CRP Yüksekliğinde Bitkisel Tedavi Nasıl Yapılması Gerekir?

Crp yüksekliği yani yüksek protein seviyesi kan testleriyle ortaya çıkar. Bu protein için kullanılacak olan bitkisel destekler kesinlikle düzenli ve aksatılmadan kullanılması gerekir.

CRP Yüksekliği Bitkisel Tedavisi Çözümleri

C-reaktif protein (CRP) insanın karaciğeri tarafından üretilen ve vücudundaki iltihaplanmanın oluşmasından sonra artan bir maddedir. Crp yüksekliği yani yüksek protein seviyesi kan testleriyle ortaya çıkar. Hastalık adına spesifik olmayan bir işaret olarak uzman tarafından düşünülür. Romatoid artrit, lupus ve vaskülit tarzında iltihaplanma özelliği taşıyan hastalıkların alevlenmesi sinyallerini verir. Kronik düşük seviyeli iç enflamasyon, kalp hastalıkları, bazı kanser türleri, Parkinson, Alzheimer ve ileri yaş hastalıkları da yüksek değerlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu konuda uzman olan doktorlar crp yüksekliği sorunu konusunda çözüm bulmak adına tedavi uygulaması yaparlar. Yüksekliğin belirlenmesi takip edilmesi kandaki değerler ile ortaya çıkar. Tedavisi için LDL kolesterolü düşürmek için kullanılacak olan ilaçlar ile aynı ilaçları CRP seviyelerini düşürmek adına uzman hekim tarafından reçete edebilirler. İlaç kullanımının yanında kilo vermek de önemli bir destek sağlayacaktır. Özellikle düzenli şekilde egzersiz yapmak hemen hemen her uzman tarafından tavsiye edilir. Yüksek C-reaktif protein seviyelerini düşürmek ve kalp rahatsızlığını azaltmak için gösterilen yaşam tarzı değişiklikleri (diyet, egzersiz, sigara içmeme, daha az alkol tüketme, kalp-sağlıklı bir diyet izleyerek) bu konuda en önemli detaylar arasında yer alır. Crp yüksekliği oluşan kişi düşürmek adına beslenmesine de dikkat etmelidir. Haftada bir somon veya sardalye ve iki veya üç porsiyon balık içeren anti-inflamatuar bir diyet uzman hekimler tarafından önerilebilir. Zencefil kullanımı da kalp sağlığı için çok önemlidir. Uzman hekim tavsiyesi ile gün içinde kullanılabilir. Sigarayı bırakmak, düzenli şekilde egzersizlere devam etmek ve beslenme konusunda dikkatli olmak tedavi kapsamında gereklidir.

Bitkisel Destekler

Yeşil Çay; yeşil çayın içinde var olan polifenol anti-oksidanları değerlerin düşmesi konusunda yardımcı olur. Özellik gün içinde demleme usulü bir fincan tüketilmesi gerekir.

C Vitamini; C vitamininin yüksek kan düzeylerini, enflamasyonu yaklaşık olarak  % 45 oranında düşürdüğünü göstermiştir. Düşürmektedir. crp yüksekliğine de iyi gelir. Yapılan tıbbi bir çalışma sonucunda C vitamini içinde bulunan antioksidan özellikler, serbest radikalleri savurur, bağışıklık sisteminde bulunan enflamasyonu ortadan kaldırır ya da azaltır.

E Vitamini; American Journal of Clinical Nutrition da geçmiş dönemlerde yapılan çalışmalar E vitaminin ko-enzim Q10 takviyesi ile beraber kullanıldığında kan içinde bulunan enflamasyon seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğünü ortaya çıkartmıştır.

Omega- 3; omega- 3 takviyelerinin insan vücudu üzerinde ve anti-enflamatuar bir etkisinin var olduğu ve kan akışını geliştirdiği ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı Omega- 3 içeren besinlerin düzenli tüketilmesi gerekir. 17 adet klinik çalışma sonucu yapılan analiz değerlendirmesinde 3 ila 4 ay boyunca devamlı omega-3 takviyesi alan kişilerde, iltihaplı eklem hastalıkları var olan kişilerde, eklem sertliği ve ağrısının azalttığı ortaya çıkmıştır. Bunların azaltılması da otomatik olarak crp yüksek değerlerinin azaltılması anlamına gelir. Eklemler var olan sorunlar değerin yükselmesinde büyük bir etkendir. Ayrıca Omega-3 balık, balık yağı, turp, keten tohumu, ceviz brokoli, nane, ton balığı gibi birçok besin içinde yer alır. Bunların düzenli bir şekilde tüketilmesi fayda sağlayacaktır. Düzenli tüketilmeyen besinler crp değerlerinin düşmesi adına fayda sağlamaz.

Kurutulmuş olan kiraz sapı ile ısırgan tohumu karışımı Crp’nin düşmesine olanak sağlamaktadır. İnsan vücudunda bulunan sedimantasyonu düşürmek adına her akşam düzenli şekilde karabaş çayı içmek gerekir. Sedimantasyon insan vücudunda bulunan romatizmal hastalıkların şikâyetlerin yükselmesine neden olur. İltihaplı enfeksiyonel sorunları değerlerin yükselmesine neden olur. Özellikle kanser tanısı olan kişilerde sedimantasyon yükselir. Karabaş otu bulamayan kişiler bunun yerine ebegümeci çayı da içebilir. Bu çayında düzenli şekilde içilmesi gerekmektedir. İçilecek olan çaylar ve bitkisel takviyeler her daim düzenli şekilde içilmelidir. Bu sayede fayda görmek mümkün hale gelir.