Hailelik Dönemi İçinde Tokluk Kan Şekeri Düzeyi Kaç Olmalıdır?

Hamilelik dönemi süresinde en ideal olan tokluk kan şekeri değerleri 120 ila 130 mg/ dl olmalıdır. Gebelikte tokluk kan şekeri değeri yemek yedikten 2 saat sonra ölçüldüğünde en doğru sonuçlar alınır.

Gebelikte Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Gebelik şekeri hamilelikten önce şeker hastalığı sorunu bulunmayan kadınlarda hamilelik dönemi içinde kanında şeker seviyesin yükselmesi ile saptanmaktadır. Gebelik şekeri gebe olan kadınlarda hemen hemen % 3 ila % 5 oranında rastlanmaktadır. Hamileliğin 24 ive 28. Haftası arasında yapılacak olan şeker yüklemesi testi ile sorun olup olmadığı tespit edilir. Hamilelik dönemi içinde şeker ihtiyacı hamile olmayan kadınlara göre daha çoktur. Bu süreç içimde kan şekeri ve insülin arasında bulunmakta olan denge yeterli şekilde sağlanmazsa bebeklerde anormallikle görülebilir ve anne adayının yaşamı tehlikeye girebilir. Bundan dolayı gebelikte açlık şekeri ve gebelikte tokluk kan şekeri dengede olmalı ve yaşam tehlikeye girmemelidir. Hamilelik dönemi süresinde en ideal olan tokluk kan şekeri değerleri 120 ila 130 mg/ dl olmalıdır. Gebelikte tokluk kan şekeri değeri yemek yedikten 2 saat sonra ölçüldüğünde en doğru sonuçlar alınır. Tokluk ya da açlık kan şekeri düzeylerinde farklılar olması zaman içinde sorunlara yol açacağı için kesinlikle kısa süre içinde sıkıntılar ortadan kaldırılmalıdır. Aksi takdirde hem anne hem de bebek ciddi düzeyde zarar görür. Gebelik dönemi içinde tokluk kan şekeri dışında açlık kan şekeri ölçümü de yapılır. Tokluk kan şekeri dışında ölçülen açlık kan şekeri kaç olmalı 90 ml/dl olmalıdır. Açlık kan şekeri 90 ml/dl üzerinde ölçülürse şeker yüklemesi testi yapılarak diyabet olup olmadığı ile alakalı tespit yapılır. Gebelik döneminin başlamasından itibaren açlık kan şekerindeki değerine bakılmalıdır. Bu ölçüm sayesinde riskli bir durum olup olmadığının tespiti yapılır.

Gebelik Dönemi İçinde Şekerin Belirtileri Nelerdir?

Bu süreçte meydana çıkacak olan şekerin herhangi belirtisi bulunmaz. Bu süreç öncesinde kilosu normal değerlerden daha çok, gebelik dönemi sırasında fazla kilo alan, iri şekilde doğum yapan, ölü şekilde doğum yapan, anomali sorunu ile doğum yapan, önceki gebeliklerinde diyabet tanısı olan, aile geçmişinde diyabet hikayesi olan kişilerin hepsi tamamen risk altındadır. Risk altında olan anne adaylarında yapılacak olan ilk kontrolde açlık kan şekeri ile alakalı olan ölçüler yapılır. Ölçüm sonucunda meydana çıkan değer126 mg/dl ya da bunun değerin üzerinde olursa HbA1c bakılmalı, bunun değerleri de yüksek çıkarsa mutlaka diyabet ile alakalı olan tedavi sürecine geçilir. Eğer değer APG 126 mg/dl`den daha düşükse standart olan 75 gram glukoz ile şeker yüklemesi yapılıp değerlendirme yapılmalıdır. Şekerden kaynaklı olarak bebeklerin normal düzeyden daha büyük olması ile meydana gelen riskleri en aza indirmek, anne adayının genel sağlığını korumak ve ileriki zamanda meydana gelebilecek olan diyabet risklerini izlemek adına tarama testi yapılması gerekir. Hamileliğin 24 ila 28 haftaları arasında sabah saatlerinde 50 gram glukoz içilir. 1 saatte ölçülecek olan tokluk kan şekeri 180mg/dl ve üstündeyse gestasyonel diyabet olarak kabul edilmelidir. Yapılan ölçüm sonucunda 1 saat TPG 140 ila 180 mg/dl aralığında çıkan hamilelerde Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği 75 gram glukoz ile 2 saatlik testin yapılmasını önermektedir. Ortaya çıkan testler sonucunda iki değer APG 95 mg/dl ve üstü, 1saat TPG 180 mg/dl ve üstü, 2 saat TPG 155 mg/dl üstündeyse gestasyonel diyabet olara kabul edilerek tedavi sürecine geçilir. Tek bir değerin yükselmesi ile yakından takip gerekir.