Ferritin Düşüklüğü Ne Anlama Gelir ve Bu Sorun Nelere Sebep Olur?

Ferritin insanların vücudunda bulunan tüm dokularda, özellikle de dalak, karaciğer, kemik iliği ve iskelet kasında bulunan demir kompleksidir. İnsan yaşaı için oldukça önemlidir.

Ferritin Düşüklüğü Nedir ve Neden Ortaya Çıkar?

Ferritin insan vücudundaki tüm dokularda, özellikle de dalak, karaciğer, kemik iliği ve iskelet kasında yer alan demir kompleksidir. Ferritin molekülleri, ağır, hafif zincirlerin 24 alt biriminden meydana gelir. Bu alt birimler kristalin ve demirin depolandığı bir boşluk etrafında bir kabuk oluşturmaktadır. Ferritinin hücresel birikimi, lizozomlar tarafından alınmakta olan agrega formlarını oluşturur. Ferritin lizozomal proteazlar tarafından bozulunca hemosiderin oluşturur. Ferritin değerinin belirlenmesi vücutta demir depolarını değerlendirmek adına kullanılacak olan en faydalı tek testtir. Bu protein hemoglobin sentezi için kullanılmayan intraselüler depolanan fazla demirden kaynaklanmaktadır. Plazma içinde bulunan ferritin değeri dokularda demir olarak depolanan toplam vücut demirini doğrudan yansıtmaktadır. Demir düşüklüğü serum ferritin, demir aşırı yükünde 1000 ug / mL’yi aşabilirken, genellikle 12 ng / mL’den düşük olarak karşımıza çıkar. ferritin düşüklüğü anemisi akut kan kaybı olan kişilerde ve bebeklerde daha düşük seviyelerdedir.  15-20ng / mL’den düşük bir ferritin değeri,  demir eksikliğinin varlığını teyit etmektedir.  Ferritin seviyeleri, karaciğer nekrozu, akut enflamatuvar durumlarında, akciğer, meme, pankreas ve karaciğer malign tümörleri ve  transfüzyon terapisi olan kişilerde demir depolamadan bağımsız olarak artmaktadır. Bu bozukluklar demir eksikliğinin maskelenmesini sağlar. Bu tarz bir durumda 30-50ng / mL’den daha düşük bir ferritin değeri demir eksikliğinin işareti olarak düşünülebilir.

Ferritin Eksikliği Nedenleri

Kan Kaybı

Vücutta bulunan açık oluştuğunda ya da bir iç kanama meydana geldiğinde kan kaybı demir eksikliği ile ferritin düşüklüğüne neden olur. Bu tarz kan kayıpları genelde travmatik şekilde gelişen kan kayıplarında, mide kanamaların ve adet kanamalarında meydana gelmektedir. Yani bunlar ferritin eksikliği nedenleri arasında yer alır. Bunlar dışında ferritin düşüklüğü nedenleri miyom, kolorektal kanser, peptik ülser, mesane tümörleri yer alır. Bu sorunlar zaman içinde kan kayıplarına neden olmaktadır. Uzun dönem içinde aspirin kullanmak ve iltihapları önlemek adına uzun süreli ilaçlar kullanmakta iç kanamalara neden olabilmektedir.

Demir Tüketiminde Oluşan Azalmalar

Özellikle diyetlerde düşük demir içeren beslenme tarzı, düzensiz beslenme, yetersiz şekilde beslenme, sigara ve alkol kullanımları da ferritin düşüklüğü neden olur. Gün içine alınan besinlerden 10 ila 20 mg arasında demir alınması uygun olacaktır. Demir eksiklikleri yaşandığı zaman süt ürünleri, süt, yumurta ve et tarzında ürünlerin tüketilmesi oldukça uygun olacaktır. Özellikle genç kişiler, hamile olan kadınlar ve kan kaybını fazlasıyla yaşayan kişiler daha çok demir alması gerekir.

Ferritin Düşüklüğü Nelere Sebep Olur?

Demir eksikliği anemisi; ferritin düşüklüğü meydana geldiğinde genelde konulan tanı demir eksikliği anemisidir. Yapılacak olan ölçüm ve testlerin sonucunda ortaya çıkar. Yapılan ölçümlerde değerler referans aralıklarının altındaysa sorun ortaya gelmiş demektir.

Sinir sistemi hastalıkları; kişilerde yorgunluk, halsizlik, nefes alıp verede zorluk, kronik yorgunluk, baş dönmesi bu sorunun en önemli belirtileri içinde yer alır.

İştahsızlık; ferritin düşüklüğü meydana geldiğinde hastada yeme istediği ile alakalı azalmalar meydana gelmeye başlar.

Kas ağrıları; ileri düzeyde meydana gelen demir eksikliklerinde hastalar bacak ağrıları ve göğüs ağrıları oluşmaya başlar.

Toprak yeme isteği; anormal durumlar meydana geldiğinde özellikle de çocuklar toprak, tebeşir ve çamur tarzında maddelere karşı aşırı düzeyde yeme isteği meydana gelir. Tıbbi anlamda bu duruma pika adı verilir. Demir ve ferritinin ile alakalı değerlerin normale dönmesi ile pika hastalığı da ortadan tamamen kalkar.