CRP Değerlerinde Meydana Gelen Yüksek Değerler Neyi İfade Eder?

Crp yüksekliği belli başlı iltihaplanmalardan, kalp ve damar sorunlarından kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Tek başına bir hastalığın tanısına olanak sağlamayan bu değerler konusunda araştırma yapılmalıdır.

CRP Yüksekliği Tehlikeli mi ve İnsanı Nasıl Etkiler?

Sağlıklı şekilde yaşamını sürdüren bir kişide crp değerleri oldukça düşüktür. Hatta bu protein neredeyse yok denecek kadar azdır. Crp değerlerinde yaş ve cinsiyet açısından çok fark bulunmaz. Çocuklar, erkekler ve kadınlarda aynı düzeydedir. Yalnızca yeni doğan bebeklerde bu düzeyler geçerli değildir. Yeni doğan bebeklerde 5 mg / l`ye kadar proteininin 12 mg / l`ine kadar çıkmasına izin verilir. Doktorlar yeni doğmuş bir bebekte bakteri enfeksiyonunun proteinde keskin bir artış sağlayamayacağına dikkat çekmektedir. Yeni doğanlar da 12 mg / l`ye kadar crp yüksekliği yaşanırsa antibiyotik tedavisi başlar. Dokuların normal yapılarından enfeksiyon ya da yıkıma sebep olan iltihaplanma meydana gelirse ve patolojik durum söz konusu olduğunda C-Reaktifler proteinini tanımlamak için bir laboratuvar testi yapılması gerekir. crp yüksekliği tanımlamak adına aşağıdaki durumlarda da uygulama yapılır.

  • Çeşitli inflamatuvar süreçlerin takip edilmesi ve akut dönemlerinde
  • Kronik inflamatuar hastalıkların aktif hale gelmesinde
  • Viral ve bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlarda
  • Vücudun alerjik reaksiyonlar göstermesinde
  • Romatizma aktif fazın oluşmasında
  • Miyokard enfarktüsü durumunda da yapılmaktadır.

Crp yüksekliği ve bu analizlerin tanısal anlamdaki seviyelerini daha net gözlemlemek adına akut protein yapılarının ne olduğunu anlamak, kanında görünümlerinin nedenlerini bilmek ve farklı testlerde yapmak gerekir.

Crp Yüksekliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Crp yüksekliği genel olarak neden kaynaklandığına göre değişkenlik göstermektedir. Genelde insan vücudundaki herhangi bir enflamasyon veya enfeksiyona yanıt olarak seviye yükselebilir. Görünüm inflamasyonun altında yatan nedenden kaynaklı olarak da değişmektedir. Daha spesifik olarak kardiyovasküler hastalık için bir risk değerlendirme aracı olarak kullanılır. Ayrıca yüksek tansiyondan kaynaklı da değerlerde değişimler meydana gelebilir. Yetişkin kişilerin tamamı için crp seviyesinin kontrol edilmesi önerilmemektedir. Bazı uzmanlar protein crp düzeyini kolesterol düzeyi ile birlikte rutin olarak kontrol etmeyi önermektedir. Yüksek bir C-reaktif protein seviyesine özgü belirti ya da sorun ortaya çıkmayabilir. Çünkü bu belirtiler crp yüksekliğinin neden kaynaklandığına göre değişebilmektedir. Belirtiler ya da semptomlar CRP düzeyinin yükselmesine sebep olan altta yatan inflamatuvar duruma bağlı olarak da fazlasıyla değişebilir. Bundan dolayı net bir belirti söylenemez.

Yüksek C-reaktif protein (CRP) Tedavisi Nedir?

Crp yüksekliği nedeninin araştırılması yapılmadan ve neden kaynaklandığı belirlenmeden tedavisi yapılamaz. Altta yatan neden, riskleri ve tedavi için uygun koşullarının belirlenmesi şarttır. Kalp ve damar ile alakalı sorunlardan kaynaklı olarak crp yüksekliği yaşanıyorsa genelde düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve tütün uzak durulması öncelikli olarak uzman tarafından tavsiye edilir. Diyet ve dengeli beslenme ile belli bir seviyeye getirilen değerlerden sonra kolesterol yüksekse bunu düşürücü ilaçlar, kalp ve damar ile alakalı ilaçların kullanımı verilebilir. Özellikle sttain özelliği bulunan ilaçların kullanılması kolesterolün düşürülmesinde fayda sağlar. CRP`nin değerinin düşürülmesi için kolesterol profilinde belirgin bir düzelme olmadan bile statin ilaçlarının düzenli kullanımı ile görülebilmektedir. Aspirin tedavisine başlanmada özellikle bilinmekte olan kardiyovasküler hastalığı bulunan kişilerde CRP düzeyinin azaltılması gerekir. Bilinmekte olan kardiyovasküler hastalığı bulunmayan ya da bu hastalık adına önemli risk faktörleri bulunmayan kişilerde aspirin kullanımı genellikle tavsiye edilmemektedir. Diyabetik olan belli başlı ilaçların diyabet hastalığı olmayan kişilerde de crp yüksekliği konusunda fayda sağladığı uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Tedavisi kapsamında altta yatan hastalık ve yüksekliğine neden olan sorunlar oldukça önemlidir. Bu sorunların detaylı bir şekilde incelenmesi ve belirlenmesi gerekir. Ayrıca tedavi işlemleri kişiden kişiye ve kişilerin genel sağlık durumlarına göre farklılıklar gösterebilir. Bunun için yapılacak olan tedavilerde uzman hekimlere güvenilmelidir. Uzman hekimlerin tedavi için önerdiği diyet, egzersiz ve beslenme düzeninin kesinlikle dışına çıkılmaması gerekir. İlaçlarında ise düzenli, saatinde ve aksatılmadan kullanılması sağlık açısından önemli bir detaydır. Sağlıklı olan kişilerde zaten crp değerleri oldukça düşüktür. Düşük olan değerler belli referans aralıkları dahilinde uzman hekimler tarafından kabul edilir. Bu referans aralıkları dışına çıkan düşük değerlerde uzman hekimler farklı testler ile birlikte sorunun neden kaynaklandığını detaylı şekilde araştırmak ister. Düşük değerlerde kendi başına bir soruna işaret etmez. Mutlaka farklı testler ile birlikte değerlendirme yapılır.