CRP Yüksekliği Nedir Hangi Sebeplerden ve Neden Oluşmaktadır?

Genelde lupus ya da romatoid artrit gibi iltihaplı bir hastalıktan şüphe duyarsa veya anti-inflamatuar ilaçların çalışıp çalışmadığını belirlemek adına CRP testi yapılmaktadır.

CRP Yüksekliği Nedir, Neyi Gösterir, Neden Olur?

C-reaktif protein ya da CRP enflamasyonlu sorunların bir parçası olarak karaciğer tarafından üretilmektedir. Uzman hekiminiz lupus ya da romatoid artrit gibi iltihaplı bir hastalıktan şüphe duyarsa veya anti-inflamatuar ilaçların çalışıp çalışmadığını belirlemek adına CRP testi yapabilir. CRP testi uzman hekimlere oldukça genel bilgiler vermektedir.  Yüksek crp seviyelerinin düzeylerinin nedenini teşhis etmek adına belli başlı özel testler ve prosedürler gerekir. crp nedir yüksekliği sağlık açısından bir uyarıdır. Kanda crp yüksekliği kronik şekilde olmayan ve tehditkâr şekilde olmayan bir durumdan kaynaklı olarak da yüksek sonuçlar verebilmektedir. Bazen de yüksek seviyedeki iltihaplanmalar ve daha kötü sorunlar olduğundan dolayı crp değeri yüksek çıkabilir. crp hangi durumlarda yükselir kapsamına aşağıda bulunan nedenlerde bir etkendir.

 • Kandaki crp yüksekliği kronik bakteriyel viral veya fungal enfeksiyonlardan
 • Crp yüksekliği romatizma ile alakalı sorunlardan
 • Crp değerinin yüksek çıkması doku bozukluklarından kaynaklanabilmektedir.

Vücutta bir sorun mevcut olduğunda karaciğer bağışıklık sisteminin karşılığı olmak adına proteinin yüksek düzeyde üretebilmektedir. CRP seviyeleri iltihaplanmalarda yaklaşık iki saatte bir yükselir.  İki gün içinde pik yapar ve yaklaşık iki gün yarı ömrüne sahiptir. Yarılanmış olan ömrü seviyenin kolayca yükselip kronik kalacağı anlamına gelmektedir. Romatizma, ateş, lökosit yüksekliği, ameliyat olmak ve iltihapların olması protein üretimini fazlalaştırır. Yüksek seviyeler çıkarsa vücuda iltihaplanma olduğunun açık bir göstergesi olarak karşımıza çıkabilir ama vücuttaki nerede olduğunun kesinlikle belirlenmesi konusunda detay vermez. Yeni doğanda, çocuklarda ve yetişkin kişilerde crp değeri belirleme işlemlerinde alınan kan örneği biyokimya laboratuvarlarında test edilir.

Kanda bulunan crp değeri normal aralıkları

 • Normal: 1- 10mg / L
 • Orta / Yüksek: 10-40 mg / L
 • Yüksek: 40-200 mg / L
 •  Çok yüksek > 200 mg / L

Sağlıklı bir kişide olması gereken normal değeri en fazla 10 mg / L`nin altındadır. Yaşlı bireylerde bu değer daha yüksek olabilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanda crp yüksekliği neden çıkarsa çıksın uzman hekimlerin hemen hemen hepsi genel olarak aşağıda bulunan işlemlerin yapılması ister. Bu işlemler dışında var olan hastalığa göre ilaç kullanımı tedaviye eklenir.

Egzersiz; eğersiz yapmak kronik iltihabı ve romatizma sorunlarından kaynaklı iltihabı azaltmanın en harika yoludur.  Akut olan iltihaplanmalarda crp yüksekliği egzersiz ile birlikte yükselebilir. Egzersiz bundan dolayı kronik sorunlardan uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Egzersiz iltihaplanma sorununu düşürmek adına insan vücuduna sinyal verir. Bu sinyal sayesinde belli başlı hormonlar serbest bırakılır ve faysa sağlar.

Diyet;  sağlıksız şekilde beslenme inflamatuar koşulların oluşması konusunda tetikleyicidir. Bu tarz besinler C-reaktif protein düzeylerini doğrudan etkileşime sokar ve C-reaktif protein düzeylerinin yükselmesine olanak sağlar. Bundan kaynaklı olarak sağlıklı şekilde beslenmek çok önemlidir. Birçok uzman doktor bu sorunun önüne geçmek adına sağlıklı bir diyet listesi verir. Değerleri düzenlemek adına bu diyet listesine uymak gerekir. Diyet listeleri genelde 8 haftalık verilmektedir.

Dinlenmek; diyet ve egzersize destek olmak adına dinlenmek çok önemlidir. İnsanların vücudunu ve zihnini rahatlatması gerekir. Özellikle düzenli şekilde uyku gereklidir. Diyet, egzersiz ve düzenli bir yaşam sayesinde kısa süre içinde crp değerlerinizin düştüğünü gözlemleyebilirsiniz.

Omega-3 ve Astakzantin

Astakzantin; özellikle denizde yaşayan somon, karides ve ıstakoz gibi canlılarda bulunan gibi güçlü bir antioksidandır. İltihap kontrolü, göz ve cilt sağlığı gibi birçok konuda direkt olarak etki sağlar. Düzenli şekilde tüketilmesi gerekir. Düzensiz şekilde tüketilmesi ve diyet programının içine katılmaması sonucunda herhangi bir faydası olmaz.

Omega-3; diyetin en önemli parçaları içinde bulunur. Omega-3 vücutta bulunan iltihabı kontrol altına alır ve insan bedenine de oldukça faydalık. Psikolojik açıdan rahatlama sağlayan bir vitamindir. İnsanların çoğunluğu düzenli olarak Omega-3 alımı yapmaz. Düzenli şekilde tüketilmesi sağlık açısından birçok konuda fayda sağlamaktadır. Omega-3 dışında Omega-6 ve Omega-9 alımı da yapılmalıdır. Omega 6 özellikle standart olarak verilen Amerikan diyetleri içinde fazlasıyla bulunur. Yalnız tüketimi konusunda dikkat edilmelidir. Çünkü aşırı düzeyde tüketildiğinde CRP düzeylerini tek başına arttırabilmektedir. İnsan vücudu besin bakımından dengeli bir şekilde Omega-3 ve Omega-6 almalıdır. Alınacak olan bu vitamin önerilenden fazla alındığında geniş ve kronik iltihaplanmaya sebep olur. Bundan dolayı tüketimi konusunda yeterli miktar uzman hekim tarafından belirlenmelidir. Belirlenme yapılmamışsa uzman hekime bu konuda danışılmalı ve detayları hakkında bilgi alınmalıdır. omega- 3 bulunan besinler içinde;

 • Keten tohumu.
 • Balık yağı
 • Keten tohumu yağı
 • Sardalye
 • Uskumru
 • Ceviz
 • Ton
 • Somon yer alır.

Tedavi sürecinde uzman hekimlerin verdiği ilaçlar ve yapılmasını önerdiği her türlü aktivite yapılmalıdır. Bu sayede sorun kısa süre içinde ortadan kalkar. Aksi takdirde daha büyük sağlık sorunları ile karşılaşılması kaçınılmaz bir hal alır.