Ferritin Yüksekliği Tedavisi Kapsamında Neler Yapılması Gerekmektedir?

Ferritin demir içeren bir kan hücresi proteinidir. Bir ferritin testi ile doktor kişi vücudunda ne kadar demiri depoladığını anlamaya yardımcı olur. Bu testler sayesinde sorunlara çözüm bulunur.

Ferritin Yüksekliği Tedavisi Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilir?

Kan içinden yapılacak olan ferritin testi ferritin miktarını ölçmeye yarar. Ferritin demir içeren bir kan hücresi proteinidir. Bir ferritin testi ile doktor kişi vücudunda ne kadar demiri depoladığını anlamaya yardımcı olur. Kan içinde bulunan ferritin seviyesi normalden düşük olduğu ortaya çıkarsa, vücutta bulunan demir depolarının düşük olduğunu ve demir eksikliğinin mevcut olduğunu gösterir. Bir ferritin testi normalden daha yüksek seviyeleri gösteriyorsa, vücutta aşırı düzeyde demir depolaması meydana gelen bir durumun olduğunu gösterebilir. Karaciğer hastalığı, romatoid artrit, diğer enflamatuvar durumlar veya hipertiroidizm de işaret edebilmektedir. Bazı kanser türleri kan içinde ferritin seviyeni yüksek olmasına da neden olduğu da ortaya çıkmaktadır.  Ferritin yüksekliği tedavisi kapsamında birçok ilaç kullanılabilir. Bu ilaçların kullanılmasını ferritin yüksek değerlerinin altında yatan sebebe göre değişir. Bu tarz tanılar uzman hekimler tarafından yapılacak olan test ve tahliller ile belirlenir. Bu test ve tahlil sonuçlarının hepsi beraber değerlendirilir ve yorumlanır. Bu sonuçlar dâhilinde gerekli olan tanı koyulur ve tedavi ile alakalı sürece başlanır.

Yüksek Ferritin Tedavisi Ve C Vitamini Takviyesi

Ferritin yüksek değerlere sahip olduğu zaman C vitamini takviyesi bitkisel olarak alınmalıdır. Birçok insanın kanında yüksek düzeyde ferritin varsa C vitaminden kaçınmaları söylense de bu oldukça yanlıştır. Doktorlar ve natüropatlar genelde yanlışlıkla yüksek ferritinli hastalara C vitamini içeren takviyeleri önlemek ister. C vitamini sağlıklı olmak için şarttır ve ferritin değerlerinin yükselmesine kesinlikle neden olmaz. Bu tarz bir durum meydana geldiğinde C vitamini mükemmel bir şekilde güvenlidir. Ferritin seviyeleri yüksek olmasına rağmen serum demir düzeyi normal olabilir. Demir doygunluk düzeyleri normal olan kişilerde, bu hemokromatozun genetik bozukluğundan kaynaklanır.  Serum ferritinin yalıtılmış olan yükselmeleri karaciğer inflamasyona işaret eder.  Bundan dolayı tedavi sürecinde karaciğer sağlığı ve karaciğer fonksiyonu iyileştirmek gerekir. Yapılacak olan tedavi kapsamında ferritin seviyelerinde yavaş yavaş düşüş başlar. Kırmızı et ve yumurta gibi demir içeren gıdaları tüketmeye deva etmek gerekir. Bu tedavi kapsamında taze meyve ve sebzeler yemek gerekir ama demirden zengin gıdaları yemeye devam etmek gerekmektedir. Beslenme tedavi kapsamında oldukça önemli olan bir adımdır. Çiğ meyveleri ve çiğ salataları diyette arttırın. Sebzeler ve diyetlerinizde mutlaka meyve suları hazırlamak gerekir. Karaciğer sorunlarını ortadan kaldırmak ve karaciğer fonksiyonlarını onarılmasını sağlamak adına tedavi yapılması gerekir. Özellikle anemi hastası olan kişilerde kan transfüzyonu için yüksek ferritin değerleri kan bağışı alabilir. Hemokromatozlu hastaların vitamini C takviyeleri ya da kırmızı etten kaçınmak gerekmez. Düzenli olarak bu besin takviyeleri alındığı zaman yüksek demir seviyeleri iyileşmeye başlar.

Yüksek Ferritinin En Yaygın Nedenleri

  • Sendrom X ve yağlı karaciğer yüksek insülin düzeyleri nedeniyle
  • Birçok çeşit karaciğer hastalığı
  • Diyabet
  • Şişmanlık
  • Kanser
  • Enfeksiyon
  • Aşırı inflamasyona sebep olan bağışıklık sistemi ile alakalı sorunlar
  • Aşırı düzeyde alkol tüketimi

Kan testleri ferritin değerlerinin çok yüksek (300 ila 1000 mcg / L arasında) olduğunu işaret ediyorsa vücutta fazla sayıda demir depolanıyorsa ve yukarıdaki nedenlerden bir veya birkaçına sahip olmak gerekir. Bu sorunların yaşanmasından kaynaklı olarak uzman hekimler hastasına detaylı şekilde test ve tahliller yapacaktır.