Ferritin Eksikliğinde Doğru Beslenme ve Tedavisi

Vücudumuzdaki kandaki her değer metabolizmamızın düzgün çalışması ve organlarımızın sağlıklı olabilmesi için ayrı öneme sahiptir. Bu değerler arasında en önemli olanlarından biri de ferritin değeridir.

Ferritin Eksikliği

Kan insan vücudunun temel taşları olan organizmaları barındıran en önemli yapı taşlarından biridir. Kanda bulunan organizmalar organlarımızın besin ve oksijen ihtiyacını karşılamak üzere görevlidir. Bu bileşenlerin eksikliği veya değerlerindeki yükseklik çeşitli hastalıkların teşhisi için test edilmektedir.

Kanda bulunan organizmalar arasında en önemli olanlarından biri de ferritin yani bir diğer adıyla demirdir. Kanda bulunan demir miktarı kas ve iskelet sistemi başta olmak üzere vücudumuzun bir çok alanı için hayati öneme sahiptir. 

Çeşitli besinlerden elde etmemiz gereken demir miktarı yeterince karşılanmadığında vücudumuzda çeşitli hastalıklar baş gösterecektir. Vücudun ferritin ihtiyacı besinlerden karşılanamıyorsa doktor gözetiminde demir takviyesi tedavisine başlanmalıdır. Ancak en sağlıklı olanı gerekli vitamin ve mineralleri besin yoluyla almaktır. Vucudumuzun ihtiyacı olan demir miktarı karşılanmadığında kas ve iskelet sistemi başta olmak üzere bir çok organın ve hücrelerin oksijen ihtiyacı karşılanamayacaktır. Bu sebeple sinir sistemi dahil bir çok sistem ciddi zararlar görebilir. Bu nedenle tam kan testiyle bu değerler kontrol edilmeli ve gerekli tedaviyi uygulamakta geç kalınmamalıdır. 

Demir Eksikliğinde Doğru Beslenme 

Kandaki demir miktarındaki düşüş kişinin yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik göstermektedir. Her yaşta ortaya çıkabileceği gibi yeni doğanlarda da görülme ihtimali vardır. Bu değerlerin düşüklüğü tespit edildiğinde gıda yoluyla tedavi mümkün görünüyorsa kesinlikle ilk olarak bu yönteme baş vurulmalıdır. Ancak değerleri hayati boyutta düşük olan hastalarda bu değerleri yaşamsal standartlara getirebilmek için ilaç ile tedaviye de baş vurulabilir.

Teşhisten sonra tedaviye geçilmeden önce dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta hastalığın altında yatan sebebin araştırılmasıdır. Çünkü vücutta demir emilimini engelleyecek bir reaksiyon veya hastalık varsa aynı zamanda bu sorun üzerine de tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Çünkü sebebi doğru tespit edilmeden uygulanacak bir takviye yalnızca geçici çözümler sunacaktır. Emilimi engelleyecek mide ve bağırsak hastalıkları veya çöl yak hastalığı gibi kronik hastalıklar tedavi edildiğinde demir takviyesi tedavisi istenilen sonucu verecektir.

Kandaki ferritin eksikliğinin sebebi eğer aşırı kan kaybına bağlıysa bu geçici bir durum olduğunu gösterir. Bu durumdaki hastalarda doğru beslenme programları uygulanarak kısa sürede kandaki ferritin değerleri yükseltilir. Bu hastalar doktorun tavsiye edeceği gıdalarla planlı bir beslenme programı yapmalı ve vücudun ihtiyacı olan değerlere ulaşana kadar tedaviyi aksatmamalıdırlar. Yiyeceklerden temin edebileceğimiz demir vücudumuzun ihtiyacını karşılayacaktır. Ancak bunun için doğru yiyecekleri tercih etmeliyiz. Yapılan araştırmalara göre bu tip hastaların sıklıkla tüketmesi gereken gıdalar; ıspanak, pancar, soya fasulyesi, elma, badem, armut, domates, patates, incir ve soya filizidir.

Kandaki Demir Miktarını Yükseltme Yolları

Kanda bulunan hemoglobin kana rengini vermek dışında oksijen taşımak gibi önemli bir göreve de sahiptir. Demir minerali bu açıdan hayati öneme sahiptir. Vücudumuzun bu ihtiyacı çeşitli besinlerden sağlanabilir. 

Bu minerali içeren besinleri mümkün olduğunca tüketmek bu ihtiyacı karşılıyor olsa da bu değerleri düşürebilecek zararlı alışkanlıklardan uzak durmakta fayda vardır. Çünkü sigara, alkol, çay ve kahve gibi şeyleri fazlaca tüketmek kandaki demir miktarını düşürmektedir. 

Eski zamanlarda doğal kaynak suları ve demirden yapılmış tencere ve tabaklar sayesinde insanların bu minerale olan ihtiyacı karşılanmaktaydı. Ancak günümüzde sular barajlarda ve arıtma tesislerinde geçirdikleri işlemler sonucunda bu değerleri kaybetmektedir. Bu nedenle günümüzde her yaşta demir eksikliği anemisi teşhisi koyulan hastaların sayısı oldukça artmıştır. Günümüzde bu ihtiyacı karşılamak için besinlerden karşılanamadığında ferritin takviyesine başvurulabilir.