Ferritin Düşüklüğü Neden Ortaya Çıkar ve Nelere Sebep Olmaktadır?

Ferritin eksikliği meydana geldiği zaman birçok sorunda ortaya çıkar. Ortaya çıkan belirtiler neticesinde mutlaka uzman ile görüşmek gerekir. Bu detaylar doğrultusunda uzman hastasına yardımcı olur.

Ferritin Düşüklüğü Değerleri Nelerdir?

FERRİTİN TESTİ

Ferritin düşüklüğü birçok kişide meydana gelen demir eksikliği sorunudur. Demir eksikliği sorunun saptamasının zorluğu birçok hastalığın şikâyetinin diğer hastalıklara işaret etmesi, yani başka bir deyişle spesifik olmamasıdır. Ferritin düşüklüğü sorunundan şüpheleniyorsanız, doktorlar teşhisin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile basit bir kan testi uygulaması isteyecektir. Kan içindeki değerler ferritin düşük değerini belirler. Ferritin demir depolayan bir protein türüdür. Vücutta iltihap bulunmadıkça, sonuç genelde çok güvenilirdir. Enflamasyonun varlığı, CRP değerinin (C-reaktif proteinin değeri) belirlendiği, basit bir laboratuvar testi ile ortaya çıkartılır. Aşağıda bulunan tabloda ferritin değerinin nasıl yorumlanacağı da detaylı şekilde açıklanmıştır.

Ferritin değeri (μg / l) Demir Depoları
> 50 Yeterli değer
30 ila 50 Düşük (demir eksikliği olası işaretleri)
15 ila 29 Çok düşük
<15 Boş anlamına gelir.

Ferritin düşüklüğü belirtileri değerlerin düşmesi ile oldukça fazla düzeyde ortaya çıkmaya başlar. Bazı kişilerde ise bu belirtiler ortaya çıkmayabilir. Yapılacak olan test ile eksikliği ile alakalı detaylar ortaya çıkar. Bu sorunun tedavi edilmesi için uzman hekimler gerekli olan süreci planlar ve bu plana uyulması gerekir.

Ferritin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Yorgunluk

Ferritin düşüklüğü belirtileri içinde en yaygın şekilde gözlemlenen sorun halsizlik durumudur. Bu belirtileri kan kaybıyla, kan kaybı olmadan da demir eksikliği ile ortaya çıkar. Yapılan bir çalışmaya göre demir eksikliği yaşanan kadınlarda demir çıkışının çoğunlukla adet kanamasından kaynaklandığı ortaya çıkmıştır.

Azalan Güç Durumu ve Verimlilik

Ferritin düşük değerlerinden kaynaklı olarak demir eksikliği meydana gelir. Demir eksikliği fiziksel aktiviteleri etkiler. Enerji verimliliği, dayanıklılık ve verimlilik konusunda düşüş yapar.  Ayrıca kilo konusunda ise aşırı düzeyde kayıplar yaşanır. Bundan kaynaklı olarak halsizlikler başlar.

Ruhsal Sorunlar

Özellikle çocuklarda şiddetli şekilde meydana gelen demir eksikliği büyüme konusunda geriliğe ve merkezi sinir sistemlerinde gelişme bozukluklarına sebep olur. Yetişkin kişilerde ferritin düşüklüğü değeri  konsantrasyon bozuklukları ile psikolojik problemler ile kendini gösterir. Örneğin;  Depresif duygu durumlarına yol açar. Dikkat sorunu, öğrenme bozuklukları, hafıza kayıpları, kanıtlanmış olan ferritin düşüklüğü değerine bağlıdır.

Saç Dökülmesi

Ferritin düşük değeri özellikle saç dökülmesi ile yakından alakalıdır. 5.000’in üstünde kadının üzerinde yapılan çalışmalarda bu sorunun meydana geldiğini kanıtlamıştır. Ferritin düşük değeri ile alakalı tedavi yapılası sorunun ortadan kalkmasına olanak sağlar.

Diğer Sorunlar

Huzursuz Bacak Sendromu (Huzursuz Bacaklar)

Yapılan son araştırmalara göre ferritin eksiliği ile alakalı sorunların huzursuz bacak sendromu (RLS) ile bağlantısı olduğunu ortaya çıkartmıştır. RLS istemsiz hareketleri olan bacaklarda hoş olmayan duygusal rahatsızlıklarla karakterize olmaktadır. Ortaya çıkan belirtileri çoğunlukla dinlenme ve hareketle iyileşme şeklinde gerçekleşmektedir. Neler yapılacağı konusunda uzmanları dinlemek ve söylediklerini yapmak gerekir.

Sınırlı Isı Hissiyatı

Demir eksikliği yaşayan kişilerde soğuk toleransları bulunur.  Aslında demir eksikliği sıcaklık düzenleme mekanizmasına zarar vermektedir.

Kan Eksikliği / Anemi

Demir değerlerinde bulunan düşüklük anemi ile alakalı hastalıklardan kaynaklık olarak ortaya çıkabilmektedir. Anemi sorununda meydana gelen belirtiler bu süreç içinde gözlemlenir. Bacaklarda sorunlar, çarpıntı, nefes darlığı, ciltte soluk bir görüntü ortaya çıkacaktır. Cilt ve mukozada meydana gelecek olan zedelenmeler demir eksikliğinden kaynaklanır.  İnsanların vücudunda meydana gelen bu sıkıntılarda uzmanın altta yatan nedenleri belirlemesi gerekir. Bunun belirlenmesinden sonra gerekli olan tedavi ile alakalı planlama sürecine geçilir ve neler yapılması gerektiği konusunda detaylı şekilde uzman ile görüşülür.