Gebelikte İdrarda Proteinin Yüksek Çıkması

Gebelikte idrarda protein değeri 300 mg’ın altında olması normal kabul edilmektedir. Yüksek çıkması durumunda gebelik zehirlenmesi gibi birçok ciddi durumun oluşmasına neden olacaktır.

Gebelikte İdrarda Protein Çıkması

İdrar tahlilinde çıkan sonuçlarda proteinin fazla olmasına proteinüri adı verilmektedir. Gebelikte yapılan idrar tahlili sonucuna göre bir miktar proteinin bulunması normal sayılmaktadır. Buna ayrıca protein kaçağı olarak da bilinmektedir. Yapılan test sonucuna göre eğer ki protein çok fazla olması durumunda bunun bazı nedenlerden kaynaklandığı bilinmektedir. Gebelik süresi boyunca yaşanan bir takım enfeksiyonlar sonucunda gebelikte idrar tahlilinde protein yüksekliği olacaktır. Gebelik esnasında çok fazla protein çıkmasının sonucu olarak preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi gibi bir durum söz konusu olabilir.

Gebelik esnasında daha çok 20. haftadan sonra yüksek tansiyon oluşması, vücutta sıvı oluşması, bununla birlikte protein kaçağının da oluşması sonucunda gebelik zehirlenmesi gibi birçok sorun oluşabilir. İkiz gebeliklerde, annenin yaşının ileride olması, 18 yaşın altında olunması, daha önceden böbrek hastalığının olması gibi durumlar, gebelikte idrarda protein fazlalığının olmasına neden olur.

Gebelikte idrarda protein atılımı test sonucuna göre, normal değeri 300 mg’dan daha düşük olması normal kabul edilmektedir. Yüksek olması sonucunda altında yatan bir takım hastalıkların olduğuna işaret edecektir.

Gebelikte İdrarda Protein Nedenleri

Çoğu hamilelikte yapılan tahlil sonucunda 300 mg’ın biraz üzerinde olması enfeksiyon olmasına işaret edecektir. Eğer ki bu test sonucunda daha yüksek çıkması durumunda aşağıda ki nedenlerden kaynaklanacaktır. Bunlar ciddi problemlerdir ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

  • Preeklampsi;
  • HELLP Sendromu;
  • İdrar yolu enfeksiyonları;
  • Ateş;
  • Kullanılan ilaçlar;
  • Çok fazla egzersiz yapması;
  • Kalp hastalıkları;
  • Şeker hastalığı;
  • Böbrek hastalığı;
  • Stres.

Proteinin yüksek çıkması durumunda, neden kaynaklandığı anlamak amacıyla daha farklı testler yapılması gerekecektir. Eğer ki hamileliğin üçüncü trimester dönemi içerisinde olma durumunda gebelik zehirlenmesi ortaya çıkacak olduğundan gebelik zehirlenmesinin olup olmadığı anlaşılması için yapılacak testler arasında Tansiyon ölçümü ve tansiyonun yüksek olması, Ayak, el ve yüz de şişme meydana gelmesi, baş ağrısının olması, mide bulantısı, Görme de bulanıklık olması, geçmeyen baş ağrısı, ve kusma yaşaması ciddi bir sorun olması nedeniyle bir an önce tedavi olması gerekmektedir.

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu sıklıkla görülmektedir. Gebelikte ise daha çok rastlanan bir sorun olmaktadır. Bunun nedenlerinden bir tanesi de anüs ve vajinanın çok yakın olmasıdır. Bu nedenle de kadınların genital temizliğine dikkat etmeleri gerekmektedir. Hijyene dikkat etmeyen gebe kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu görülmesi söz konusu olur.

Hamileliğin 20. haftadan öncesinde oluşan protein fazlalığı hamilelikten önce var olan bir böbrek hastalığından kaynaklanacak olan proteinüri olmaktadır. Daha sonra oluşması ise gebelik zehirlenmesine neden olur.

Eklampsi rahatsızlığını protein testi sonucunda yüksek çıkması sonucunda anlaşılacaktır. Bu durum doğum öncesinde ya da doğum sonrasında da görülebilir. Nöbetlerin olduğu ve kişinin bayılmasına neden olan bir durumdur. Hamilelikte oluşması sonucunda bir an önce müdahale edilmesi gereken acil bir durumdur.

Yapılan normal test içerisinde idrarda protein yüksek çıkması durumunda 24 saatlik protein testini doktor isteyecektir. Bu testin sonucunda kusurlu böbreklerin glomerüllerinin olması durumunda daha az protein ortaya çıkacaktır. Eğer ki protein miktarı 24 saatlik test sonucunda yüksek çıkması sonucunda anormal olarak değerlendirilecektir.

Hamilelikte İdrarda Protein Tedavisi

Proteinüri bir hastalık değildir. Hastalığın habercisi olmaktadır. Bu nedenle de altında yatan sebep bulunmalı ve tedavisi ona göre yapılması gerekmektedir. Birçok hamilelikte hipertansiyon ya da diyabetten kaynaklanması durumunda bunları kontrol altına almak gerekmektedir.

Protein kaçağının olması böbreklerde ciddi oranda hasar oluşumuna neden olur. Bu nedenle de yüksek tansiyonun ve şekerin her zaman için kontrol altında olunması gerekmektedir.

Hamilelikte protein yüksek çıkması sonucunda tansiyondan kaynaklanması durumunda gebe kadının tuz tüketimini olabildiği kadar azaltması gerekmektedir. Doktor muayenelerini asla ihmal etmemesi de hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından çok önemli olmaktadır. Erken doğuma neden olabilir. Proteinin yüksek çıkması birçok anne adayının telaşlanması ve panik yapmasına neden olur. Bu durum konusunda bilinçlenmesi için doktor tarafından söylenenlere uyması gerekmektedir.

Protein fazlalığı oluşması sonucunda eğer ki gebelik ilerlemiş durumdaysa sezeryan doğum ile bebeğin doğumu gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Annenin hamilelik dönemi içerisinde bazı durumlarda yapılan testler sonucunda ilaçların verilmesi söz konusu olabilir. Özellikle de yüksek tansiyon oluşması sonucunda ve şeker hastalığının meydana gelmesi durumunda tansiyon ilaçları ya da şeker tedavisi yapılması için ilaç verilmesi gerekmektedir. Bu durum sonucunda bebeğin ve annenin sağlığı düşünülerek tedavinin gerçekleşmesi doktor tarafından yaşanacaktır.