Gebelikte Nötrofil (Neu) Yüksekliği Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Nötrofil, bir tür beyaz kan hücresidir. Beyaz kan hücrelerinin yaklaşık olarak %70’ini oluşturan nötrofiller, vücudumuzun herhangi bir bölgesinde iltihaplanma olduğunda bölgeye ilk ulaşan hücrelerdir.

Nötrofil (Neu), bir çeşit beyaz kan hücresi olarak bilinmektedir. Bu hücreler, beyaz kan hücrelerinin yaklaşık olarak %70’lik bir kısmını oluşturmaktadırlar. Herhangi bir yaralanma veya iltihap oluşumu gibi durumlarda bölgeye ilk ulaşan kan hücreleri nötrofillerdir. 

Neu Yüksekliği Sebepleri Nelerdir?

Neu yüksekliğinin en yaygın sebepleri şu şekildedir;

 • Stres,
 • Miyelojen Lösemi,
 • Romatoid Artrit,
 • Enfeksiyon,
 • Romatizmal Ateş,
 • Tiroid İltihabı,
 • Akut Böbrek Yetmezliği,
 • Ketoasidoz,
 • Polisitemi Vera,
 • Miyeloid Metaplazi,
 • Hemolitik Anemi,
 • Gebelik Zehirlenmesi,
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri,
 • Kan Nakli,
 • Çok yoğun yapılan egzersiz

Şayet Neu fazlalığının sebebi gebelik zehirlenmesi ise, bu durum kendisini idrarda yüksek oranda protein çıkması ile birlikte belli edecektir. Genellikle  gebelik dönemlerinde annelere çeşitli testler uygulanır. En ufak şikayetlerde dahi hamileliği riske atmamak adına gerekli tüm testlerin uygulanması gerekir. Hastanın yaptıracağı ilk idrar testinde gebelik zehirlenmesi ortaya çıkacaktır. 

Hamilelikte Neu Yüksekliği Nedir?

Normal bir bireyde ortama 1500 kadar nötrofil bulunur. Bu sayı 8.000’in üzerine çıktığı anda bu durum Neu yüksekliği olarak adlandırılan bir rahatsızlığa dönüşür. Hamilelik esnasında bu duruma genellikle gebelik zehirlenmesi sebep olmaktadır. Fakat anemi, kan nakli ve ilaçların yan etkileri de kişide bu durumun görülmesine yol açabilmektedir. Bu tip durumlarda doktor kontrolünde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Genellikle durum, anneye ve çocuğa zarar vermemektedir. Preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılan durum; normal bir zehirlenme ile alakalı değildir. Daha çok hamilelik esnasında annenin tansiyonunda olan değişimlere bağlı olan bu hastalık zehirlenme olarak adlandırılmıştır. Rahatsızlık çok şiddetli olmadığı sürece bebeğe zarar vermeyecektir. 

Şayet çok şiddetli gebelik zehirlenmesi geçiren bireylerde sara krizine benzeyen bazı ataklar gerçekleşebilmektedir. Fakat bu durumlar haricinde doktor kontrolünde yapılacak bir tedavi hastanın normale dönmesini sağlayacaktır. Genellikle anneler anlık psikolojilerinden de dolayı paniğe kapılır ve doktorlara da tam anlamıyla güvenmezler. Fakat bu tip rahatsızlıklarda doktorlara başvurmak mecburidir. 

Gebelikte Nötrofil Yüksekliği Tedavisi

Genellikle hamile bayanlara ilaç tedavisi uygulanmaz. Fakat şayet hastanın vücudunda iltihap var ise mutlak suret ile bir ilaç tedavisi uygulamak gerekecektir. Şayet hastalık gebelik zehirlenmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkıyor ise hastaya tansiyonunu dengeleyici ilaçlar ve besinler verilecektir. Bunun yanı sıra hastalığın en büyük sebeplerinden bir tanesi olan stresten mutlak suretle uzak durmak gerekir. Kişi, stressiz ortamlara gittiğinde ve biraz da olsa rahatladığında kanındaki nötrofil seviyesinde ciddi oranda bir düzelme gözlemlenebilir. 

Aynı zamanda hastanın akyuvar sayıları da sayılarak takip edilebilir. Böylece kişinin tedavisindeki gelişmeler daha net bir şekilde gözlemlenebilir. 

Hamilelikte Neu Yüksekliği Belirtileri

Hamilelik esnasında neu yüksekliğinin pek çok farklı sebebi olabilir. Fakat hastalık genellikle çok net belirtiler göstermez. Bazen mide bulantısı veya sancı gibi durumlarda hastaların şikayette bulundukları bilinmektedir. Fakat bunun haricinde hastalığın başka bir belirtisi olduğu söylenemez. Hastalığı anlamanın en iyi yolu kan sayımı ve idrar tahlili yaptırmak olacaktır. Kan sayımı ile hastalık düzenli bir şekilde takip edilebilir. Aynı zamanda idrar tahlilinde de yüksek oranda protein çıkması aynı duruma işaret edebilmektedir. 

Doktorunuz yapacağı test ve tahliller sonucunda sizin için en uygun tedavi yöntemini uygulayacaktır. Bu rahatsızlık dönemi boyunca stresten kesinlikle uzak durulaması gerekmektedir. Stressiz ortamlarda bulunan hastalarda çok büyük gelişimler gözlenmiştir. 

Kaynaklar