Gebelik Testi Kan Tahlilinde En Erken Ne Zaman Sonuç Verir

Gebelik testleri arasında en net sonuçları veren kan testlerinde gebeliğin görünebilmesi için gereken oluşum süreci ve doğru sonuç alınabilmesi için en uygun zaman hakkında bilinmesi gerekenler yazımızda.

Kanda Gebelik Testi Yapılışı

Gebelik testlerinde yanılma payı en düşük olan ve en doğru sonucu veren test türü kan testleridir. Genelde bayanlar gebelik şüphesi olduğunda kan testi yaptırmak yerine her eczaneden temin edilebilen ve bayanların kendi kendilerine yapabildikleri çubuklu idrar testlerine başvurmaktadırlar. Ancak HCG hormonu üzerinden yapılan bu testler her zaman doğru sonucu vermeyebilirler ve kan testlerine nazaran bazen yanıltıcı olabilirler. Özellikle de gizli gebelik veya HCG hormonunun belirli bir seviyeye ulaşmadığı durumlarda kan tahlillerinde daha detaylı ve kesin sonuçlar çıkar. Bunun nedeni ise kan tahlillerinde gebeliğin tespitinde analiz edilen HCG hormonunun alt sınıflarının da incelenebilmesidir. Ancak bu durum çubukla yapılan idrar testlerinde mümkün olmamaktadır. 

HCG hormonu, insan plesentasındaki koryonik hücrelerden sentezlenen ve gebelik sürecinin devamı için gerekli olan protein yapısında bir hormondur. α (alfa) ve ß (beta) olmak üzere iki ayrı alt grubu vardır. Ancak αHCG hormonu, her daim kanda var olan LH ve TSH hormonlarıyla oldukça benzer yapıda olduğundan tahlillerde yanıltıcı olabilir. Bu nedenle de kanda gebelik testleri her zaman ßHCG hormonu üzerinden yapılır.

HCG hormonunun ß alt grubu diğer hormonlardan çok ayrı bir yapıya sahiptir ve bu yüzden de kanda gebelik testinde yanılma payını düşürmek adına ß alt grubuna başvurulur. Gebeliğin oluşum evresinde en büyük rolü oynayan bir başka etken ise progesterondur. Progesteron, gebeliğin ilk günlerinden itibaren yumurtalıklardan salgılanarak bebeğin eşi olarak adlandırılan plesentanın oluşumuna kadar gebeliğin devamını sağlar. 3 ay sonra ise plesenta devreye girer ve gerekli hormonların üretimini sağlama görevini devralır. HCG hormonu ise bu üç aylık dönemde progesteronun uyarımını sağlamaktır. Bu yüzden de bu dönemde en büyük rolü üstlenen ve en aktif hormon olan HCG kanda gebelik testlerinde kullanılmaktadır. 

Kanda Gebelik Testi İçin Doğru Zaman

Gebelik döneminin başlangıcı olan döllenmenin meydana gelmesi itibariyle HCG hormonunun üretimi de başlamaktadır. 8. ya da 9. günden itibaren ise HCG değerleri yükselmeye başlar ve bu süreç 9. haftaya kadar devam eder. Hamile olduğunu düşünen bayanlar genelde hemen bunu doğrulamak isterler ve kanda gebelik testi en erken ne zaman belli olur diye merak ederler. Kesin sonuç verilememekle beraber, hormonların artmaya başladığı 8 ve 9. günler itibariyle kan testi ile hamilelik durumu tespit edilebilir. Doubling time da denen bu ikiye katlanma sürecinde HCG hormonları her 48 saatte bir ikiye katlanarak devam eder. Bu süreç normal şartlarda 9. haftada HCG değerlerinin en yüksek değerlerine ulaşmasına neden olur. Ancak bazı kadınların hormonel yapılarına ve farklı gebelik süreçlerine bağlı olarak HCG değerlerinin değişimi değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden de bu hormonun değerlerine göre hamilelik haftası tahmini yapmak doğru değildir. Kandaki HCG değerinin gebelik testinde sonuç tespite uygun sonuç verecek değerlere ulaşması yumurtlama döneminden ortalama 10 gün sonrasını bulmaktadır. Bu dönem de genellikle adet olunması gereken zamandan 5-7 gün sonrasına denk gelmektedir. Bu zamanda yapılacak olan gebelik testinde doğru sonuç alınması muhtemeldir. Bu dönem aynı zamanda ikiye katlanma dönemine de denk geldiği için her iki günde bir bu değerler iki katına çıkmaktadır ve bu yüzden de pozitif sonuç alındıktan iki gün sonra bu testin tekrarlanması kesin sonuç verecektir. Bazı durumlarda hormonel değerler yavaş bir ilerleme kaydedebilir. Bu gibi durumlarda ise ilk test negatif çıktıysa ama adet olayı gerçekleşmiyorsa 1 hafta sonra testin tekrarlanması test sonucunun pozitif çıkmasıyla sonuçlanabilir. Özetle; kanda gebelik testi ne zaman yapılmalı sorusunun en net cevabı adet gecikmesinin 1 hafta sonrasıdır. Bu testlerde hamilelik var diyebilmek için 20`nin üzerinde değerler görmek gerekir. Hamile olmayan bir kadında bu değerler normalde sıfır değerine yakın seyreder. Ancak bahsedilen adet gecikmesinin bir hafta sonrası dönemde bu değerler kişiye ve hamilelik biçimine göre 20`nin çok üzerine çıkar. Bu yüzden de en doğru ve kesin denebilecek sonuçlar bu dönemde alınmaktadır.