Ferritin Yüksekliği Nedir? Olması Gereken Değer Aralıkları Nedir?

Ferritin yüksekliğinin ne olduğunu pek duymamış olabilirsiniz ama aslında demir yüksekliği olarak da bilinmektedir. Ferritin değeri neyi ifade ederi, kadınlarda ve erkeklerde olması gereken değerler nelerdir?

Ferritin yüksekliği demir yüksekliği olarak tanımlanabilen bir değerdir. Kan değerleri arasında rastlanmasına karşın kemik iliği, iskelet kasları ve karaciğerde bulunmaktadır.

Ferritin Nedir? Ferritin Değeri Neyi Gösterir?

Ferritin yüksekliği nedir sorusu sıkça gündeme gelse de öncelikte ne olduğuna değinmek gerekiyor. Vücudumuzda çok sayıda mineral belili miktarlarda bulunmaktadır. En temel şekilde baktığımızda demir mineralinin vücudumuzda depolandığı protein olarak tanımlamamız mümkündür. Depolama işlevini bulunduğu karaciğer, dalak, kemik iliği ve iskelet kaslarında yapmaktadır. Kanda ise çok az miktarda rastlamak mümkündür. Ancak Ferritin yüksekliği doğrudan demir depolamasından ötürü demir eksikliğini tespit edebildiğimiz bir unsura dönüşür. Kanda Ferritin yüksekliği bazı sorular ve cevapları gündeme getirir. Çünkü bu proteinin yüksek dozajda demir ya da demir eksikliği gibi tanıları koymak için kullanıldığı bilinir. Standart olarak Ferritin normal değerleri göz önünde bulundurularak tüm test sonuçları izlenebilir.

Cinsiyet Olması Gereken Ferritin Değerleri
Kadınlarda 12-150 ng/mL
Erkeklerde 12-300 ng/mL

Yukarıda yer alan tabloda kadınların erkeklere nazaran çok daha düşük oranlara sahip olduğunu görüyoruz. Tüm kan değerleri ölçümlenirken ortaya çıkan sonuçlar kanda depolanan demir mineralini göz önüne serer. Düşük olması kadar yüksek olması da demir emilimini arttırır ve tehlikeli rahatsızlıklar için ciddi bir risk faktörü oluşturur.

Ferritin Yüksekliğinin Nedenleri

Ferritin yüksekliği neden olur diyen birçok kişiye rastlayabiliyoruz. Ferritin kaç çıkar ve hangi hastalıklara sebep olabilir diye merak edenlerin sayısı bir hayli fazla. Bu bağlamda yorgunluk hissi, karın ağrısı, göğüste sıkışma, cilt renginde koyulaşma, cinsel performansta düşüş ve kilo kaybı en önemli belirtilerdir.

Ferritin yüksekliği nedenleri bakımından aşağıdaki sebeplere dayandırılmaktadır.

 • Ameliyat Sonrası Yaşanan Komplikasyon
 • Alkol Tüketimi
 • Demir Oranı Yüksek Kan Nakli
 • Karaciğer Rahatsızlıkları
 • Kan Hastalıkları
 • Demir Mineralinin Fazla Alınması
 • Lösemi
 • İltihap ve Enfeksiyonlu Hastalıklar

Yukarıdaki birkaç sebebin birleşimiyle beraber demir emilimi vücudun büyük bölümünde aktif olacaktır. Haliyle Ferritin yüksekliği nedenleri dışında bunu tetikleyen çevresel faktörler göz önüne çıkacaktır.

 • Kırmızı et
 • Radyoaktif testlere maruz kalmak
 • Kan verme veya kan nakli
 • Yoğun spor programı
 • Adet Dönemi

Yukarıda belirtilen sebepler ise Ferritin değerinin yüksek çıkmasını sağlayan bazı yan etkenlerdir. Eğer bunları test öncesinde yaptınız veya yaşadıysanız kanda demir oranı yüksek çıkabilir. Nedenlerine ek olarak bu etkiler daha yüksek bir değere yol açabilir.

Ferritin Yüksekliğinin Tedavi Yöntemleri

Ferritin değeri neden yükselir veya bu değerin sağlığımıza ne gibi bir olumsuz yönü olabilir diyebilirsiniz. Basit bir deyişle aşırı demir minerali içeren yiyecekler tüketmek dahi buna sebep olabilir. Tam bu noktada Ferritin miktarının yüksekliği nedenleri bakımından önemsizleşiyor. Çünkü kanda sonuç yüksek çıkar ve demir fazlalığınız olduğunu öğrenirseniz anında tedavi seçeneklerine yoğunlaşırsınız.

Ferritin yüksekliği tedavisi aynı zamanda Demir fazlalığı tedavisi olarak lanse edilmektedir. Aslında net olarak belirgin ölçülerde yer alan tedavi biçimlerinden söz edemeyiz. Keza vücudunuz, sağlık durumunuz, yaşınız ve cinsiyetinize bağlı olarak kanda çıkan değerleriniz incelenmelidir.

Ardından ise yüksekliğin sebepleri tespit edilerek önlem alınmalıdır. Alacağınız önlemler doktorunuz tarafından yiyecek içecek programı ile başlar. Düzenli beslenme ile birlikte vitamin ve mineral alımı belirli referans aralıklarına iner. Ferritin değerinin yüksek çıkmasının nedenleri arasında yer alan bir hastalığın teşhisi var ise tedavi süreci başlatılır.