Ferritin Düşüklüğü Neden Meydana Gelir ve Belirtileri Nelerdir?

Düşük ferritin sorununda kişide bu sorunun neden meydana geldiği ile alakalı olarak ek testler ve tahlillerinde yapılması gerekir. Bu sayede tedaviler ile alakalı planlamalar detaylı bir şekilde yapılır

Ferritin Eksikliği Nedir, Düşüklüğü Neden Meydana Gelir?

12 ila 30 ng/ ml’nin altında olan değerler kan içinde demir depolarının tükendiği anlamına gelir. ferritin düşüklüğü demir eksikliğine işaret eder. Ferritin eksikliği akut faz proteni, enfeksiyon, stres tarzında durumlarda belli düzeyde artabilmektedir. Bu durumlar genelde demir düşüklüğünün varlığına işaret ettiği için vücutta ferritin üretilmez. Anemi dışında düşük ferritin çölyak hastalığına, C vitamini eksikliğine ve Hipotiroidizm hastalıklarına da işaret eder.

Özellikle vejeterjan olan kişilerde demir düşüklüğünün oluşmasından kaynaklı olarak ferritin düşüklüğü meydana gelir. Normal değerlerden daha az sayımı ortaya çıkan ferritin eksikliği günlük alınması gereken demirin az tüketildiği anlamına gelir. Yukarıdaki bulunan detaylar dışında ferritin proteinin düşüklüğünün ortaya çıkmasının nedenleri arasında;

  • İç kana
  • Bağırsaktaki emilimlerin meydana gelmemesi
  • Aşırı düzeyde menstrüel kanama

Anemi olan bir hastada düşük kan demir seviyeleri ve düşük ferritin düzeyine sahip olunması mümkündür. Aneminin yanı sıra kronik hastalığı sorunu olan kişilerde düşük düzeyde kan demir seviyeleri de olabilmektedir. Normal veya yüksek ferritin değerleri de meydana gelebilmektedir. Ferritin düzeylerinin düşük ya da normal olup olmadığını belirlemek, uzmanlar yorumlama yapmalıdır. Ferritin normal referans aralıkları;

Erkekler:

ML başına 18- 270 ng/ ml ya da litre başına 18- 270 mcg/ l

Kadınlar:

18-160 ng / mL veya 18-160 mcg / L

Çocuk:

7-140 ng / mL veya 7-140 mcg / L

1 ila 5 aylık bebekler:

50-200 ng / mL veya 50-200 mcg / L

Yeni doğanlar:

25-200 ng / mL veya 25-200 mcg / L

Ferritin Eksikliği Belirtileri

Ferritin eksikliği olan kişilerde demir eksikliği anemisi ismi verilen hastalık genelde meydana gelir. Bu protein kişi vücudunda demir depolamaktan sorumlu bir protein çeşididir. Bir kişinin kanının içinde olağandışı düşük ferritin değeri mevcutsa kan içindeki demir seviyesinin düşük olması oldukça normaldir. Yapılan araştırmalara göre kadınların yaklaşık yüzde 20’lik kısmında ve erkeklerin yüzde 3’lük kısmında yetersiz demir seviyesi mevcuttur. Demir eksikliği anemisi sorunu taklit etmekte olan ferritin eksikliği belirtileri konusunda kişilerin uzman hekime başvurması gerekir. Belirtileri içinde;

Zayıflık ve Yorgunluk

Kan içinde ferritin ve demir değerlerinin yetersiz düzeyde olması vücudun kırmızı kan hücreleri üretme kabiliyetlerini sınırlamaktadır. Özellikle çocuk sağlığı uzmanları oksijeni hücrelere, organlara ve dokulara götürürken kırmızı kan hücrelerinin önemli düzeyde rol oynadığını açıklamıştır. Kişilerin vücutları bu bileşenler sayesinde yeterli miktarda oksijen almazsa kişilerin normal ve günlük fiziksel aktivitelerini sürdürmek için gereken enerjiyi üretemezler. Sonuç itibariyle ferritin eksikliği yaşayan kişilerde artmış güçsüzlük ve yorgunluk yaşayabilmektedir. Okulda ya da işyerinde konsantrasyonun azalmasına da sebep olur.

Baş Ağrısı, Baş Dönmesi ve Solunum Zorlukları

Düşük değerler ve demir seviyeleri etki altında kalan kişilerde solunum zorluklarına sebep olabilmektedir. Nefes darlığının yanında ferritin eksikliklerinde baş dönmesi ve baş ağrısı semptomlarına neden olabilmektedir.  Baş dönmesi sorunu genelde bir kişi durmaya ya da oturmaya çabaladığında sık şekilde gözlemlenir.

Soluk Cilt, Kalın Cilt

Bu proteinin kişi vücudunda eksikliğinin yaşanmasından kaynaklı olarak ciltte sorunlar meydana gelir. Çünkü kırmızı kan hücreleri kişilerin cildine pembe parıltıyı vermektedir.  Düşük ferritin sayılarına sahip olan kişilerde kırmızı kan hücreleri seviyelerine de bakılır. Bunlarda da düşüklük meydana geleceği için sorun yaşanmaktadır. Sorun yaratan bu durum sonucunda soluk bir cilt ortaya çıkar. Demir eksikliği ve düşük ferritin sebebi ile ekstremitelere kötü kan akışı sağlanır, insanlarda sık şekilde soğuk eller veya ayaklar gözlemlenir. Ayrıca bu sorundan kaynaklı olarak kolay şekilde kırılan, çatlayan ya da parçalanabilen kırılgan tırnak sıkıntıları ortaya çıkar. Hem görüntü açısından hem de psikolojik açıdan insanların etkilenmesine neden olur.

Diğer Belirtiler

İştahsızlık, İrritabilite

Ferritinde meydana gelen düşüşlerin belirtileri içinde azalan bir iştah ya da ağız kuruluğu oluşabilir. Yorgunluk durumu, halsizlik sorunu ya da baş ağrısı eşliğinde azaltılan besin alımları, bu duruma düşen kişilerin ani bir şekilde asabi ya da huysuz olmasına sebep olabilir. Vücutta bulunan ferritin ve demir değerleri normal değerlerine dönmezse bu durum ruh halinde değişikliklere neden olmaya devam edebilir. Hatta hastalarda bu durum daha da kötüleşebilir.

Yeme Bozukluğu

Ferritin veya demir eksikliği sorunu yaşayan kişilerde yeme bozukluğu ile alakalı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorun genelde düşüklüğe neden olan sorunların tedavi edilmesi ile ortadan kalkar ve tamamen kaybolur. Zaten yapılan testler sonucunda düşük ferrritin değerlerinin ortaya çıkması sonucunda uzman hekimler altında yatan nedenleri araştırmak ister. Bu nedenleri belirlemek adına ek testler istenir. Çıkan test sonuçlarının hepsi beraber yorumlanır ve bu şekilde tanı koyulur. Tedavi ise kişilerin genel sağlık durumları ve hastalıkları baz alınarak planlanmaktadır.