor, su içsem dahi kilo alıyorum diyen etrafınızda mutlaka birileri vardır. Bu test tam onlarında arayıp da bulamadıkları besini bulmalarına yardımcı olacaktır. Testi sadece kilo vermek isteyenler değil aynı zamanda profesyonel anlamda spor yapanlarında yapması gerekiyor. İşlemi yaptıran kişilerin çok sayıda sürede zayıflayabildiği söyleniyor. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi dikkatli olmakta fayda var. Gıda İntolerans bir hastalık olarak kabul ediliyor. Genelde gıda alerjisi ile karıştırılıyor. İkisi birbirinden çok ayrı kavramlar olduğunu bilmek gerekiyor. İntolerans’a en güzel örnek yediğimizde sindirilemeyen maddeleri gösterebilirsiniz. Süt ürünleri içinde ki Kasein maddesi bu durumda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Gıda İntolerans Testi İle Zayıflama

Bu uygulamayı yaptıracak olan kişilerin birçoğu zayıflamayı kendisine takındı yapmış olan ve zayıfladığında daha rahat bir hayata ulaşacağını düşünen kişilerdir. Gıda İntolerast testi toplamda 500 farklı madde için uygulanmaktadır. Bunlardan 150 tanesi çevresel maddelerken, 350 tanesi ise gıda maddeleridir. Her maddenin size karşı nasıl bir tepkimeye girdiği bu işlem ile öğrenilmektedir. Uygulama sadece zayıflamak için tercih edilmemektedir. Başlıca tercih nedeni bu olsa da kilo almak, kabızlık yaşamak, bağırsak sorunları, altına kaçırma, şişkinlik, devamlı yaşanan ishal, kaslara kramp girmesi en bilinen uygulama nedenleridir. Bunlarda uygulama sonucunda ortaya çıkabilecek belirtilerin arasında devamlı olarak sayılabilmektedir.

Gıda İntolerans ile Gıda Alerjisi Arasında ki Fark

Genelde bu iki konu birbiri ile karıştırılmaktadır. İntolerans ile alerji arasında temel bir fark bulunmaktadır. Alerji durumunda vücutta ki tüm bağışıklık vücuda giren bu maddeye karşı tepki vermek için antikor üretmeye başlamaktadır. İntolerans durumunda ise sadece sindirim sistemi temel olarak madde ile savaşma durumuna geçecektir. Birisi ölüme neden olma ihtimali olan bir durumken, birisi sadece sindirimsel hastalıklara neden olabiliyor. İkisi arasında ki en önemli fark budur.

Gıda İntolerans Testi Fiyatı Ne Kadardır?

Testi söylediğimiz gibi devlete bağlı hastanelerde yaptırmanız mümkün değildir. Eğer yaptırmak istiyorsanız özel izne sahip olan laboratuarlarda ya da özel hastanelerde gerekli ücreti ödeyerek yaptırabilirsiniz. Diyet uzmanının tavsiyesini alarak yaptırmanız verimli bir sonuç için doğru adım olacaktır. İntolerast testi fiyatı yaptırdığınız kuruma göre 800 TL ile 1800 TL arasında bir maliyete sahiptir.