Ferrittin Eksikliğinin Saçlara Etkileri ve Tedavisi

Kan tahlillerinde çıkan değerlerin eksiklikleri çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Bunlardan biride kandaki ferrittin değerleridir. Demir eksikliği olarak da bilinen bu değerlerin düşüklüğü saç dökülmesine sebep olur mu?

Ferrittin Düşüklüğü


Ferritin

Kandaki bileşenlerin her biri vücudumuzda farklı alanları beslemek ve çalıştırmak üzerine belirli görevler üstlenirler. Bu değerler arasında vücudun temel taşlarından biri de demir bileşenidir. Tıp dilinde ferrittin olarak tabir edilen bu değer vücudun demir ihtiyacını karşılar. Ancak çeşitli sebeplere bağlı olarak bu değerler zaman zaman düşük çıkabilir. 

Tam kan sayımıyla kendini gösteren bu değerler hastaların yaşamsal kalitesini etkilemektedir. Ferrittin düşüklüğü halk arasında demir eksikliği veya demir anemisi olarak bilinir. Yapılan kan testleriyle bu değerlerin ölçülmesi mümkündür.

Her yaşta ortaya çıkabilecek olan demir eksikliği anemisinin insan vücuduna bir çok olumsuz etkisi vardır. Ancak zamanında teşhis edildiğinde durum kontrol altına alınabilir ve hastanın yaşam kalitesi doğru tedaviyle yükseltilebilir. Demir eksikliğinin vücudun neredeyse her fonksiyonuna zararı vardır. Bu nedenle belirtileri taşıdığını düşünen hastaların zaman kaybetmeden gerekli tetkikleri yaptırıp doktor kontrolünde tedaviye başlaması gerekir. Yapılacak tam kan sayımıyla bu rahatsızlığın teşhisi oldukça basittir. Tedavi süreci ise demir takviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Demir Eksikliğinin Belirtileri ve Olması Gereken Değerleri

Kandaki ferrittin eksikliği her yaşta ortaya çıkabileceği gibi yanlış beslenme sebebiyle genellikle yetişkinlerde görülür. Ancak yapılan tahliller ışığında kolayca teşhis edilebilir ve ilaçla tedavisi mümkündür. Ancak bir çok hasta belirtileri yoğun yaşamsal faaliyetleri ile ilişkilendirerek hekime başvurmakta gecikebilir. Çünkü ferrittin eksikliğinin belirtileri bir çok hastalıkla benzerlik gösterebilir. Bu nedenle hastalar ortaya çıkan belirtileri hafife alabilmektedir.

Bu değerler hekimin şüphelenmesi sonucunda tam kan sayımı yapılarak kontrol edilebilmektedir. Kanda ferritin miktarı yaşa ve cinsiyete bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bu nedenle sonuçlar değerlendirilirken hastanın yaşı baz alınmalı ve bu sonuca göre teşhis koyulmalıdır. 

Sağlıklı bireylerde karşılaşılması gereken ideal ferritin değerleri aşağıda verilmiştir. 

Kandaki ferritin değerlerinin düşüklüğü bir çok sebeple ortaya çıkabilir. Eksik ve düzensiz beslenme en sık rastlanan sebepler arasındadır. Ancak Bu değerlerin düşüklüğü aynı zamanda bir çok hastalığında belirtisi olabilir. Mide ve bağırsak hastalıklarına bağlı olarak da bu değerlerde düşüş gözlenebilir. Ayrıca aşırı adet kanaması, karaciğer rahatsızlıkları, aşırı alkol tüketimi ve bağırsak yolu hastalıkları da kandaki bu değerlerin düşüşüne sebep olan etkenler arasındadır. Sebeplerin yanı sıra belirtileri oldukça çeşitlidir. Unutkanlık, halsizlik gibi elirtilerin yanı sıra en sık görülen belirtilerden biri de saç dökülmesidir. Genellikle hastalar bu dökülmenin strese bağlı olduğunu düşünebilmektedir. Ancak demir eksikliği sorunu yaşayan neredeyse her hastada saç dökülmesi gözlenmektedir.  

Demir Eksikliği Sonucu Saç dökülmesi ve Tedavisi

Vücuttaki demirin bir çok görevi bulunmaktadır. Ancak bu görevler arasında en hayati olanı kan hücrelerine oksijen taşımak ve kas hücrelerini beslemektir. Bu değerlerin kandaki düşüşü kas ve iskelet sistemine zarar verdiği gibi organların oksijen miktarının yeterince karşılanmamasından dolayı tüm organlara da hasar vermektedir. 

Demir eksikliği sonucu ortaya çıkan belirtilerden biri de saç dökülmesindeki gözle görülür artıştır. Saç dökülmesi vücuttaki keratin eksikliğinden kaynaklanabileceği gibi ferritin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Bu nedenle sebebi anlaşılamayan saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya olan hastaların tam kan sayımı yaptırarak ferritin değerlerini kontrol ettirmeleri önemlidir. 

Genellikle vücudun demir ihtiyacını karşılamayacak diyetler yapan hastalarda hücre beslenmesi tam olarak sağlanamadığı için saç dökülmesi ortaya çıkmaktadır. Özellikle menapoz dönemindeki kadınların karşılaştığı saç dökülmesi probleminin büyük ölçüde demir eksikliğinden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu hastalara doktor gözetiminde demir takviyesi tedavisi uygulanmalıdır.