C- Reaktif Değerinin Yüksek Olmasının Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

C-reaktif değerlerinin yüksek düzeyde çıkması bazı hastalarklara işaret ediyor olabilir. Bu değerlerin farklı tahlil ve tetkikler ile değerlendirilmesi çok önemlidir.

CRP’nin Yüksek Olmasının Belirtileri Nelerdir?

Crp yüksekliği genellikle doktorlar arasında fikir ayrılıklarının yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun başlıca sebebi ise bazı hekimlerin crp seviyesindeki yükselmelerin inme ve kalp krizi riski olasılığına bağlı olarak aralarında bir kolerasyon olabileceğine inanıyor olmalarıdır. Yapılan çalışmalarda ortalama 15000 kişilik sağlığı yerinde olan yetişkin erkekler içerisinde yüksek crp seviyesinin ortalamanın yaklaşık üç katı fazlasında olduğu ve kalp krizi riski ile bağdaştığı tespit edilmiştir. Kadınlarda ise crp seviyesinde oluşan yüksekliğin koroner şartlara bağlı kolesterol seviyesiyle kıyaslandığında daha prediktif olduğu gözlenmiştir. Bu anlamda yüksek kolesterolün kalp krizi riskinde daha etken bir faktör olduğu hekimler tarafından benimsenmiştir. Bir kişinin inme ya da kalp krizi riskini değerlendirmek amacı ile crp testinin yanı sıra başka testlerde hekim tarafından sağlıklı teşhis konulabilmesi için istenmektedir. Ayrıca cerrahi operasyon sonrasında meydana gelebilecek enfeksiyonları teşhis etmek ve önlem almak amacı ile ya da inflamatuar rahatsızlıkların seyrini belirlemek için de crp testine başvurulabilir. Crp`nin yükselmesi durumunda kişi kendini son derece yorgun ve halsiz hissetmeye başlar bunun dışında her hangi bir problem yaşamasına sebep olmaz. Bu konuda sıkıntı yaşadığınızı ve sürekli yükseldiğini fark ettiğiniz takdirde derhal bir dahiliye hekimine gidip gerekli testlerin yapılarak durumun tespit edilmesini ve gerekli tedavinin uygulamaya başlanmasını sağlayabilirsiniz.

CRP Yüksekliği: Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yüksek crp oranının sebep olduğu iltihaplanmaların önüne geçebilmek için ızgara, közleme ve kızartma gibi yemeklerin kömür gibi toksik yöntemler uygulanarak pişirilmemesi gerekmektedir. Özellikle hazır gıda içeriğinde barındırdığı trans yağ nedeni ile kesinlikle tüketilmemelidir. Arişodenik asitler iltihaplanmayı hızlandırdığından dolayı içeriğinde zengin miktarda bulunan süt, et gibi besin unsurlarının tüketilmemesi şarttır. Bunların yerine daha çok protein açısından zengin olan bitkiler ve zengin omega-3 değerine sahip olan gıdaların tüketimi tercih edilmelidir. Ringa, hamsi, sardalya, alabalık ve ton balığı omega-3 açısından en zengin balıklar olarak bilinir. Balık tüketiminde zorlanan kişiler için ise balık yağı veya magnezyum içeriği zengin olan besin türlerini beslenme düzenlerine dâhil etmelidir. Bunun yanı sıra sebze tüketimine ağırlık verirken meyve tüketiminde normal seviyelerde tutmanızda fayda vardır. Vücut seviyesine oranla fazla kiloların atılması, zeytinyağı tercih edilmesi gibi hususlar crp seviyesinin düşürülmesi için uygulanması tavsiye edilir.

CRP Yüksekliği: Diyet ve Egzersizin Önemi

Hayvansal gıdalar arasında deniz mahsullerinin tercih edilerek balık tüketimine ağırlık verilerek vejetaryen, pesketaryen diyet yöntemlerinin uygulanması crp seviyesinin düşürülmesinde rol oynayan en etkili diyet yöntemidir. Genellikle menopoz döneminin ardından kanser risk oranı yüksek olan aşırı kilolu kadınların diyet yaparak ve yaptıkları diyeti egzersizle destekleyerek mevcut kilolarından %5 ve üzerinde kilo verdikleri takdirde iltihabilite ve crp oranlarında azalmalar meydana gelmektedir. Bu anlamda başlıca amacın doğru diyet ve düzenli egzersiz uygulamaları ile fazla kilolardan kurtularak kanser riskinin azalmasını sağlamaktır. Özellikle düzenli yapılan egzersizler sayesinde kas kitlelerinin güçlendirilmesi, kemik erimesi, kalp ve damar hastalık risklerini de azaltılmasını sağlar. İltihabi yanıt üzerinde son derece etkili olan egzersiz başlangıçta akut faz uyarısını kısa sürede uyararak iltihabi yanıtın artmasına sebep olurken devamlı, rutin, düzgün ve hafif bir şekilde yapılan egzersiz iltihabi yanıtı hızla yok ederek kişinin sağlığına kavuşması sağlanır. Kısaca düzenli beslenme ve düzenli egzersizi günlük yaşantımıza düzenli olarak dâhil ettiğiniz sürece iltihabi yanıt ve crp yüksekliğini düzenli olarak engellemiş ve sağlıklı bir hayat yaşama şansına sahip olunur. Ayrıca uzman hekimin bu süreçte söylediklerine dikkat edilmesi tedavi sürecinin daha olumlu şekilde atlatılmasına olanak sağlar. Yapılacak olan her türlü tıbbi uygulamanın düzenli şekilde devam edilmesi ve atlanmaması gerekir. Gerekli kontrollere ise zamanında gitmek sağlık açısından gerekmektedir.