Gaitada Lökosit Tanımı, Nasıl Anlaşılır, Değer Tablosu ve Tedavi Şekilleri

Gaitada Lökosit rahatsızlığı nedir, kimlerde görülür? Lökosit normal değerleri nelerdir, nasıl anlaşılır? WBC yüksekliği ve düşüklüğü nedenleri nelerdir?


Lökosit

Gaitada Lökosit, çoğunlukla çok küçük yaşlarda görülen bir bağırsak rahatsızlığı olarak tanımlanabilir. Bebeklerin bünyelerinin parazitlere karşı olan zafiyetinden ötürü normal bireylere oranla daha çok görülür. Ergenlik çağlarında ise vücut direnci düşük olan kişilerde de bu hastalığa rastlanmaktadır.

Gaitada Lökosit hastalığı, temizliğin dikkate alınmadığı durumlarda daha şiddetli şekilde görülmektedir. Hatta dikkat edilmezse çevredeki diğer kişilere de bulaşma ihtimali bulunmaktadır. 2 yaşından küçük çocuklarda bu hastalık ölümcül bile olabilmektedir.

Gaitada Lökosit Nasıl Anlaşılır?

 • Vücut ısısının normal değerinden daha yüksek olması,
 • İstifra edilmesi,
 • Yemek yeme isteksizliği,
 • Karın bölgesinde ağrı ve sürekli tuvalete gitme isteği,
 • Anüs bölümünde tahrişler ve dışkıda yeşil renkte iltihaplar,
 • Dışkılarda kötü kokunun artması ve renk değişimleri Gaitada Lökosit belirtileri arasında yer almaktadır.

Kesin teşhis için kan tahlili yaptırmak gerekir. Bazı durumlarda ise laboratuvar ortamında detaylı inceleme bile Lökosit görülüp görülmediği incelenmektedir.

Gaitada Lökosit Değerleri

Normal kişilerde görülen beyaz kan hücreleri (Lökosit) 4000’den fazla, 11000’den düşüktür. Tahliller sonucu bu değerlerin altında veya üstünde bir sonuç çıkarsa risk vardır. Her bireyin bünyesi farklı olduğu için bu değerler değişiklik gösterebilmektedir.

Beyaz Kan Hücreleri (WBC) Düşme Sebepleri

 1. Günümüzün çaresi bulunmayan hastalığı kanser için bir tedavi görüyorsanız bu WBC değerlerinde düşüklüğe neden olur.
 2. Aile mirası olan genetik ve kronik hastalıklar beyaz kan hücre değerlerinizi azaltabilir.
 3. Karaciğer gibi iç hastalıkları sorunu yaşıyorsanız kan değerleriniz normalin altında seyredebilir.
 4. Kemik iliğiniz düşükse kan değerliniz de düşük çıkacaktır.

Beyaz Kan Hücreleri (WBC) Yükselme Nedenleri

 • Aşırı derecede tütün ve tütün mamulleri kullanmak,
 • Kan kanseri,
 • Farklı bir nedenden dolayı ortaya çıkan enfeksiyon rahatsızlıkları. Bunun nedeni ise: Vücut enfeksiyon kapma sırasında beyaz kan hücrelerini artırarak mücadeleye başlar. Kemik iliğine mesaj iletilir ve WBC artırılır. Bu durumda lökositte de artma meydana gelir.
 • Aşırı stres; bu durumu zihinsel stres de dahil olsa da en önemlisi fiziksel olanıdır. Egzersiz esnasında vücut hormonları üst seviyeye çıkarır ve bu da Lökositin artmasına sebep olur.
 • Gebelik,
 • Tütün mamulleri; Lökositte artışa neden olmasının sebebi tamamen oksijen ile alakalıdır. Tütün ürünleri tüketen kişilerde nefes darlığı, akciğer sorunları görülür. Vücut yeteri kadar oksijeni alamadığı için vücudunda savunmaya geçip WBC üretmesi gerekmektedir.
 • Vücudun darbeye maruz kalması veya yanık beyaz kan hücre değerlerinin yükselmesine sebep olabilir.

Gaitada Lökosit Nasıl Tedavi Edilir?

Gaitada Lökosit tedavisi hastalığın ne boyutta olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Kimi hastalarda bağırsakların büyük bir kısmında bu iltihaplanma görünür, kimisin de ise daha kısıtlı bir alanda rastlanmaktadır. Kalın bağırsaklar hastane ortamında incelenerek teşhise göre Lökosit tedavisi gerçekleşir.

Gaitada Lökosit tedavisi için en yaygın yöntem haplardır. Bazı safhalarda ise makattan ilaç tedavisi de Doktorlar tarafından uygun görülebilmektedir.  Hastalığın ileri aşamalarında ise damardan ilaç da verilerek tedavi gerçekleştirilir.

Lökosit tedavisinde bazen Kortikosteroid ilaçları verilir. Bu ilaçların 90 günden fazla kullanılması ciddi sorunlara neden olabilir. Doktorunuzun size önerdiğinden fazla ya da eksik ilaç kullanımı yan etkilere neden olur. Bu tür ilaçlar kontrolsüz şekilde kullanılırsa kişide; şeker hastalığı, ülser, kemik erimesi ve çeşitli iltihaplanmalar görülebilir.

Lökosit hastalığında erken teşhis yapılmadıysa ve uygun zamanda ağızdan ilaç tedavisine başlanmadıysa ameliyat gerekebilir. Midede delinme, bağırsaklarda yırtık gibi durumlarda acil müdahale gerekebilir.