Kanser Hastalarında CRP Değerleri, CRP Yükselme Nedenleri

kanser hastalarında CRP yükselmesi kanserin ilerlemesine neden olduğu gibi sağlıklı kişilerdeki CRP yüksekliği de kansere neden olabilmektedir.

Kanser Hastalarında CRP Değerleri, CRP Yükselme Nedenleri

Kanser kişilerdeki bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen durumlardan biri olduğu gibi vücudu iltihaplanmalara ve enfeksiyonlara da açık hale getirmektedir. Bunula birlikte vücutta artan iltihap da kansere neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalara bakıldığında kanser hastalarının %25’lik bölümü vücudunda biriken iltihaplar nedeniyle kansere yakalanmışlardır. Ayrıca kanser tedavilerinde uygulanan çeşitli yöntemler nedeniyle de vücuttaki iltihap miktarı artabilmektedir.

CRP vücutta iltihap olup olmadığını ve vücuttaki iltihap yoğunluğunu gösteren teste verilen isimdir. Vücuda çeşitli yollardan giren virüs, bakteri, mantar gibi zararlı antijenlerin zamanla bulundukları bölgede iltihaplanmaya neden olması ile birlikte CRP miktarı da artmaktadır.

Kanserli hastalarda kanser tedavisi sırasında eğer hastada iltihaplanma var ise bu durum kanserin daha da kötüleşmesine neden olduğu gibi kişinin can kaybı ile de sonuçlanabilmektedir.

CRP değerlerinin yüksek olması kişilerde halsizlik ve yorgun olma haline neden olduğu gibi bu belirtiler kanserinde belirtileri arasında olduğundan dolayı genellikle CRP yüksekliğine dikkat edilmemektedir. CRP tahlillerinin yorumlanması sonucu çeşitli iltihaplanmaların bir süre sonra kansere çevirerek daha yoğun bir enfeksiyon halini aldığı görülmektedir.

Kanser ve Yüksek CRP Değerleri

İster kanser hastası olsun ister sağlıklı bir insan olsun insan vücudunda iltihap olması CRP testi ile ortaya çıkmaktadır. Bir süre sonra CRP değeri artışına bağlı olarak kişilerin vücutlarının çeşitli bölgelerinde hastalıklar meydana gelebilmektedir. Sağlıklı bir kişide yüksek çıkan değerler gerekli müdahaleler yapılmadığında ve ya erken tanı dönemi geçtiğinde şu tür kanser çeşitlerine dönüşebilmektedir:

CRP Değerinin Yükselmesine Neden Olan Durumlar

CRP Değeri Yükseldiğinde Görülebilen Kanser Türleri

Epstein Barr virüsü

Boğaz Kanseri

Safra Kesesi (Yolları) İltihabı

Safra Kesesi (Yolları) Kanseri

Hepatit B- Hepatit C

Karaciğer Kanseri

Cilt İltihaplanması

Cilt Kanseri

Yemek Borusu İltihabı

Yemek Borusu Kanseri

HPV Enfeksiyonu

Boğaz ve Rahim Ağzı Kanseri

Bağırsak İltihabı

Bağırsak Kanseri

Akciğer İltihabı

Akciğer Kanseri

Yapılan araştırmalar kanser hastalarında CRP değerinin 3 mg/L ve üzeri olması durumunda tehlikeye neden olduğunu ve hastalığın daha hızlı bir şekilde ilerlemesinin önüne geçilemediğini göstermiştir.

Yani kanser hastalarının CRP değeri düşük olan ve CRP değeri yüksek olan hastalar şeklinde ayrıldığında yüksek değerlere sahip olan hastaların ölüm oranlarının daha fazla olduğu ve yaşam sürelerinin de kısaldığı görülmüştür.

Sağlıklı insanlarda CRP yüksekliği kanser türlerinden birine yakalanmaya neden olmakla birlikte bazı kişilerde bu değer yüksek olsa bile kanser olmadıkları da gözlenmiştir. CRP değerinin sadece kanser öncesinde ve ya kanser tedavisi sırasında yüksek olması ile ilgili değil aynı zamanda kanserin son evrelerinde de yükseldiği bilinmektedir.

Kanserin son evrelerinde vücutta yer alan bağışıklık sisteminin işlevini yitirmesi ile birlikte iltihaplanmaların artması da muhtemel durumlardan biri olmaktadır. Kanserin son dönemlerinde CRP değeri yükselen kişilerde şu belirtiler görülmektedir:

  • Bilinç kaybı,
  • Şuursuz bir şekilde hareket etme,
  • Kendini kaybetme.

Kanser hastalığının yanı sıra kanser tanısı koyulmayan kişilerde de kanserin daha hızlı bir şekilde ilerlemesine neden olan CRP yüksekliğinde bu oranın düşürülmesi ve kanser tedavisinin doğru bir şekilde yapılması için çeşitli tedaviler uygulanabilmektedir.

Kanserde CRP Yüksekliği Nedenleri

Kanser hastalarında CRP yükselmesinin temel nedeni bağışık sisteminin zayıflamasından kaynaklanmaktadır.

Bağışıklık sistemini zayıflatan kanser türleri zaman içerisinde iltihaplanmalara neden olacağı gibi iltihaplanmaların ilerlemesini de önleyemez duruma gelmektedir. Aynı zamanda iltihaplanmalar kanser hastası olmayan kişilerinde vücutlarındaki organları etkileyerek zaman içerisinde hücrelerin işleyişini bozarak kansere neden olmaktadır.

Kanser hastalarının CRP değerinin yükselmesinin nedenlerinden biri de bu hastaların tedaviye yeterince önem vermemelerinden ve doğru tedavi yollarını izlememelerinden kaynaklanmaktadır. CRP değerleri kanser ilişkisi hastaların bakımlarına ve hastalığın dikkatli bir şekilde tedavi edilmesine göre değişmektedir.