Eritrosit Yüksekliği Hangi Sebeplerden Kaynaklı Ortaya Çıkar?

Eritrosit değerlerinin idrarda ya da kanda analiz edilmesine Rbc testi adı da verilmektedir. Bu test farklı testler ile yorumlandığında hastalıkların teşhis edilmesi adına fayda sağlar.

Eritrosit Yüksekliği Nedir, Neden Ortaya Çıkar?

Eritrosit değerlerine bakmak birçok hastalığın tanı koyulmasında yardımcı olur. Tek başına bir hastalığın anlaşılmasına olanak sağlamaz ama farklı testler ile yorumlandığında bu anlamda fayda sağlar. Bu nedenle doktorların standart programının bir parçası olup, kan alımı yapılır ve laboratuvarda analiz edilir. Eritrosit değerlerinin idrarda ya da kanda analiz edilmesine Rbc testi adı da verilir. Rbc hgb hct yüksekliği ve rbc yüksek değerleri mikrolitreden (μl) bir sıvı miktarı ile ölçülmektedir. Bir mikrolitrelik, bir mililitrenin binde biridir. Yani bir damla kan içinde yaklaşık bir mikrolitrelik bulunmaktadır. Normal eritrosit değerleri,

Kadınlarda

4.1 – Mikroliter kan başına 5.1 milyon (milyon / μl)

Erkeklerde

4.5 – Mikroliter kan başına 5,9 milyon (milyon / μl)

Değerler 5,1 milyon / μl (kadınlar) ya da 5,9 milyon / μl (erkekler) üstünde ise, eritrosit sayısı oldukça yüksektir. Rbc yüksekliği hemogram ile yakından ilişkili de olabilir. Bu durum kan hücrelerinin ve kan plazmasının dağılımını da açıklar. Rbc yüksekliği yani az miktarda sulu kan plazması kan içinde daha yoğun şekilde olur, kan damarlarında sürtünme artar, sonuç itibariyle kalp daha ağır kan pompalar. Bunlara ek olarak kanda pıhtılaşma, tromboz, inme, enfeksiyon riski de artar.

Rbc Yüksekliği Nedenleri

Rbc yüksek değerlerin belli başlı birçok nedeni bulunur. Bu nedenler arasında;

 • Çevrede oksijenin yetersizliği, özellikle yüksek dağlarda yaşayan kişilerde sık şekilde gözlemlenir.
 • Hastalıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkan oksijen yetersizlikleri, böbrek yetmezliği ya da akciğer aktivitesinin azalması buna örnek olarak verilebilir.
 • Kemik iliği ile alakalı hastalıklar
 • Sorunlu hemoglobin
 • Doping alımı

Vücut oksijen yetersizliğini daha yüksek sayıda eritrosit ile telafi etmeye çalışır. İnsan vücudunda bulunan böbrekler eritropoietin hormonu üretmekten ve bunu kan içine salmaktan sorumlu organlardır. Bu sayede kırmızı kemik iliğini yeni eritrosit oluşturması da sağlanır. Ciddi düzeyde meydana gelen yanıklar, kusma ve ishaller vücutta büyük sıvı kayıpları meydana getirir. Bunu telafi etmek adına su kandan vücut organlarına salınmaya başlar ve bundan kaynaklı olarak kandaki eritrositlerin yüzdesi artmaya başlar. Eritrositlerin yükselmesinden kaynaklı olarak belli başlı sorunlar meydana gelir.

Rbc Yüksekliği Belirtileri

Kan içinde bulunan çok fazla eritrosit kan ile birlikte kalınlaşır. Yapışkan kanın sürtünmesinden kaynaklı olarak kalp daha yoğun bir şekilde kan pompalar ve fazlasıyla yorulur. Rbc yüksekliği olduğu zaman vücutta belli başlı değişimler meydana gelir. Bunlar;

 • Tüm foliküller semptomlar ile birlikte kan basıncında ( hipertansiyon ) bir yükselme olur.
 • Dolaşım bozukluklarındaki risk artar.
 • Artan tromboz riskinden kaynaklı olarak (kan pıhtıları ile kan damarlarının tıkanması) inme veya kalp krizi riski artmaya başlar.

Hastanın algılayabileceği semptomları:

 • Baş ağrılarının artması
 • Küçük alanlarda nefes darlığı
 • Kalp krampları
 • Santral sinir sisteminin kan akışının azalması

Eritrosit yüksekliği meydana geldiğinde belirtiler birçok kişide ortaya çıkmaz. Genelde bu değerler yapılacak olan tam kan sayımı testleri ile ortaya çıkar. Yukarıda bulunan belirtileri sık şekilde yaşamaya başlayan kişilerin mutlaka uzman hekim ile görüşmesi gerekir. Uzman hekim fiziki muayene sonrasında gerekli testlerin yapılmasını ister. Sonuçlarında mutlaka uzman hekim tarafından yorumlanması gerekir. Bu test sonuçlarının değerleri farklı testler ile beraber yorumlanır. Çıkan tanı neticesinde gerekli tedavi kişiye göre planlanır.

Tedavi Süreci

Eritrositlerin sayısı retikülositler ile oldukça yakından ilişkilidir. Bunlar daha olgunluk evresine gelmemiş olan genç eritrosit öncülleridir. Eritrositlerin sayıları çok yüksek düzeyde olursa ama çok az düzeyde retikülosit ölçümü yapılırsa kan dolaşımının devam ettiğine işaret eder. Bu tarz bir sorunda ilaç ile alakalı bir tedaviye gerek yoktur. Kan içindeki eritrosit sayısını azaltmanın farklı yolları bulunur. Örneğin:

 • Nedenleri ortadan kaldıracak ilaçlar
 • İnfüzyon ya da kan sulandırması için ilaçlar

Eritrosit sayısının yüksek olarak ortaya çıkması doğal olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle en kötü ihtimali düşünerek korkmaya gerek yoktur. Bir uzman doktora gitmek be onunla konuşmak faydalı olacaktır. Uzman hekim konu ile alakalı tüm detayları dikkate alır ve gerekirse tedavi ile alakalı planlama yapar.